#
#
Abdullah Öztürk, Engeller ve 2016 Rio Paralimpik Oyunları..
20/09/2016 - 09:04
İngilizce ''paralyzed'' (engelli) kelimesi ile ''olimpics'' (olimpiyat) kelimesinin birleşmesinden oluşan paralimpik kelimesi aslında olimpiyatlardan daha fazla epik hikayeler barındıran oyunlar olarak hak ettiğinden daha az değer görüyor.
 
Özellikle bizim ülkemiz bu konularda muhasır medeniyetler seviyesini henüz teğet geçmiş bile değil maalesef. Daha toplu taşımasını, kaldırımını, yollarını, binalarını ve sosyal hayatını dahi yeni yeni adapte etmek aklına gelen bir toplumun zaten bu oyunlara ilgi göstermesi hayalcilikten de öte gidemezdi. 
 
Bu sebepten bu turnuvalarda bir Türk sporcusunun başarı göstermesi, normal bir olimpiyatlardan daha değerlidir. İşte bu gerçekler doğrultusunda izledim Abdullah Öztürk'ün final maçını...
 
Trabzon Of'ta başlayan bir hayat serüveni, basketboldan masa tenisine doğru evrilen bir kariyer yolu ve karşısında 2012 paralimpik şampiyonu Çinli sporcu...
 
Hayatın karşısına çıkardığı tüm 'engel'lere rağmen engel tanımayan bu aslan yürekli sporcunun kendinden emin vuruşlarını ve reaksiyonlarını görünce, bu yetenek bir batı ülkesinin elinde olsaydı nasıl bir kariyeri olurdu diye de merak etmedim değil.
 
Ama bu çocuk 1-0 yenik duruma düşmesine rağmen maçı 3-1 kazanarak bize büyük bir gurur yaşattı. 
 
Madalya törenindeki asker selamındaki samimiyet ise Twitter şövenistlerine en büyük cevap olsa gerek!!!
 
Bu başarıdan sonra bakış açısı değişecek mi bilmiyorum ve sanmıyorum ama Anadolu topraklarının bu tip aslanlar çıkarma alışkanlığı periyodik olarak devam edecek bu kesin. 
 
Hayatın tüm alanlarında umudunu hep tek adamlara bağlamış olan ve önündeki en büyük 'engel' sistem olan bir toplum için zaten uzun vadeli planlar beklemek çok büyük hayalcilik olur.
 
Tüm engelsizlerin de bir engelli adayı olduğunu düstur edinerek ilerlemek bizim mihenk taşımız olacaktır ve daha sağlıklı plan yapmamıza yardımcı olacaktır.
 
Osman Çetin
cem cömert
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye’de resmi olarak yer alan dev telefon üreticisi OPPO’nun yeni modeli OPPO K3 sonunda tanıtıldı....