#
#
Türkiye’nin 2020 World Tour takviminde yer almaması, UCI’ın 2020 takvimini açıklaması sonrası kesinlik kazandı. Sürece dair açıklamaları ve görüşleri derledik.
28/06/2019 - 17:09
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2018’in ardından 2019’da da üst üste ikinci kez 10 World Tour takımını yarışa getiremediği için kurallar gereği World Tour lisansını kaybetti. Gelecek yıl, World Tour önceki kategorisi olan 2.HC’ye dönecek olan Türkiye Turu, 2020’den itibaren hayata geçecek UCI ProSeries’in bir parçası olacak. Türkiye Turu’nun World Tour takvimi dışı kalmasına dair basından görüşleri ve UCI ile Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun basın açıklamalarını derledik.
 
 
UCI, 2020 World Tour takvimini açıklarken Türkiye Turu hakkında şu bölüme yer verdi:
“Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2020 UCI World Tour takvimine alınmadı. Karar, UCI düzenlemeleri gereği en az 10 World Tour lisansı olan takımın iki yıl üst üste yarışa katılmaması sebebiyle alındı. Organizasyon kalitesi ve Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun bisikletin gelişimine olan katkısı göz ardı edilmedi ve yarış 2020’de hayata geçecek UCI ProSeries’e dahil edili.”
 
UCI, takvimle ilgili açıklamasında mayıstaki yarışların Olimpiyat yılı olması sebebiyle bir hafta erkene alındığını ve 24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihlerinde World Tour yarışı düzenlenmeyeceğini açıkladı. Her olimpik yılda olduğu gibi yapılan düzenlemeler doğrultusunda Tour de Pologne, bu yıl için ağustos yerine temmuza alındı, Tour de France’ın başlangıcı da klasik tarihinden bir hafta öncesine çekildi. Olimpiyat Oyunları öncesindeki yarışların bir kısmının bir hafta erkene çekilme sebebi ise oyunlara hazırlanmak için sporculara ek süre yaratılması.
 
Türkiye Bisiklet Federasyonu, UCI kararını takiben bir basın bildirisi yayınlayarak konuyu değerlendirdi:
“26 Haziran 2019 tarihinde Dünya Bisiklet Birliği (UCI), 2020 yılı World Tour takviminde Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun yer almayacağı bilgisini paylaşmıştır.
 
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu; UCI işbirliği ile gerçekleştirilen, profesyonel takım ve sporcuların katılımıyla ülkemizde bisiklet sporunun ve sağlıklı yaşam kültürünün gelişmesine, televizyon yayınları yoluyla da ülke tanıtımına katkı sağlayan en önemli spor organizasyonları arasında bulunmaktadır.
 
Uluslararası Bisiklet Birliği; 26 Temmuz 2016 tarihinde, yarışın 2.H.C kategorisinden, en üst kategori olan World Tour kategorisine 3 yıllık süre ile yükseltilmesine karar vermiştir.
 
Organizasyonun ülkemize verildiği tarihte; yarışa katılacak World Tour takımlarının belirli bir kısmı UCI tarafından garanti edilmekte iken, daha sonra yapılan kural değişikliği ile, katılımlar tamamen takımların kendi inisiyatifine bırakılmıştır. Bu durum katılım bedellerinin katlanarak artmasına yol açarken, Avrupa dışındaki organizasyonlara da ciddi maddi yükler getirmiştir.
 
2018 yılında gerçekleşen organizasyona 9 World Tour, 10 Pro Continental ve Milli Takımımız katılmıştır.
2019 yılında gerçekleşen organizasyona ise 6 World Tour, 10 Pro Continental ve Milli Takımımız katılmıştır.
 
Her iki organizasyona katılan UCI World Tour gözlemcileri, yarışın parkur, lojistik, konaklama gibi çalışmalarının uluslararası standartların üzerinde olduğundan sözlü ve yazılı olarak bahsetmişlerdir. Söz konusu organizasyonlarda takımların davet edilmesi ve katılım ücretleri gibi tüm sorumluluklar da zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirilmiştir.
 
Fakat UCI tarafından ortaya konan 10 World Tour takımı bulma zorunluğu ve diğer taraftan bunun takımların iradesine bırakılmış olması, mevcut şartlar altında yeterli sayıya ulaşmamıza engel olmuştur. 2016 yılında World Tour kategorisine yükselmeden önceki yıllarda da; benzer şekilde takımların katılımında sıkıntılar yaşanmış olup, eksikliğe istinaden UCI’dan alınan özel izinlerle organizasyon ancak gerçekleştirilmiştir.
 
UCI tarafından 2020 yılında ilk kez ve en üst seviyede gerçekleşecek olan ProSeries yarış takviminde Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu da yer alacaktır. Bu yarışa yine World Tour seviyesinde takımların katılması beklenmektedir.
 
Türkiye Bisiklet Federasyonu, son 3 yılda olduğu gibi önümüzdeki süreçte de Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu bir world tour yarışı standardında düzenlemeye devam edecek ve bir sonraki yıl yeniden World Tour takviminde yer almak için gerekli çalışmaları yapacaktır.”
 
