#
#
Meksika U-20 Dünya Kupası'na veda etmiş olabilir ama Espericueta ile yakın zamanda tekrar karşılaşabiliriz.
26/06/2013 - 14:43
İki yıl önce Meksika'da düzenlenen U-17 Dünya Kupası'nda ev sahibi mutlu sona ulaşırken, yeni bir altın jenerasyon hikayesine tanıklık etmiştik. Meksika, alt yaş kategorilerinde gösterdiği parlak performansları üst yapıya taşımayı bir türlü başaramamış olsa da, yüksek beklentiler yaratan çok sayıda genç oyuncuyu dünya piyasasına sunmayı sürdürüyor. 
 
Meksika şampiyonluğa ulaşırken, turnuvanın en önemli oyuncularından olmayı başaran takımın beyni Jorge Espericueta skora fazla yansıyan işler yapmamış olabilir. Ancak yarı finalde omurgasını Türk oyuncuların oluşturduğu Almanya'ya karşı maçın sonlarına doğru attığı beraberlik golünün kupayı getirdiğini eklemek gerek. Ülkesinde Tigres forması giyen oyuncu, gösterdiği performansla o günden bu yana birçok takımın yakın takibinde.
 
Frikik atma ve topa vurma becerilerini bir kenara bırakacak olursak, oyun ritmini ayarlama becerisi ve saha görüşü ile dikkat çeken 1994 doğumlu oyuncu için her şey yeni başlıyor. Grupta Paraguay'a karşı oynanan ikinci maçta uzatmalarda attığı frikiği direğe nişanlamamış olsa takımını elenmekten kurtarıp umutlarını taze tutmasını sağlayabilirdi. Ancak Türkiye'ye favori olarak gelen ve daha grup aşamalarında elenen yeni 'altın jenerasyon'un, Espericueta'nın atamadığı golden daha büyük problemleri var gibi görünüyor.
 
Meksikalı oyuncuların Avrupa'da tutunabildiklerine pek rastlamıyoruz. Dahası, Meksika Ligi finansal açıdan oldukça kuvvetli bir lig ve oyuncu transferine çoğunlukla kapalı. Ancak Bask kökenleri ile aldığı İspanya pasaportunun yanında sahip olduğu İtalyan pasaportuyla, Espericueta Avrupa'ya gelmeye fazlasıyla hazır görünüyor. Fazla vakit kaybetmeden gelmesi ve adapte olması halinde, Meksikalı diğer oyuncuların kaderini de değiştirebilir.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Yeni oluşumun ilk modeli olara kayıtlara geçecek Cupra Formentor, İspanya’da yer alan üretim tesislerinde...