#
#
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu yakından takip edenler arasında geçmişte Türk sporuna uzun süreler emek vermiş eski milli bisikletçiler de bulunuyor. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun davetiyle bu imkanı yakalayan eski sporcular, Tur devam ederken Federasyon Başkanı Erol Küçükbakırcı ile bir araya geldi.
14/10/2018 - 00:00
Organizasyonu takip eden isimlerin ulusal ve uluslararası alanda büyük başarılar yakalamış sporcular olduğunun altını çizen Başkan Bakırcıoğlu “Burada bizimle birlikte olan isimler ülkemize uzun yıllar önemli hizmetlerde bulundu. Bu bisikletçilerimiz, hem şimdi Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yarışan Milli Takım bisikletçilerine örnek oluyorlar hem de geçmişteki verdikleri hizmetin bugün karşılığını alıyorlar. Geçmişte bıraktıkları izlerin bugünün bisikletçileri tarafından nasıl takip edildiğine tanıklık ediyorlar.” yorumunda bulundu.
 
Tur’un davetlileri arasında yer alan eski milli sporcular Mevlüt Bora ve Seyit Kırmızı da bisikletin geçmişine ışık tutarken, organizasyonu yerinde takip edebildikleri için çok mutlu olduklarını dile getirdiler.
 
Bisiklete ne zaman ve nasıl başladınız?
MEVLÜT BORA: 1963’te Konya’da beş hafta içinde beş etaplık yarışlar düzenleniyordu ve her etabın il beşe girenlere bisiklet ödülü veriliyordu. Bunu öğrenince yarışlara katıldım ve genel klasmanı birinci olarak bitirip bisiklet sporuna başladım.
SEYİT KIRMIZI: Benim 60’lı yıllarda Konya’da evim ile işim arası yaklaşık 5 kilometreydi. Beni gören arkadaşlarım, “sen yarışçı olabilirsin” demişlerdi. Bu vesileyle 1967’de veledrom yarışına katıldım. Türkiye 4. oldum ve yarışlara devam ettim.
 
Yurtiçi ve yurtdışında bir çok etap ve genel klasman birincilikleriniz var. Türkiye Turu’nda defalarca yarıştınız. Bu yarışlardaki başarılarınıza dair neler söylersiniz?
MEVLÜT BORA: 1967’de Cumhurbaşkanlığı Turu’na ilk kez katıldım. Tur’da bugünlere kadar devamlı olarak katıldım; sporcu, antrenör ve hakem olarak. En fazla milli formayı giyen sporcu oldum. İran ve Irak Turlarında başarılı oldum. 1971’de Akdeniz Turu’nu kazandım.
SEYİT KIRMIZI: O dönem iyi bisikletçiler Konya’da Şekerspor’da toplanıyordu. Ben de o takıma katıldım. Orada Rıfat Çalışkan, Nusret Ergül, Hasan Kılıç gibi iyi bisikletçilerle bir araya geldim. Onlarla birlikte yarışarak öğrendim. Takıma katıldıktan bir yıl sonra Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na seçildim 1968’de. O yıllarda kendime hedef koymaya başladım. 73’de Akdeniz Turu’nu, 74’te Türkiye Bisiklet Turu’nu kazandım.
 
OLİMPİYAT HERKESE NASİP OLMAZ
 
1972 Münih Olimpiyatları’na Türkiye Milli Takımı olarak takım zamana karşı yarışına katılım gösterdiniz. Olimpiyatlar’daki yarış nasıldı, Olimpiyatlar’a katılmak nasıl bir his?
 
MEVLÜT BORA: Olimpiyatlar’a katılmak ve orada yarışmak çok güzel, çok önemli bir şey. Önceki yaptığımız dereceler iyi olunca katılabildik Olimpiyat’lara. Şu anki Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve Seyit Kırmızı da ekipteydi. Yarışın ilk bölümlerinde çok iyi gittik fakat ardından bir arkadaşımız kaza yapınca 21. olabildik.
 
