#
#
Yaz transfer sezonunun başlamasından itibaren neredeyse 2 ay geçti fakat belki de son yılların en durgun ve sessiz transfer dönemi oluyor diyebiliriz.
02/08/2018 - 17:25
Peki her yaz olduğu gibi, gelecek yeni yıldız isimleri dört gözle bekleyen taraftarlarını ekran başına kitleyen 3 büyüklerin, alışılagelmiş hareketli transfer günleri bu sene neden bu denli durgun?  
 
Bu süreç ilk olarak Beşiktaş’ın 2015’te UEFA ile yaptığı görüşmeler sonucu Finansal Fair Play anlaşmasıyla başladı. Avrupa’dan men edilme süreci ve bunu takiben kulübün 110.yılındaki ‘Feda’ hareketi, Beşiktaş’ın içindeki finansal sıkıntıların dışa yansımasıydı. O dönemde göreve yeni gelen Fikret Orman  ve yeni yönetiminin amacı borçları en aza indirgeyip savurgan harcamalardan kaçınmaktı ve bu konuda başarılı olundu.
 
Beşiktaş, UEFA ile imzalanan anlaşmaya uydu ve FFP etkisindeki iki sezonda da (2015-2016 ve 2016-2017) şampiyonluğu göğüsleyen takım oldu. Anlaşmanın ilk 2 sezonunda herhangi bir sorun çıkmadığı için 2017-2018 sezonu itibari ile de kupalardaki oyuncu sınırlandırılaması da kalkmış oldu. Bu süreç boyunca bonservisi olmayan oyunculara ve genel olarak kiralık isimlere yönelen Beşiktaş, bu süreçten çok iyi sıyrılıp hem şampiyonlukların hem Avrupa’da yankı getiren başarıların hem de FFP’den kurtulmanın sevincini yaşadı.  
 
Peki bu süreçte Fenerbahçe ve Galatasaray ne yaptı?
Beşiktaş’ın 15/16 sezonu şampiyonluğundan en büyük zararı Fenerbahçe gördü desek sanırız yanlış olmaz. Sezona Kjaer, Joseph, Ozan, Nani ve Van Persie transferleriyle giren Fenerbahçe, €40M'yu aşkın para harcadı. Genel olarak taraftarlar ve yorumcular tarafından şampiyonluğun en büyük adayı olarak görülseler de sezonu 2.sırada tamamladılar. Kadroda bekleneni veremeyen oyuncular büyük tepki toplarken bundan en büyük payı Van Persie aldı.
 
Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin yanı sıra Galatasaray ise yoğun başkan ve teknik direktör değişimleri ile uğraştı. Son olarak görevi Igor Tudor’dan devralan Fatih Terim, 2 yıllık aranın ardından takımı şampiyon yapan isim oldu. Fenerbahçe’nin 15/16 sezonuna benzer bir transfer sezonu yaşayan Galatasaray, kadrosunun neredeyse tamamını değiştirerek büyük bir riskle girmişti 17/18 sezonuna ve şampiyon olunamasaydı daha da büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalacaklardı.  
 
Satmadan alamıyorlar
Tüm bunların ardından eli biraz daha rahat konumda olan takım Beşiktaş olurken, Fenerbahçe ve Galatasaray oyuncu satmadan oyuncu alamayacak ve UEFA gözetiminin etkisinde olacak. Bu da şuan içinde olduğumuz ve bitmesine 1 aydan daha az bir süre kalan transfer sezonunda takımların neden bu kadar sessiz kaldığının bir belirtisi. Borçlar ve yıldız transferlerin yüksek maliyetli bonservisleri uzun süreli sıkıntılara yol açtığından artık kulüpler yeni politikalara yöneliyor.
 
Türk futbolculara yapılan anlaşmaların TL ile ödenmesi ve Fenerbahçe ile Galatasaray’ın Ayew & Onyekuru gibi isimleri yalnızca kiralaması, Beşiktaş’ın da bonservisi olmayan oyunculara yönelmesi değişimin ve tedirginliğin başladığının çok iyi bir göstergesi.  
Kaynak: Transfermarkt, Goal.com
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Marka tarafından duyurulan depozito paketleriyle Nikola Badger için birbirinden farklı teklifler meraklılarını...