#
#
İtalya’da futbolseverler 4 Mart sabahına uyandıklarında o gün tarihteki en büyük acılardan birini yaşayacaklarından habersizlerdi. Fiorentina’nın kaptanı Davide Astori, uykusunda hayatını kaybettiğinde futbol durdu, yerini gözyaşı ve acı aldı.
11/03/2018 - 16:54
Udinese deplasmanı için gittikleri Udine’de kamp yapan Fiorentinalı oyuncular, başlarına ne gelebileceğinden habersiz bir şekilde otelde maça hazırlanıyorlardı. Herkes yavaş yavaş odasına çekilirken Davide Astori, kaleci Marco Sportiello’nun odasına gitti. Marco ile Play Station’da kapışan Kaptan Astori, ayakkabılarını da Marco’nun odasında unutup uyumaya gitmişti. Oyuncuların çift veya tek kalmaları kendi kararlarıydı, Kaptan yalnız uyumayı seçenlerdendi. Marco’ya iyi geceler dileyip uyuduğunda bir daha kalkamayacağını bilemezdi elbette.
 
 
Sabah 09.30’da oteldeki kahvaltıya normalde ilk önce Davide Astori’nin inmesi lazımdı çünkü her kampta, her kahvaltıda bu böyleydi. Kaptan, herkese günaydın demek ve onları karşılamak için ilk önce iner ve portakal suyunu alırdı. Tüm takım kahvaltı için buluştuğunda Davide Astori orada değildi, 09.35’te takımın masörü kalktı ve Kaptan’ın odasına gitti. Uyandırmak için çalıdğı kapıyı açan olmadı, sonra görevlilerden alınan kartla oda açıldı, Davide uyuyor gibi gözüküyordu. Masör kendisini uyandırmak için yanına gittiğinde ise acı gerçekle yüzleşti. Fiorentina kaptanı Davide Astori, gece uykusunda hayatını kaybetmişti. Dört gün sonra yapılacak olan otopsite “doğal nedenlerden dolayı” hayatını kaybettiği açıklanacaktı. Davide Astori, o sabah portakal suyunu da içmedi, Marco’nun odasından ayakkabılarını da almadı, kimseye günaydın da demedi. Haber sitelerinde acı haberin yayılmasının ardından Fiorentina, en acı dolu tweet’ini attı ve kaptanının ölüm haberini doğruladı.
 
 
Acı haber tüm dünyaya yayıldığında Genoa-Cagliari maçı başlamak üzereydi. Cagliarili oyuncular haberi ısınırlarken aldılar. Davide Astori’nin altı yıl formasını terlettiği kulübün oyuncularından bazıları ağlayarak soyunma odasına gitti. Futbol oynamak değil, ayakta durmak bile zordu. Önce Udinese-Fiorentina maçı, ardından Genoa-Cagliari maçı iptal edildi. Yarım saat içerisinde de Serie A yönetimi tüm dünyanın merakla beklediği Milan-Inter maçı dahil günün tüm maçlarının ertelendiğini duyurdu. İtalya’da futbol durdu, gözyaşları Davide Astori için aktı.
 
 
Tüm bunlar olurken, haber vermenin en zor olduğu iki ev vardı, biri Bergamo’da, biri Floransa’da. Önce Davide Astori’nin Bergamo’da yaşayan annesi ve babası arandı, acı haber telefonda verildi. Diğer zorlu görevi ise Udine’ye gitmeyen yöneticilerden biri üstlendi. Davide’nin Floransa’daki evine gidildi, acı haber eşine kapıda söylendi. Davide Astori, beklenmedik vedasıyla önce evini, sonra İtalya’yı, sonra dünyayı yasa boğdu. Üstelik o evde eşinin yanında iki yaşında tatlı mı tatlı bir kız çocuğu da bıraktı. Babasını bir daha göremeyeceğinden habersiz minik kız, herkesin acısını katladı.
 