SEYİT KIRMIZI: Olimpiyatlara katılmak herkese nasip olmaz ama bize nasip oldu. Takım zamana karşı koştuk. Orada olmak çok güzeldi.
 
1972 Münih Olimpiyatları, büyük bir katliama sahne oldu. Orada bunu nasıl yaşadınız?
MEVLÜT BORA: Olay sabahı bize ikinci bir emire kadar odamızdan çıkmamızı söylediler. Biz ise bekledik ve sonrasında olayların olduğunu ve İsrailli sporcuların öldürüldüğünü öğrendik. Hadiselerin sonrasında bomba ile patlatılan helikopterin parçalarını olaya çok uzak yerlerde bile gördük. Çok üzücü ve korkutucu bir olaydı.
SEYİT KIRMIZI: Bize çok yakında oldu olay. Aramızda bir blok vardı. Sabah kalktığımda öğrendim. Odadan çıkmamamız söylendi ve güvenlik arttırıldı. Çok korkunç bir gündü.
 
Eski sporcusu, antrenör ve hakemsiniz. Tüm bunlardan sonra burada onur konuğu olarak ağırlanıyorsunuz, organizasyonu yine yerinde takip ediyorsunuz. Bunun hakkında ne söylersiniz?
MEVLÜT BORA: İnsan geçmişte yaptığının karşılığını alır. Bizi de geçmişteki hizmetlerimizden dolayı buna layık gördükleri için federasyonumuza teşekkür ediyorum.
SEYİT KIRMIZI: Burada birçok bisikletçi arkadaşım var. Federasyon başkanımız da eski takım arkadaşım. Her sene organizasyon daha iyiye gidiyor. Burada olmak çok güzel ama asıl önemli olan ülkenin yurtdışına tanıtımı. Federasyona ve başkanımıza desteğimiz sonsuz.
 
AMMA KÖYLÜSÜN
Seyit Kırmızı’nın lakabı “köylü”. Sporculuk dönemlerinde yurtdışında bile bu lakapla anılıyordu. İşte o lakabın hikayesi:
 
“Benim Konya’da bir çiftliğim var. Çiftçilikle uğraşırım. Bunun lakabımda payı var. Ama asıl, bir zamanlar Ankara’ya giderken yolda “makas” olduğunu söylediler. İkiye ayrılan yolu tanımlamak içinmiş. Ben de yolda bildiğimiz kesici alet makas var zannettim. Bana “sen de amma köylüymüşsün” dediler. Lakabım tam olarak öyle oluştu. O zamanlar da Bulgaristan Turu 9 etaplı çok zorlu bir yarıştı. Ben orada başarılı olunca Bulgarlar da beni tanıdı ve bana lakabımla seslenmeye başladılar.”


ESKİ BİSİKLETÇİLERİN İSİM LİSTESİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı
Erol Küçükbakırcı
Seyit Kırmızı
Tevfik Erdoğdu
Mevlüt Bora
Harun Şencan
Nurettin Kirpiksiz
Mehmet Bilgeç
Gürol Atasoy
Mehmet Gögüş
Bekir Kıranç
Yaşar Kabukoğlu
Kemal Ağvaz
Turan Ergin
Halim Aytış
Ahmet Mumcu
Ahmet Akyürek
Salih Korkmaz
Ayhan Aytekin
Mustafa Keştek
Mehmet Mutlu
Hulusi Köseoğlu
Selçuk Türkçetin
Mustafa Maral
Bünyamin Özdemir
Ali Demirel
Ömer Faruk Meydan
Fatih Harmancı
Ümit Gökmen
Adem Ahmet Oğuz
Süleyman Coşar
Soner Çiçekoğlu
Enis Korkmaz
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Başlangıç fiyatı 600 bin TL’ye merdiven dayayan 2021 Volkswagen Passat, döviz kuru dalgalanmasından...