#
#
Fenerbahçe normal süresi 72-72 sona eren mücadelede uzamtada Laboral Kutxa'yı 88-77 mağlup ederek adını finale yazdırdı. Temsilcimiz finalde CSKA Moskova ile karşılaşacak.
14/05/2016 - 00:49
THY Euroleague Final Four 2016’nın ikinci yarı final maçında temsilcimiz Fenerbahçe, Berlin’de Laboral Kutxa ile kozlarını paylaştı. Baştan sona çekişme içinde geçen mücadelenin galibi, 72-72 biten normal sürenin ardından uzatma periyotunda rakibine 88-77’lik üstünlük sağlayan Fenerbahçe oldu. Temsilcimiz böylece tarihinin ilk Euroleague finalinde CSKA Moskova’nın rakibi oldu.
 
Fenerbahçe’nin ilk beşi: Bobby Dixon-Bogdan Bogdanovic-Luigi Datome-Ekpe Udoh-Pero Antic
Laboral Kutxa’nın ilk beşi: Darius Adams-Adam Hanga-Davis Bertans-Kim Tillie-Darko Planinic
 
Karşılaşmanın ilk iki dakikasında boyalı alanı Laboral oyuncularına karartan ve hücumda da Ekpe Udoh’u faul çizgisi etrafında topla buluşturmak suretiyle hem Udoh’a hem de dışarıdaki şutörlere pozisyon hazırlayan Fenerbahçe, bu süreyi 10-0 önde geçti ve rakibine molayı aldırdı. Mola sonrası Fenerbahçe potasına daha agresif bir şekilde hareketlenen ancak çeyreğin orta bölümünde rakibinin savunmasını nadiren geçebilen Laboral, yine de Kim Tillie’nin sayılarıyla çeyreğin bitimine dört dakika kala farkı beşe indirdi (15-10). Maçın başındaki hücum ritminde azalma yaşayan Fenerbahçe, son bölümde sert savunması ve Ricky Hickman başta olmak üzere kısalarının etkili oyunuyla ayakta kaldı ve ilk çeyreği 23-15 önde geçti.
 
 
İkinci çeyreğe Ioannis Bourousis’in bireysel becerisiyle kaydettiği sayılarla başlayan Laboral, on üçüncü dakikaya girilirken skoru 25-22’ye getirdi. Bu bölümde hücumda tıkanan temsilcimiz, hücum ribaundları ve aldığı faullerle sıkça serbest atış çizgisine gitmesi sayesinde skor üstünlüğünü korudu. Jan Vesely’yi de pick-and-roll’un sonunda hareketli bir şekilde topla buluşturarak sonuca giden Fenerbahçe, devrenin bitimine dört buçuk dakika kala 30-24 önde olan taraftı. Takip eden iki dakika karşılıklı basketlerle geçilirken, Fenerbahçe’nin rakibini ısrarla faul yapmaya zorlaması, temsilcimizin Darius Adams’ın üçlükleriyle etkili olduğu bu bölümü çok hasar almadan atlatmasına yardımcı oldu. Boyalı alan savunmasında bir problem yaşamamasına rağmen Laboral kısalarını durdurmakta zorlanan Fenerbahçe, farkın yirminci dakika içinde üçe kadar inmesini engelleyemedi (41-38). Devrenin sonunda 41-40’lık Fenerbahçe üstünlüğü vardı.
 
 
İkinci devreye art arda top kayıplarıyla başlayan temsilcimizin çeyreğin başında maçta ilk kez skor üstünlüğünü kaybettiğini gördük (42-41). Pero Antic’in üst üste kaydettiği beş sayıyla bitime yedi buçuk dakika kala tekrar öne geçen Fenerbahçe, karşılıklı sayılarla geçilen sonraki üç dakikayı da önde götürdü (50-49). İki takımın da savunma sertliğini üçüncü çeyrekte artırdığı ve kolay sayı şansı bulamadığı maçta, Adams’ın Laboral adına hücumda sazı eline almasının yardımıyla bitime 01.56 kala 54-50 önde olan taraf Bask ekibiydi. Yine de kırkıncı dakikaya 55-54 önde girmeyi başaran Fenerbahçe, Bourousis’in son saniyedeki üçlüğüyle son on dakikaya 57-55 geride girdi.
 
 
Ioannis Bourousis’in üst üste beş sayısıyla son çeyreğin başında 62-55 öne geçen Laboral, Ekpe Udoh’un Fenerbahçe adına sorumluluk almasıyla takip eden bölümde farkı daha da artıramadı. Udoh’a katılan Vesely’nin sayılarıyla beş dakika kala Fenerbahçe’nin skoru 66-65’e getirdiği maçta, maçın önemiyle paralel artan mücadele seviyesinin sonucu olarak, takımların sayı üretmekte zorlandığına tanık olduk. Hücum ribaundlarında etkili olan ancak bolca üç sayılık atış kaçıran Fenerbahçe, normal sürenin son iki dakikasına 70-67 geride girdi. Bu bölümde serbest atış çizgisinden kaydettiği sayılarla önde kalan Laboral, rakibinin 25 saniye kala 72-72’lik eşitliği yakalamasına mani olamadı. Kalan sürede sayı kaydedemeyen takımlar maçı uzatma periyotuna taşıdı.
 
Bogdan Bogdanovic’in sayılarıyla ilk dakikayı 77-74 üstün geçen Fenerbahçe, periyotun ilk yarısında da Laboral’e hâkimiyetini hissettirdi ve bitime 02.28 kala skoru 81-74’e getirdi. Laboral’in agresifliğini artırarak maça geri dönmeye çalışma çabalarına rağmen sakinliğini kaybetmeyen Fenerbahçe, kırk beşinci dakikaya 85-76 önde girdi. Kalan sürede de rakibini kendisine yaklaştırmayan Fenerbahçe, maçı 88-77 kazandı ve tarihinde ilk kez Euroleague’de finale yükseldi.
 
 
Kaynak: Trendbasket,
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye’de satılan OPPO Reno3 ile Reno3 Pro modellerinin üstüne yolda olan telefonlar OPPO Reno4 ve Reno4...