 
Fiorentina Başkanı Andrea Della Valle, ölüm haberini alıp ilk açıklamalarını yaparken Davide Astori ile yeni sözleşme imzalamak için anlaştıklarını ancak perşembe günkü yoğun kar yağışı nedeniyle imza töreninin pazartesiye alındığını açıkladı... Başkanın sözleri, taraftar için daha durumu daha da ağırlaştırıyordu: Davide Astori, kariyerinin son profesyonel sözleşmesine imza atıp futbolu Fiorentina’da bırakmak istediğini söylemişti. Her geçen dakika Astori’nin zamansız ölümünün acısı katlanarak büyüyordu.
 
 
Davide’nin ölümü sonrası acı dolu veda mesajları yağdı. Takım arkadaşları ile başlayan acı dolu metinler, Buffon gibi efsanelerin mesajlarıyla devam etti. Fiorentina taraftarının nefret listesinde bir numarada yer alan Juventus da haberi alır almaz taziye mesajını yayınladı ve “Acının rengi olmaz” sözleriyle noktayı koydu. Eski kulübü Roma, İtalya Milli Takımı formasını beraber giydiği arkadaşları ve diğerleri, Serie A’da Astori ile yolu kesişmiş veya hiç denk gelmemiş herkes aynı acıyı paylaştı.
 
 
 
 
Davide’nin ölümü sonrası hiç şüphesiz en dokunaklı mesajı takımın oyun kurucusu Riccardo Saponara attı. “Neden o kahvaltıya inmedin?” diye sormaya başladı, “Kim genç oyunculara kızacak?” diye devam etti, “Sonsuza dek benim kaptanımsın...” diyerek bitirdi. Hem Riki ağladı hem de okuyanlar ağladı. Buffon’un “Senin çılgın Gigi’n” mesajı da yüreklere dokundu. Kaderin cilvesi midir bilinmez, Davide’nin vedası sonrası oynadıkları ilk maçta, Davide’nin yerine forma giyen Vitor Hugo golü atarken, asisti de Saponara yaptı. Riki o maçı 57. dakikada tamamlayıp yerini Gil Dias’a bırakırken de hüngür hüngür ağladı. Çıkarken tebrik edecek kaptanı artık yoktu, stadı kaplayan bulutların üzerindeydi belki de.
 
 
Artemio Franchi’nin duvarına aynı gün dev bir “Ciao Capitano” pankartı asıldı ve taraftarlar etrafını atkılar ve çiçeklerle süslediler. Sonraki gün, Floransa’ya dönen takım da Astori’nin Udinese deplasmanında giyeceği formasını büyük bir fotoğrafıyla beraber pankarta iliştirdi. Saygı duruşu ve alkışlar eşliğinde gözyaşları yine aktı gitti.
 
 
Fiorentina kadar Cagliari de acı doluydu. Altı yıl formasını giydiği Cagliari, Fiorentina yönetimi ile görüştü ve ortak bir karar aldı. Fiorentina ve Cagliari’de artık 13 numara kullanılmayacaktı. İki kulüpte de 13 numara Astori’nindi sonsuza dek. Cagliari’de 13 numarayı giyen Romagna’nın numarası 56 ile değiştirildi. Bunun için lig yönetiminden ve federasyondan özel izin alındı ki bu iznin verileceğinden herkes emindi.
 
 
Davide Astori’nin cenaze töreni, otopsinin ve öyle olmasa da yasal prosedür gereği yapılan cinayet soruşturmasının tamamlanmasıyla 8 Mart Perşembe günü düzenlendi. Floransa’daki törene binlerce taraftar atkıları ve meşaleleri ile katıldılar. Ezeli rakip Juventus’un oyuncuları alana geldiklerinde alkışlandılar, Buffon da taraftara teşekkür etti, bir kez daha aynı sözler tekrarlandı: “Acının rengi yok.”
 
 
Tabii arada bazı çatlar sesler de çıktı. Dani Alves, “Ben onu tanımadığım için fazladan üzülmüyorum, ailesi adına üzgünüm sadece” dedi ve tüm futbol dünyasından tepki gördü. “Çocuklar ölürken Astori’nin ölmesine fazla anlam yüklemeyin, belki de bu dünyadaki misyonunu tamamlamıştır” demesi, özellikle eski kulübü Juventus’un taraftarları başta olmak üzere herkesten tepki çekti.
 
