#
#
Cezayir ilk Dünya Kupası deneyimini yaşadığı 1982 yılında unutulmayacak bir olay ile turnuvadan elendi. Yaşananlar sonrası FIFA kural değişikliğine gitti.
10/06/2018 - 17:50
İlk 1930 yılında Uruguay’da düzenlenen Dünya Kupası dâhil olmak üzere 1962 yılına kadar düzenlenen organizasyonlara katılmayan ‘Çöl Tilkileri’ lakaplı Cezayir, 1966 yılında İngiltere’nin ev sahipliğindeki organizasyona katılmak istedi. FIFA’nın o dönem Afrika şampiyonu olan ekibin Asya ya da Okyanusya şampiyonu ile play-off oynaması şartından ötürü organizasyona katılmama kararı aldılar.
 
1978 yılına kadar da elemeleri geçemeyen Cezayir ilk Dünya Kupası deneyimini 1982 yılında yaşadı. Batı Almanya, Şili ve Avusturya ile eşleşen takım ilk maçında güçlü Batı Almanya’yı 2-1 yenerek tüm dikkatleri üzerine çekti. Bir dönem Porto ve Valencia formalarını da giyen Rabah Madjer, ülkesi adına Dünya Kupası’ndaki ilk golü atarken Afrika ekibinin ikinci golü de Belloumi’den geldi.  İkinci maçında Avusturya’ya 2-0 mağlup olan takım son maçta Şili’yi 3-2 mağlup etti.
 
http://www.tribundergi.com/g/337/2250/b/06082014114916_1ef51.jpg
 
Oynadığı 3 maçta 2 galibiyet alan takım uzun süre unutulmayacak olan, Almanya ve Avusturya adına utanç verici bir olay ile turnuvadan elendi. O dönem maçlar aynı gün oynanmıyordu. Son maçta Batı Almanya, Avusturya’yı 1-0 ya da 2-0 yenerse Cezayir eleniyor, iki takım üst tura çıkıyordu. Almanlar 3 ya da daha farklı bir skorla kazanırsa Avusturya elenecek, beraberlik ya da Avusturya galibiyetinde de Almanlar turnuvaya veda edecekti.
 
Maçın başında Batı Almanya öne geçti. Kaleciye geri pas kuralının olmadığı dönemde iki takım birbirine karşı tehlike yaratmazken, sürekli yarı sahalarında pas yapıp topu boş alanlara gönderdiler. Tribünlerin de protesto ettiği bu karşılaşmayı 1-0 kazanan Batı Almanya Avusturya ile birlikte ikinci tura yükseldi. Hatta öyle ki bu maçtan sonra FIFA kural değişikliğine giderek Dünya Kupası’ndaki son grup maçlarının aynı saatte oynanmasına karar verdi.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Trike motosiklet modelleri uzun süredir hayatımızda bulunuyor. Arcimoto firması ise bu motosikletleri elektrikli...