#
#
Mehmet Demirkol, Mustafa Çulcu'nun Gaziantepspor-Fenerbahçe maçının 4. hakemine mesaj gönderen ismi açıklamamasını şantaj olarak değerlendirdi.
17/12/2015 - 16:34
Mehmet Demirkol, MHK eski başkanlarından Mustafa Çulcu'nun Gaziantepspor-Fenerbahçe maçının 4. hakemine mesaj gönderdiği iddia ettiği ismi açıklamamasını eleştirdi. Demirkol, ''Böyle bir haber varsa elinde ya haberi bütün unsurlarıyla yazacaksın ya da hiç yazmayacaksın. Böyle gazete yazısı olur mu? Bunun adı şantaj.'' tepkisini gösterdi.
 
Hürriyet gazetesi yorumcusu ve Merkez Hakem Komitesi (MHK) eski başkanı Mustafa Çulcu'nun Hürriyet gazetesindeki yazısında ''Üst düzey bir yardımcı hakemin bazı maçlarda genç hakemlere veya ilave yardımcılara, 'Aman ha rapora şöyle yaz, aman ha bariz gol şansından değil ciddi faullü oyundan ihraç ettim diye yaz, sıkıntı olmasın' gibi sistemin esas çocukları adına mesajlar attığı, hatta bazı genç hakemleri MHK'ya empoze ettiği ve maç almalarında etkili oludğu konusunda ciddi iddialar var. Eğer isterlerse TFF ya da MHK’ya o ismi veririm.'' ifadeleri Spor Servisi'nde masaya yatırıldı.
 

 
Mustafa Çulcu'nun yazısını değerlendiren Mehmet Demirkol, ''Mustafa Çulcu, MHK başkanlığı da yaptı. MHK başkanlığı yapmış eski bir hakem gazete de okuyordur. 5N 1K diye bir şey var. Haberin niteliği, haberin şekli haberin içeriği... Diyor ki; bende bu isim var. Olay şu. Hasan Ali Kaldırım kırmızı kart gördükten sonra aktif bir yan hakem, hakeme mesaj çekiyor. Diyor ki; mesajda şimdi sen bunu son adamdan kırmızı kart diye yazarsan raporuna başın belaya girer. Sen bunu sert hareket diye yaz. İddia bu. Bu iddia doğru. Bunu ispat ettim. Bir daha edeyim. Olay oluyor. Hakem Serkan Tokat sarı kartına elini uzatıp oraya koşuyor. Onun gördüğü sarı kartlık bir hareket. Şiddetle alakalı bir durum yok. Diyor ki; Gökhan yakalar. Sonra 4. hakem, bariz gol şansını görüyor ki; doğru görüyor. Çünkü; Gökhan yetişebilirdi diyemezsin. Bütün oyuncuların özelliklerini bilmek zorunda değilsin, çünkü oyuncu kopmuş. 4. gördü. Kırmızıyı çıkartıyor. Görüntüler ispatı zaten.'' ifadelerini kullandı.  
 
Böyle bir şey varsa saçmalık
''Bariz gol şansından atsaydı bir şey olur muydu?'' sorusuna ise ''Hiçbir şey olmazdı. Çünkü bariz gol şansı vardı. Saçmalık yanıtını veren Demirkol, Tartışmanın içerisinde eğer böyle bir şey olduysa bu büyük saçmalık. Hakemin bunu kabul etmesi de büyük saçmalık. Düşünsenize hakeme mesaj geliyor. Bunu kabul ediyor. Yan hakemin atma sebebinden dolayı atması lazım. Atma sebebi: şiddetli hareket. Onun gördüğü açığıyı Türkiye'de kimse görmedi. En iyi açıyı o görüyor. Raporunu değiştirdiyse ki; değiştirdiği kesin. Bu mesajdan sonra mı yoksa kendi kafasına göre mi değiştirdiğini bilmem. Ama Mustafa Çulcu'nun idiasına göre birisi mesaj attı. Kimin mesaj attığını Mustafa Çulcu biliyor.'' diye konuştu.  
 
Bunun adı şantaj
Mustafa Çulcu'nun mesajı atanı bilmesine rağmen açıklamamasına tepki gösteren Mehmet Demirkol şöyle devam etti: ''Böyle bir durum var. Bunu geçtik. Burada bir abukluk var. Eğer bu şekilde gerçekleştiyse abuk. Mustafa Çulcu ismi biliyor. Emin. Yazarsa kimse itiraz etmeyecek. O zaman niye ismi yazmıyor da diyor ki; TFF veya MHK isterse ben onlara söylerim. Böyle gazete yazısı mı olur. Bunun adı şantaj. Biliyorsun söylemiyorsun. Niye söylemiyorsun. Böyle şey mi olur. Böyle bir haber varsa elinde, ya haberi bütün unsurlarıyla yazacaksın ya da hiç yazmayacaksın. Böyle şey olur mu?
 
Okur ne yapacak. Böyle bir durum var. Yazanın kim olduğunu biliyor da yazmıyor. Neden bana söylemiyorsun. MHK ile TFF isterse onlara söylerim ben. Niye? Ne şartlarda söylenecek. Sonra ne konuşulacak. Kendi aranızda yapılacaksa konuşma, sonraki konuşmalar ne olacak. İsmin önemi benim açımdan yok. Bunu yazan neden yazan kişinin ismini yazmaz. Yazmıyorsun emin değilsin. TFF ya da MHK sorarsa söylerim niye diyorsun. Abuk subuk bir şey. İnanamadım.''
 
Bu işi yabancı hakem değil yabancı MHK çözer
''Çulcu'nun, İsterlerse MHK ya da TFF isterse o ismi veririm; ancak ne TFF'den ne de MHK'dan talep gelmedi. Üst düzey MHK'lı yetkililerin isteğiyle sms geldi. MHK'nın içerisinde de bölünme var.'' sözleri üzerine ise Mehmet Demirkol, ''Türkiye'nin en büyük problemi aktif hakemler değil. Erman ve Ahmet Hoca'yı bir kenara bırakıyorum. Çünkü onların hiçbir beklentisi yok. Belki bir iki isim daha vardır. Onlar çok parlak olduğu için onları söylüyorum. Asıl problem, MHK'da şurada burada görev bekleyenler. Yabancı hakem tartışması var ya; gelsin, gelebilir. Hiç sorun yok. Bu işi yabancı hakem çözmez. Yabancı MHK çözer. Türkiye'deki eski hakemlerin MHK'dan hiçbir beklentisi olmayacak. 10 yıl boyunca MHK ya da TFF'ye eski hakem almayacak denilecek.'' tepkisini gösterdi.
 
Mustafa Çulcu'dan Cevap Geldi
Mehmet Demirkol'un habere eleştirisine akşam saatlerinde Mustafa Çulcu'dan cevap geldi:
Kaynak: NTVSpor
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Mate 40 ailesinin en üstündeki model Huawei Mate 40 Pro için heyecanlandıran bir açıklama yapıldı....