#
#
Oyun olarak bir istikrarı tutturmuş olsalar da, turnuvada devam edebilmeleri için daha fazlasını yapmaları gerekiyor.
05/07/2013 - 09:35
Sistem:
 
4-2-3-1
 
Güçlü Yanlar: 
 
Turnuvanın en enerjik takımlarından biri Şili. Durağan ve kontrollü bir oyundan ziyade, sürekli üretmeye yönelik bir felsefeye sahip olan takımın özellikle topu üçüncü bölgeye taşımakta herhangi bir sorunu bulunmuyor. Turnuvada oynadığı tüm karşılaşmalarda gol bulmayı başaran Şili'nin, oynadığı tüm maçlarda pozisyon bulmakta sıkıntı yaşamadığına tanık olduk. Özellikle kanatları iyi kullanan Şili'nin öne çıkan bir başka artısı da oyun içi reaksiyon gösterme becerisi. Turnuvada iki maçta geriye düşmesine karşın bu maçlardan birini çevirmeyi başaran Şili, Irak karşısında beraberliği yakalasa da mağlubiyete engel olamadı. İngiltere karşısında yediği beraberlik golünden sonra tekrar oyun üstünlüğünü ele alan takımın, ikinci tur maçında Hırvatistan karşısında boğulduğu dönemde doğru saha içi değişiklikleri yaparak maçı tekrar kontrolüne alması bu özelliği destekleyen veriler. Kısacası Şili 90 dakika kopmadan maçın içerisinde. 
 
Takımın gol yükünü çeken Nicolas Castillo'nun hareketli oyunu, Angelo Henriquez'in yaptığı sızma koşuları, Maturana'nın enerjisi takımın hücumunu ayakta tutuyor. Igor Lichnovsky gibi doğuştan lider bir oyuncuya sahip olan Şili, özellikle duran topları da etkili kullanmasıyla dikkat çekti. Cuevas'ın takım sertliğine verdiği katkının yanında, kaleci Melo'nun güven veren oyunu Şili'nin öne çıkan bireysel artıları.
 
Zayıf Yanlar: 
 
Tıpkı üst yapıda olduğu gibi çok fazla kısa boylu oyuncuya sahip olan Şili, karşılaşmada dakikalar ilerledikçe sorun yaşamaya başlıyor. Hırvatistan karşısında ikinci devrede yedikleri baskıdan tempoyu düşürerek kurtulan takımın özellikle orta sahada fizik kalitesi ağır basan takımlara karşı sorun yaşama olasılığı bir hayli yüksek. Kısacası Şili'nin orta sahadaki fizik mücadeleye cevap vermenin bir yolunu bulması gerekiyor. Bunu sıklıkla yaptıkları gibi bu bölgeyi hızlı geçmekte arayabilirler.
 
Şili'nin en zayıf yanı, aynı zamanda en çok eleştirilen yanı olan istikrar problemi. Maç içerisinde değişen dengelere göre reaksiyon verme becerisi olan Şili, aynı zamanda da kolay konsantrasyon kaybeden bir ekip. Maç içerisinde dalgalı performans eğrileri çizen takımın kestirilebilirliği bir hayli düşük. 
 
Bu problem beraberinde kolay gol yiyen bir takımı getiriyor. Her ne kadar Hırvatistan'ı sorunsuz geçmiş olsalar da, gruplarda oynadıkları tüm maçlarda gol yemiş olmaları önemli bir veri. Hızlı oynama felseleferi zaman zaman kritik bölgelerde olmaması gereken top kayıplarınıa neden oluyor. Şili kendi düzeni içerisinde çözüm üretmeyi başarsa da, bir üst kademe takımlara karşı işler düşündükleri kadar kolay olmayabilir.
 
Teknik Direktör: 
 
Mario Salas takımın başına geçeli çok olmadı ama takımın belli bir seviyeyi tutturduğu ve kendi felsefesini benimsediğini söylemek gerek. Turnuvada kimliği olan takımlardan biri Şili ve bunda Salas'ın katkısı büyük. Saha içerisine sık sık müdahale eden 45 yaşındaki teknik adamın, Şili'nin geri gelişlerinde etkisi büyük. Turnuvada onlar için iyi bir noktaya geldiklerini söylemek zor değil. Castillo'nun önemli katkısına karşın takımın bir diğer öne çıkan ismi Bryan Rabello'nun formsuzluğunu çözmesi halinde takımı bir kademe daha atlayacaktır.
 
Yıldız:
 
Turnuva öncesi öne çıkması beklenen isimlerden Bryan Rabello, hakkında diğerlerine göre daha fazla haber yapılan oyunculardan biri. Ancak takımın yıldızı olmaktan uzak bir görüntü çizen Rabello'nun yerini bir başka önemli oyuncu Nicolas Castillo aldı. Gruplardan itibaren şu ana kadar oynanan dört maçın üçünde gol atan Castillo, takımın çeyrek final oynayacak olmasında en büyük pay sahiplerinden biri. Bundan sonra kalan kısımda ise arkadaşları Rabello, Henriquez, Maturana ve Lichnovsky'nin yardımlarına ihtiyacı var gibi görünüyor.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
OPPO Find X2 ve Find X2 Pro çok iddialı geliyor. Telefonlar özellikler ekran konusunda Samsung Galaxy S20‘leri...