#
#
Yolu ülkemizden de geçen Dominic Adiyiah, 2009'daki turnuvaya damgasını vuran isimlerden biri olsa da, geçmişini mumla arıyor.
18/06/2013 - 22:37
2009’da Mısır’da düzenlenen U-20 Dünya Kupası’nı şampiyon tamamlayan ekip Gana’ydı. 4-1-3-2 sistemiyle oynayan takım, bir Afrika temsilcisine göre son derece ofansif bir anlayışla sahadaydı ve 10 kişi kaldıkları final maçı haricindeki tüm maçlarda en az 2 gol kaydettiler.
 
Bu takımdan turnuvaya damgasını vuran isim ise elbette bir hücum oyuncusuydu. Gana’nın çift forvetli sisteminde, Adiyiah-Osei ikilisi inanılmaz bir uyum yakalamıştı ve Ransford Osei’nin yaptığı servisler sonucu, Dominic Adiyiah 7 maçta 8 gol kaydederek dünya piyasasına çok üstlerden bir giriş yapmıştı. Bu turnuvanın ardından yaptığı seçimler ise, diğer genç futbolculara ibret aldıracak cinsten...
 
Güney Norveç’te yer alan Fredrikstad takımının oyuncusu olan Adiyiah’a en ciddi teklif Rossoneri’den gelmişti ve genç yıldız bu teklifi reddedemeyerek Milan’a transfer oluyordu. 2009 yılında Gana’da yılın futbolcusu ve yılın sporcusu seçilen genç yıldız adayı, turnuvadaki efsanevi performansıyla Essien gibi bir yıldızın önünde bu ödüle kavuşsa da, takımdaki Pato-Huntelaar-Boriello-Inzaghi rotasyonunda kendine yer bulamaz ve ligin 2.yarısında Reggina’ya kiralanır.
 
Reggina’da oynadığı 13 maçta sadece 1 gol kaydeden ve performası yetersiz bulunan genç forvet, sürgününe Partizan’da devam eder ve orada da etkili olamaz. Menajerinin de tavsiyesiyle oynayabileceği bir kulübe gitmek isteyen Dominic’in yolu ülkemizden de geçer. Karşıyaka’nın 100.yıl projesi sonucu takıma kazandırılan oyuncu, lanetini burada da üzerinden atamaz ve oradan da son sezonunu geçirdiği Arsenal Kiev’e geçiş yapar.
 
Arsenal Kiev’de oynadığı 26 maçta 4 gol kaydeden forvet oyuncusu, Dünya Kupası Elemeleri’ndeki Lesotho maçında 2 gol kaydederek biraz toparlanır gibi olsa da, bir daha asla eski seviyesine çıkamayacak gibi.  Dominic’in, gençlerin kulağına küpe olması gereken sözleriyle yazıyı noktalayalım: ‘Milan gibi bir takım sizi istediği zaman, asla reddetme imkanınız olmaz. Geçmişe dönüp tekrar seçim yapma şansım olsa, kesinlikle düzenli oynayarak kendimi herkese kanıtlama imkanım olan bir kulübü seçerdim.’
 
Kaynak: www.fifa.com
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Elektrikli bisiklet pazarının en yeni üyesi Wing Freedom X modeli oldu. Model şık tasarımıyla dikkat...