#
#
Sonunda bir profesyonel futbolcu delirdi ve maç sonrasında sisteme ağır bir eşleştiri getirdi: ''Kimsenin futbolcuları düşündüğünü zannetmiyorum. Birileri cebinin derdinde...''
12/10/2021 - 04:23
UEFA Uluslar Ligi Finalleri, geçtiğimiz haftasonu İtalya'da oynandı. İspanya ile Fransa finaline sahne olan turnuva, üçüncülük maçını da İtalya ile Belçika arasında oynattı. Futbol açısından seyir zevki yüksek, keyifli 4 maç izledik, ona şüphe yok.
 
Belçika Milli Takım kalecisi Thibaut Courtois, maçtan sonra verdiği röportajda hem turnuvaya damga vurdu, hem de bir tartışma başlattı.
 
Courtois'nın kabaca şunları söylediğini önce buraya alalım:
 
"Bu maç sadece UEFA'nın fazladan para kazanması için oynandı. Bu konuda dürüst olmak zorundayız. İki takımın da 11'lerinde ne kadar çok değişiklik yaptığını herkes gördü. UEFA, Süper Lig kurmak istedikleri için diğer takımlara kızgın olabilir. Ama oyuncular onların da umurunda değil. Sadece ceplerini düşünüyorlar. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesi konuşuluyor. Sanırım asla dinlenemeyeceğiz"


Böylesi bir tepkinin Courtois gibi üst düzey bir oyuncudan gelmiş olması bu eleştiriyi geniş satıhta tartışılır kılıyor ve meselenin önemini de ortaya koyuyor.
 
 
Profesyonel oyuncular artık maç takvimlerinin sıkışmasından, aşırı maç oynanmasından şikayetçiler. Hem pandemi dönemi arkası sporcu sağlığının öngörülemez risklerle dolu olması, hem de artık sakatlıkların ciddi boyutlara ulaşması buna neden.
 
Bu iş haftada üç maç temposu işini aştı ki, zaten bütün sezonu haftada üç maç, kabaca haftasonu x haftaiçi ile birlikte 7-8 toplam maçı 1 ayda oynamak, 9 aylık sezonda 60-70 maç arası oyanan bir takvime dönüşmek mümkün değil.
 
Hem pandemi, hem de EURO2020'nin sarkmasından ötürü futbol takvimleri zaten yeterince sıkıştı. Bir de Kasım 2022'de oynanacak Katar'daki Dünya Kupası takviminin öncesinde ve sonrasında dağıtacağı ligler takvimi meselesi olacak.
 
Courtois'ın serzenişine dönersek, bu profilde bir oyuncunun bu çıkışı yapması önemli. Her ne kadar bizim topraklarda karşılığın büyük oranda "Senede şu kadar kazanıyorsun, sus ve oyna, şikayet ediyorsan bırak futbolu" tonunda olması hiç şaşırtmasa da "O parayı bana versen her gün oynarım" diyenlerin gerçekten senede 7.2 M Avro karşılığında her gün 90 dakika maç yapabileceğini kendilerine inandırmış olmaları ya da o ebatta paranın vücutlarını buna mümkün kıldıracağını düşünmeleri, aslında düzenli olarak haftada 2 kere bile halı saha maçı yapmamalarından ileri geliyor. Spor yapmayan bir kitle, sakatlık nedir, kas ağırısı nedir, rejenerasyon nedir zerre bilgi sahibi değil.
 
Ancak Courtois sistem eleştirisi getirdiği için futbolun bu alıcıları tarafından taşlanıyor. Onlar için bir robot gibi sahaya çıkmalılar ve hemen her maç onlara iyi futbol izletmeliler.
 
Çok uzatmadan, Courtois'nın çıkışı ilk olmayacak gibi hissettiriyor. Profesyonel Futbolcu Birlikleri'nin, NBA'de oyuncuların lige koyduğu ağırlık gibi Avrupa'da futbolda ağırlık koyacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. UEFA'nın futbol yönetimi, maç ve turnuva takvimlerini maça boğması yönetilebilir bir süreç değil.
 
Haftasonları heyecanla beklenen maçlar, haftanın 7 gününe yayıldığı ve her yanımız maç olduğundan beri de bir futbol maçını heyecanla bekleme olgusu yerle bir olmuş durumda.
 
Zaman, bize futbolda bazı mecburi dönüşümleri ve kararları Courtois'nın açtığı yolda gösterecek gibi..
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
OnePlus Buds Pro 2 kablosuz kulaklık için bazı teknik detaylar sızdırıldı. Güçlü...