#
#
Geçtiğimiz haftasonu İspanya'da oynanan El Clasico'ya Türkiye'den de oldukça fazla futbolsever ilgi gösterdi. Aycan Çeki bize El Clasico'yu yazdı...
25/04/2012 - 09:50

Aycan Çeki'nin kaleminden El Clasico....

NASIL GİTTİK?
El Clasico heyecanını yerinde, Camp Nou’da yaşayabilmek için ilk fişeği ateşlemiştim uçak biletlerini satın alarak. Yıl 2011, aylardan da Temmuz’du…  RFEF (İspanya Futbol Federasyonu) sağolsun, La Liga sezonunun tüm fikstürü maç tarihleriyle birlikte açıklandığı için Camp Nou’daki iki koltuğa daha o günlerden göz koymuştuk eşimle birlikte. (Tam 10 ay öncesinden harekete geçmişiz, vay be!) Sonrasında ise grup kısa bir süre içinde son halini aldı ve El Clasico turumuza katılacak kişi sayısı 6’yı buldu.

Maç biletlerini ‘legal’ yollardan bulamayacağımızdan emindik ve nitekim yanılmadık. Barcelona – Real Madrid maçı için satışa çıkarılan biletler 1-2 saat içinde tükenince, güvenilirliği daha öncesinde test edilip onaylanan Viagogo adlı ‘yasal karaborsa’ sitesinden maç biletlerimizi satın aldık. (Hiç korkmayın, ödeme ve bilet teslimatı konularında hiçbir sıkıntı yaşanmıyor)

NELER YAŞADIK, NASIL İZLEDİK?
Barcelona’ya Cuma öğlen saatlerinde ayak bastık. Yani maçtan bir gün önce… El Clasico’dan bir gün önce sokaklarda bu rekabete dair bir iz bulmak oldukça zordu. Ancak Cumartesi günü sabahın erken saatleriyle birlikte gerçek anlamıyla 7’den 70’e herkesin bu dev maçın havasına girdiğini görmemek için kör olmak gerekirdi.

Bu maçın havasını en iyi şekilde solumak için seçilecek adres belliydi: Las Ramblas…  Maç öncesi ‘tapas’a ve biraya doymak, çocukluğumuzdan beri hayalini kurduğumuz bu dev maça dair gözlem yapabilmek için de stratejik bir mekan olan Cerveceria’nın caddeye bakan koltuklarına kurulduk.

Gördük ki, bu ‘derbi’ saha dışında ‘derbi’likten çıkmış, bir turistik etkinlik halini almış. Bu tespiti de şöyle yaptık… Grupta bir Real Madrid sempatizanı (fotoğrafta da görüldüğü üzere) bir de maç öncesi ve esnasında Katalan takılıp, sonrasında ise koyu bir Real’liye dönüşebilme yeteneğine sahip arkadaş vardı biz 4 Barcelona fanatiğinin dışında. Bu beyaz formalı arkadaşın sadece bizimle değil, Las Ramblas’dan geçen diğer Barcelonalılar’la da hiçbir sözlü veya fiziksel tacize uğramadan fotoğraf çektirebildiğine, tezahüratlar yapabildiğine şahit olduk sonra.

Bu arkadaşımızın daha ileri gidip Camp Nou’nun çevresinde de, hatta ve hatta tribündeki yerimizi aldıktan sonra bile arkasına koskoca FC BARCELONA yazısını alarak Real Madrid formasıyla hatıra fotoğrafı çektirebildiğini görmek, kafamı iyiden iyiye karıştırdı. Bu durumu en iyi, sorulacak şu soru ve bu soruya verilecek cevap açıklar diye düşünüyorum: El Clasico mu El Turistico mu?

TRİBÜNLER NASILDI?

Kısa kısa cümlelerle yazıyı noktalayalım…

- Barça taraftarının maç boyunca yaptığı en fazla 3 tezahürat var. (Bunlardan biri de zaten Barcelona marşı)
- Pepe’ye tepki büyüktü… Portekiz kasabına hitaben bir çok kez şu ses yükseldi Camp Nou’dan coşkulu bir şekilde: ASESİNO… ASESİNO (Katil)
- İlk yarının 40. dakikası gibi yağmur başladı ve tribünde yer alan bir çok kişininin “El Clasico falan anlamam kaçarım arkadaş” deyip kendisini koridorlara attığına şahit olduk. Ülkemizden alışkın değiliz, e bünye de yadırgadı tabi…


Aycan Çeki
https://twitter.com/#!/aycanceki


 

FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Yeni iMac modelinin Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nda tanıtılacağı belirtilse de bu iddia...