#
#
17 Nisan Pazartesi öğleden sonrasıydı, fırsatı olan bisiklet izleyicileri referandum ve sonrasında yaşananların ardından kafayı dağıtmak için bisiklet yayınlarına gözlerini çevirmişlerdi.
25/04/2017 - 12:59
Eski adıyla Giro del Trentino, yeni adıyla Tour of the Alps’te genel klasmana etki edebilecek ilk etapta çizgiyi ilk sırada geçen Michele Scarponi, herkeste heyecan yaratmıştı. Birkaç gün önce Astana’nın Giro’da liderliğini yapacak olan Fabio Aru, antrenmanda düşerek sakatlanmıştı ve Giro’ya katılamayacaktı. Astana’nın, sakatlık haberi üzerine -beklendiği üzere- yeni lider olarak açıkladığı Scarponi, takımına da izleyicilere de umut vermişti. Genel klasman mücadelesi de, Astana’nın yarıştaki hedefleri de büyük ihtimalle sekteye uğramayacaktı.
 
Bütün bu olasılıkları artık gerçekleşmesi mümkün olmayacak şekilde yazdık çünkü Michele Scarponi, cumartesi öğleden sonra Tour of the Alps’i genel klasman dördüncüsü olarak tamamlayıp, aynı akşam çocuklarıyla evinde oynarken bunun hayatındaki son saatleri olduğunu bilmiyordu. Biz de çocukları sırtındayken attığı o fotoğrafta kendisini son kez göreceğimizi bilmiyorduk. Pazar sabahı antrenmana çıktığında, şehirden henüz 1 km uzaklaşmışken girdiği bir kavşakta karşıdan gelen Iveco’nun Daily modelini kullanan sürücü onu görmemişti...
 
 
Sonrasını da biliyorsunuz veya şu an öğreniyorsunuz; Michele Scarponi harika geçen bir yarış haftasının ve çocuklarıyla eğlenerek geçirdiği bir gecenin ardından sabah 08.00 sularında, Giro d’Italia hazırlıkları kapsamında antrenman yapmaya veya Alpler’deki yorucu yarıştan sonra rejenerasyona çıktığı o yolda hayatını kaybetti. Bu hem bisiklet hem spor dünyası için şok edici bir olaydı. Bisikletle alakalı veya alakasız hemen hemen tüm kaynaklar olayın şokuyla bu acı haberi son dakika olarak geçtiler.
 
Ne şekilde olursa olsun bir sporcunun ölümü üzücüdür ancak bu şekilde, sporcunun hiçbir suçu yokken, işini yaparken hayatını kaybetmesi çok daha derin bir üzüntüye sebep oluyor. Bisikletçilerin futbolcu, basketbolcu veya başka bir salon veya saha sporunu icra eden sporcular gibi korumalı bir antrenman alanları yok. Her gün herkesin arabalarıyla geçtiği yollar onların hayatlarını kazanmak için antrenman yapmak zorunda oldukları yerler. Bu yüzden bisikletçilere en fedakar sporcu grubu deniyor, bisiklete de en acımasız spor... Konu diğer sporları ve sporcuları küçümsemek değil elbette. Konu, en güzel sporlardan birinin, en sevilen yarışçılarından birinin hayatını kaybetmesi. 
 
Michele Scarponi’nin acı bir şekile son bulan kariyerinin en büyük başarısı 2011’de Giro d’Italia şampiyonu olmasıydı. Alberto Contador’un meşhur(!) 2011 sezonunda kazandığı Giro zaferi, doping yaptığının ortaya çıkmasının ardından Michele Scarponi’ye verilmişti. Her bisikletçinin hayali diyebileceğimiz bir Grand Tour genel klasmanı galibiyeti vardı artık onun da. 2008’de spor tarihinin en büyük skandallarından, belki de en büyüğü olan Puerto Operasyonu’na adının karışmasıyla 18 ay ceza almıştı ve bu yüzden kariyeri etik açıdan hep bir tartışma konusu oldu. Ceza sonrası 2009 Tirreno-Adriatico şampiyonluğuna ulaşması da, 2011’deki Giro şampiyonluğu da hep sorgulandı ancak kendisi hep pelotonun en sempatik ve en sevilen parçalarından biri oldu.
 
