#
#
Geçtiğimiz Perşembe akşamı Londra’da oynanan Arsenal – Fc Köln maçında ortaya çıkan kaos İngiliz medyası tarafından ‘utanç gecesi’ olarak adlandırılsa da Köln taraftarı için o gece, sadece takımları îçin yaptıkları bir kutlamadan ibaretti.
17/09/2017 - 00:45
Arsenal maçı, FC Köln’ün 25 yıl sonra Avrupa kupalarında mücadele edeceği ilk maç olacağı için tüm Köln şehri o gün Londra'da olmayı arzu ediyordu.
 
Sıkı bir Köln taraftarı olan Roland Flessner(34), bu maç için Arsenal taraftarlarının bulunduğu tribünden bilet aldı ve Almanya’dan Londra’ya uçtu. O şaşırtıcı günde yaşananları Flessner’in ağzından dinliyoruz.
 
 
04:00
Aylardır beklenen maç olduğu için erken kalkmayı dert edinmiyorum. Bizler Köln taraftarı olarak Avrupa kupası fikstüründen ziyade küme düşme konularına aşinayız, o yüzden böyle bir anı yaşamak ve tadını çıkarmak bizim için sevindirici bir olay. Takımımız 25 yıldır böyle bir maça çıkmıyordu ve hepimiz Londra’da, takımla birlikte olmamız gerektiğini hissediyorduk.
 
08:00
Birmingham havaalanına ulaştık. Şehir merkezine yakın olmadığını biliyorduk fakat bizim için en ucuzu buydu. Bu maç için Köln’den Londra’ya bir çok taraftarın geleceğinin farkındaydık ama şehir merkezinde gördüğüm manzarayı hiç tahmin edemezdik.
 
10:30
Londra’dan arkadaşlarla buluştuk. Maça kadar takılmak istiyorduk. Nerede takılacağımız konusunda düşünmedik. Her yer Köln taraftarlarıyla doluydu. Herkes bir yerlerde eğleniyordu. 
 
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2017/09/14/20/4448564E00000578-4884574-image-m-8_1505417004400.jpg
 
17:00
Sosyal medyada taraftarlarımızın Londra merkezine doğru yapmış olduğu kortejin videoları yayılmaya başladı. Ne denli çılgın bir şey olduğu ağızdan ağıza yayılıyordu. Takımımızı ne kadar umursadığımız konusunda İngilizler'in farkında olduklarından pek emin değilim. Köln taraftarının bir kısmının şiddetle anıldığı dönemler de oldu ama son beş yıldır artık böyle bir durum yok.  
Tüm bu curcuna esnasında Arsenal taraftarları da bizimle birlikte eğlenip yaşananların tadını çıkarıyordu. Onlar için tek problem bira temin etmede yaşadıkları sorun oldu. Tüm marketlerin bira stoğu tükenmişti.
 
18:00
Almanya’da taraftarların kortej halinde stadyuma gitmeleri yaygındır. Özellikle deplasman maçlarında ultraların kortej organizasyonu olur. Bu maç öncesinde de stadyuma doğru topluca yürümeye başladık; ama daha önceki kortejlere benzemeyen bir kalabalık vardı. Bazı Arsenal taraftarları da bizimle birlikte yürüyordu. Barışçıl bir yürüyüş oldu, sadece takımızı destekleyen, rakibi aşağılamayan tezahüratlarla yürüyorduk. Bilmeyen için anlatayım, pek olağan değildir bu.
 