 
Cenaze törenine Totti, Pirlo, Toldo gibi birçok efsane geldi, hepsi Fiorentina taraftarının alkışlarıyla karşılandı. Davide Astori’nin tabutu alana getirildiğinde ise meşaleler yandı, tezahüratlar edildi, alkışlar başladı. Kaptan, son kez taraftarının önüne çıktı. Kulübün yayınladığı veda videoları acıya acı katsa da yapacak bir şey yoktu. Cenazedeki son görevin ardından bir de pazar günü oynanması gereken, hayatın akmaya devam edeceğinin göstergesi olan Benevento maçı vardı. Cuma günkü Roma-Torino maçı ile başlayan haftanın tüm maçlarında takımlar siyah bant taktılar, kollardaki Serie A logosunun yerini “Ciao Davide” notu aldı ve her maçtan önce gözyaşları eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu.
 
 
Fiorentina-Benevento maçı, kulüp tarihinde futbolun en az önemsendiği maçtı. Maç öncesi ısınmaya çıkan Fiorentina’da tüm oyuncularda ve Pioli’de 13 numaralı Astori forması vardı. Curve Fiesole, ''Bazı adamlar ölümsüzdür... Anıların sonsuza kadar bizimle olacak, iyi yolculuklar Kaptan!'' pankartını boydan boya kale arkasına astı.
 
 
Satılmayan bir biletin bile kalmadığı maçta istisnasız herkes Astori’yi alkışladı. Maça dakikalar kala takımlar maç için sahaya çıktıklarında ise stadyumda çıt çıkmıyordu. Alınan her bir nefes bile duyulabiliyordu neredeyse. Futbolcuların tokalaşmaları bile stadyumda yankılanırken saygı duruşuna geçildiğinde uçan kuşların sesinden tribünde çalan bir cep telefonuna dek her şey stadyumda yankılandı. Gerçek bir ölüm sessizliği Artemio Franchi’yi kaplamıştı.
 
 
Fiorentina taraftarı, maç öncesinde atkı şovu dışında bir gösteri yapmamıştı. Çünkü Kaptan’ın forma numarası olan 13. dakikanın dolması ve tabelada 13:00’ün görülmesi bekleniyordu. 13. dakika dolduğu anda ise Fiorentinalı oyuncular topu taca attılar. Futbol durdu, hayat durdu, tribünler “DAVIDE 13” yazan koreografiye başladılar. Fiorentinalı ve Beneventolu oyuncular, teknik ekipler, tribünler ve hakemler alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde 1 dakika beklediler. Floransa, acısını sonsuza dek kalbinde taşıyacağı kaptanına unutulmaz bir veda yaptı.
 
 
Maçın ilerleyen dakikalarında Vitor Hugo’nun 25. dakikada attığı golde de yine alkışlar ve gözyaşları stada hakim oldu. Tüm takım kenetlendikten sonra kenara gelen Vitor Hugo, Davide Astori’nin fotoğrafının bulunduğu tişörtü tüm tribünlere gösterdi, sonra tişört kendisine doğru tutuldu ve karşısında asker selamı ile durdu. Saponara’nın mesajında da not düştüğümüz gibi, Astori oynasaydı bu maçta Vitor Hugo yedek oturacaktı. En duygu yüklü mesajı atan Saponara asist yaptı, Astori’nin 11’deki yarını alan Vitor Hugo golü attı... Acılı gün, bu detayla daha büyük bir anlam kazandı.
 
 
Bir şehir, takım ve camia, kaptanına böyle duygu yüklü ve acı dolu bir şekilde veda etti.
 
Floransa’nın dört bir yanında yankılandığı gibi;
 
“Kaptan, kaptanım... Sonsuza dek bizim kaptanımız!”
 

 
 
 
 
 
 
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi alt markası Redmi, 5G destekli 10X ve 10X Pro yanında Redmi Note 9 temelli Redmi 10X 4G modelini de tanıttı....