Hollandalı Sep Vanmarcke, ölümünün ardından Scarponi’nin pelotonda yarış anında aniden şarkı söylemeye başlayan bir adam olduğundan bahsettiğinde dopingle sorgulanan kariyerin de, etik dışı tartışmaların da bir değeri kalmadı. Ne kadar soru işaretli bir kariyer geçirmiş olsa da bisiklet sporu, 100 yılı aşan tarihinde iz bırakmayı başarmış adamlardan birini kaybetti. Kariyerindeki genel klasman şampiyonluğu damgasına rağmen hiçbir zaman yıldız kaprisi yapmayan ve çalışmayı, çalışırken de eğlenmeyi seçen Scarponi, Astana’da genel klasman iddialısı olan arkadaşlarına bacaklarındaki tüm gücü tüketene kadar yardımcı oldu. Nibali, unutulmaz bir geri dönüşle 2016’da Giro’yu kazandığında kupanın bir parçasını Scarponi’ye verse kimse hayır demezdi.
 
Soru işaretleri de barındırsa başarılı sayılabilecek uzun bir kariyerin ardından geriye hem son fotoğrafıyla hem de papağanı Frankie ile çektiği videolarıyla her zaman yüzümüzde acı bir tebessüm oluşturacak görüntüler kaldı elimizde... Tabii bir de asla eksik olmayan o sempatik gülümsemesi. Papağanı Frankie, antrenman sürüşlerinde ona eşlik eder, Scarponi tempo yaparken gagasıyla kaskına tutunur ve kameraya da sık sık poz vermeyi ihmal etmezdi. Sadece Frankie ile olan dostluğu bile onun ne kadar sevilen biri olduğunu anlamaya yetecek bir şeydi.
 
 
Yazıyı yazarken ara ara boğazım düğümleniyor ve hala olayı haber aldığım dakikalarda nasıl kanımın donduğu aklıma geliyor. Scarponi’nin ölümü, bisiklet izleyicisinin, sporcularla nasıl bağ kurduklarını bir kez daha gözler önüne serdi. Bisiklet izleyicisi bizler için Scarponi’nin ölümü, neredeyse her hafta görülen bir tanıdığın aramızdan ayrılması gibi. Tüm tehlikeli yokuşları tırmanan, arabayla bile inmenin zor olduğu yokuş aşağı yollarda 100 km hızlarla inen, korkusuzca ataklar yapabilen bir adam işini yaparken hayatını kaybetti. Hafta boyu izlediğimiz, ölümünden yarım gün önce canlı yayında atak yaparken gördüğümüz adam bir sabah aniden aramızdan ayrıldı. Scarponi’nin ölümü bisiklet için ne yazık ki bir ilk olmasa da en acı verenlerden biri, belki de en acı vereni şu an.
 
Geçen yıl İspanya’da antrenman yapan Giant-Alpecin aracına 70’lik bir teyze arabasıyla çarpmış, sporcuların bir kısmı hafif bir kısmı da ağır yaralanmışlardı. İçlerinde en tanınanı John Degenkolb’ün 2016 sezonu elinden uçup gitmişti ama o yeniden tüm gücüyle aramızda. Ne yazık ki Michele Scarponi o kadar şanslı olamadı ve eşine, çocuklarıne, bisiklet izleyicilerine, takım arkadaşlarına, pelotona ve papağanı Frankie’ye veda edemeden aramızdan ayrıldı. Michele Scarponi gibi bir acıyı bir daha yaşamamak dileğiyle yazıya son noktayı koyuyorum. 
 
#CiaoMichele!
 
 
Fırat Selçuk
twitter.com/frtslck
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk modellerden Volocopter, kısa süre önce bir ilke daha imza attı....