#
#
Geçtiğimiz haftaki müsabakada rakibi Floyd Mayweather'a mağlup olan İrlandalı karma dövüş ustası Conor McGregor hakkında son zamanlarda sosyal medyada dönen 'sahte bir hikaye' artık viral olmuş durumda.
31/08/2017 - 02:28
İnternet paralel bir gerçeklik oluşturmak için oldukça elverişli bir mecra artık. İyi bir hikaye anlatıcısı olup bunu yayma becerisine sahip sıradan birisi bile alternatif bir gerçeklik yaratıp milyonları buna kolayca ikna edebilir. 
 
Geçtiğimiz haftaki müsabakada rakibi  Floyd Mayweather'a mağlup olan İrlandalı karma dövüş ustası Conor McGregor hakkında son zamanlarda sosyal medyada yayılan 'sahte bir hikaye' artık viral olmuş durumda.  
 
Yayılan hikaye kısaca şöyle, 10 yıl öncesinde McGregor evsiz birisiyken şu andaki sevgilisi Dee Devlin ile tanışır. Devlin McGregor'un dövüş sporuna olan tutkusunu anlar ve elinden tutarak McGregor'u sokaklardan kurtarır. Dee Devlin bir çok şeyden feragat ederek McGregor'un antremanlarına destek olmak amacıyla ona pahalı ve besin değeri yüksek yiyecekler alır, bir nevi McGregor'un kurtarıcısı olmuştur Devlin.
 
Kabul edelim hikaye çekici bir spor hikayesi, albenisi var. Dram, sıfırdan varoluş, yükselme, adanmışlık, sadakat, aşk bir hikayeyi viral yapmaya yetecek bir çok unsur bir arada.  
 
https://i.amz.mshcdn.com/tYkcBL-GcqdIXYrYpvZyKcPLXLU=/fit-in/1200x9600/https%3A%2F%2Fblueprint-api-production.s3.amazonaws.com%2Fuploads%2Fcard%2Fimage%2F578058%2Fb43135bf-d665-44c4-b487-8e7a8449df88.png
 
Fakat hikaye kurgusunda bazı sıkıntılar var.
 
Gerçekte McGregor çok zengin birisi değildi fakat evsiz de değildi. Tesisatçı olarak çalışıyordu. The Guardian'a 2015'te verdiği söyleşide, 2008 yılında asıl tutkusu dövüş olduğu için tesisatçılığı bıraktığını söyleyecekti. McGregor'un kız arkadaşı Dee Devlinle tanışma hikayesi de anlatıldığı gibi sokaklarda değil, McGregor'un Vip Magazine adlı bir dergiye vermiş olduğu söyleşiye göre bir barda gerçekleşti. McGregor uzun süredir tanıdığı Devlinle bir akşam barda karşılaşır ve ikili sohbet etmeye başlar. Daha ilk görüşmelerinde birbirlerinden etkilenmişlerdir ve böylece uzun birliktelikleri o akşam başlamış olur.  
 
İnternette yaygın bir spor hikayesinin aslı bu şekilde. Aslı böyleyken sahtesinin daha çok yayılması ve ilgili görmesi yeni gerçeklik akımının bir realitesi artık. İnsanların duymak istediği hikayeler yeni bir gerçeklik algısı oluşturuyor. 
 
Sanırım zamanın ruhu böyle ve buna da alışmamız gerekiyor.
 
Asım Duman
asim_duman@hotmail.com
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Merkezi Prag’da yer alan bir ekip tarafından hayata geçirilen Terrastorm projesi, Volkswagen Crafter dinamiklerini...