18:30
Biletlerimiz Arsenal tribününden olduğu için erkenden stada girmek istedik arkadaş grubumuzla. Girişte sorun yaşamamak için Köln’e ait ürünler yoktu üzerimizde, günlük kıyafetlerle gelmiştik. Kapılara geldik ama bir türlü içeri giremiyorduk. Sonra maçın iptal edildiğine dair söylentiler dolaşmaya başladı. Sağlıklı bilgi alamadık o esnada, sadece sosyal medyadan bilgi edinebiliyorduk. Beklemekten başka bir çaremiz yoktu. Kalabalık arasında gergin bir ortam vardı ama şiddete evrilen hiç bir olay olmadı. 
 
https://img.bleacherreport.net/img/article/media_slots/photos/002/722/843/aa121e0267b0906f56577ceee66bfd7f_crop_exact.jpg?h=533&w=800&q=70&crop_x=center&crop_y=top
 
20:00
 Maçın başlama saatinden bir saat geçmesine rağmen henüz maç başlamamıştı. Beni de bir endişe kapladı. Köln taraftarı olarak Arsenal taraftarları arasında oturacaktım. Stadyuma giriş konusunda sorun yaşayabilirdik. Bu yüzden girişte çok sakin ve silik tavır takınmaya karar verdik. Fakat stadyuma girdiğimizde etrafımızdaki herkesin Arsenal tribününden bilet alan Köln taraftarı olduğunu fark ettik. Açıkçası stada giriş kolay oldu. Girenlerin büyük kısmının Köln taraftarı olduğu açıkça belli olmasına rağmen bir engelle karşılaşmadık. Almanya’da daha sıkı bir aramayla giriyoruz normalde maçlara. 
 
https://pbs.twimg.com/media/DJwdLuQW0AAYFHu.jpg:large
 
Bazı Köln taraftarları stada girişte renk vermemek için telefon ekranlarını Arsenalleştirdiler..
   
 
21:05 
Bulunduğumuz bölümde Arsenal tarafarından daha kalabalıktık. Arsenal taraftarları şaşkınlıkla neler olduğunu anlamaya çalışıyorlardı. Bizse, ilk defa yaşadığımız bir atmosferin tadını çıkarmaya çalışıyorduk. 
 
21:14
Ve gol geldi. Maç öncesinde rakip taraftara saygılı olunması için gol sevincini abartmamamız söylenmişti ama o gol gelince her şey değişti. Cordaba’nın enfes golüyle çoştuk. Arsenal taraftarları da bunu dert ediyormuş gibi görünmediler.
 
https://img.bleacherreport.net/img/article/media_slots/photos/002/722/856/b83f5e1dd2a9ce64afca6a99671b1297_crop_exact.jpg?h=533&w=800&q=70&crop_x=center&crop_y=top
 
10:50
Maçı 3-1 kaybettik. Doğal olarak Arsenal taraftarı da bizimle dalgasını geçti. Maç sonunda Arsenal taraftarı stadı boşaltınca geriye binlerce Köln taraftarı kaldı. Bundesliga’da takımı uğurlamak adettendir. Maçı kaybetmiş olsak da takımızı tezahüratlarla soyunma odasına uğurladık.
 
https://pbs.twimg.com/media/DJt2cdaW0AYxyl9.jpg:large
 
Ertesi Gün 
İngiliz medyasının olayları gereksiz yere abarttığını ve bizi nasıl tanımladığını ertesi gün okuduk. Ben olaylar esnasında herhangi bir şiddet eylemine tanık olmadım. Sadece tribüne yerleşmek isteyen kitlelerin güvenliklerle birlikte koşturmacası vardı. Bu da o denli bir kalabalık ve curcuna için gayet normal. Köln taraftarı şiddetle nam salmış bir tribün değildir ama iyi atmosferiyle tanınır. Arsenal taraftarı gönül rahatlığıyla Köln şehrine deplasman yapabilirler.
Yalnız, Arsenal taraftararı Köln taraftarının olduğu tribünde maç izlemeyi akıllarından geçirmesin,
 
Köln’de Arsenal taraftarına biletini satmayı biletini satmayı kimse aklından bile geçirmez.   
 
Çeviri & Derleme: Asım Duman
asim_duman@hotmail.com
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için PlayStation VR desteği sonrasında VR yani sanal gerçeklik ile ilgili...