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun World Tour takvimi dışında kalmasına dair bisiklet basınından isimler görüşlerini Tribundergi’ye ilettiler ve kısaca durumu değerlendirdiler:
 
https://funkyimg.com/i/2V4r2.jpeg
 
 
Aydan Çelik (Çizer, yazar ve bisiklet aktivisti)
“Türkiye’deki ruh haliyle ilgili meşhur öğrenilmiş çaresizlik diye bir şey var. Bu hep zihimin arka planında, kötü bir şey biliyorum ama iyi bir şeyler olur derken dur bakalım ne olacak diye bir kötümser yan var. Çizim eski bir çizim, Türkiye’de bisikletin yeniden ivmelendiğine tanık olmuş, hadisenin de kısmen içeriden biri olarak bunu hep olumlu karşıladık. Hem Türkiye bisiklet kültürünün gelişmesi hem de bisiklet sporunun ve TUR’un izlediği grafik beni iyimser kılıyordu. Ama arka planda hep böyle devam edecek mi sorusuna cevap arıyordum. Çizim onunla alakalı. Sisifos en ünlü mitolojik kahramanlardan biri, cezaya çarptırılıp bir kayayı tepeye kadar itiyor ve kaya her seferinde aşağı yuvarlanıyor, Sisifos’un tekrar inip yukarı itmesi gibi fena halde bir kısır döngü var. Türkiye’de neredeyse cumhuriyetle yaşıt bir federasyonumuz var, dilerim ben yanılıyorumdur. Dilerim önümüzdeki birkaç yıl Sisifos kayayı yukarı çıkartmaya başlar ve yukarı doğru da devam eder.”
 
Sarper Günsal (Eurosport Türkiye Bisiklet Yorumcusu)
“TUR’un World Tour veya ProSeries sınıfında olması tek başına bir başarı veya kayıp değildir. Önemli olan iyi ve cazip bir yarış düzenlemektir. Son 3-4 yıldır TUR’un albenisi düşüyor. Federasyonun ve organizatörün asıl bu düşüşün nedenlerine eğilmesi ve bizim üstümüze düşen kısımlarını düzeltmesi gerekiyor.”
 
Erman Öner (Cyclist Türkiye Genel Yayın Yönetmeni)
“Türkiye Turu’nun World Tour takviminden düşmesi olumsuz bir gelişme gibi gözükmesine karşın, World Tour seviyesine yükseltilmesini takriben kaldırılan ‘Belli sayıda World Tour takımının yarışlara katılım zorunluluğu’ sonrası, TUR özelinde yarışın halihazırda World Tour olmasını anlamsız kılmıştı. Buna karşılık, TUR’un yeni statüsünde yarışa Kıta takımlarının katılma ihtimali, Torku Şekerspor yahut Salcano-Sakarya BB gibi takımların hedef artırmasının ve Türk bisikletine yeni yatırımların yapılmasının önünü açabilir.”
 
Fırat Selçuk (FrontSet Yayın Yönetmeni)
“2019’da da 10 takımın altında kaldıktan sonra beklenen bir durumdu. Yarışın takvimdeki yerinin değişmesi, tekrar eski yerine gelmesi ve zaman zaman yaşanan aksaklıklar belirli bir düzenin oturmasına engel olmuştu. 2.HC kategorisinde en iyi yarışlardan birini düzenleyip bu seviyede yüksek sayıda World Tour takımı çekmek geleceğe dair kötü olmayan bir çözüm olabilir. Yeniden World Tour lisansı alıp benzer sorunlar yaşamayı göze almak yerine 2.HC’de kalıp, ProSeries adındaki yeni düzenlemenin en iyi yarışlarından biri olmayı denemeliyiz.”
 
Mustafa Yaşar (Yeni Birlik Gazetesi Spor Müdürü)
''Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun World Tour kategorisinden çıkarılması aslında malumun ilanı oldu benim için. İlk kez 2017 yılında World Tour'a yükseldiğimizde 4, sonrasında 9, ve bu yıl  ise 6 World Tour takımının katılımını ve bu yüzden kategori düşürülmemizi çok farklı açılardan yorumlayabiliriz ancak burada asıl dikkat çekmek istediğim; Bisiklet Federasyonu Başkanı Sayın Erol Küçükbakırcı'nın bu yıl sonunda 'Düşmeyeceğiz' açıklamasına rağmen şimdi geldiğimiz noktada bu sözlerini unutup TUR'un tekrar World Tour kategorisinde yer alması için gereken çalışmaların  yapılacağını açıklamasıdır. Bu birbirinden farklı iki açıklama ülke için çok değerli bir organizsayonun nasıl el yordamıyla düzenlediğinin göstergesidir bence. Kaldı ki birçok açıdan zaten 'World' olmayan bir TUR'un şimdi ProSeries olması da büyük bir kayıp değil bana göre.''
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Netflix platformunda ses getiren yerli yapımlardan Kulüp dizisinin ikinci kısmı için resmi tarihi açıkladı....