#
#
ABD karşısında aldığı farklı galibiyet sayesinde gruptan zar zor çıkan Gana, Portekiz karşısında da mucizeyi devam ettirdi ve çeyrek finale yazdırdı.
05/07/2013 - 21:51

Sistem:

4-2-3-1

Güçlü Yanlar: Fransa ile beraber turnuvanın en yüksek fizik gücüne sahip olan ekibi Gana. Maç boyunca sergiledikleri enerji ve tempo bir yana, fiziksel mücadelelerde de yıkılması çok zor bir ekip sahada yer alıyor. Sol kanatta oynayan Achaempong, Baba ve Duncan özellikle bu konuda başı çekiyor. Ayrıca forvetler Assifuah ve Boakye de son derece kuvvetli. Özellikle Assifuah'ın Portekiz maçında arkası dönükken, aniden attığı patlayıcı depar sonucu çekiştirilerek zar zor durdurulması hala akıllarımızda. Kadrodaki tüm hücum elemanları adam eksiltme kabiliyetine sahip ve bu da kontrataklarda çok etkili olmalarına fayda sağlıyor. Tüm bu ofansif avantajların yanında, turnuvadaki en iyi 2 kaleciden biri olan Antwi'ye de sahipler. Genç kaleci, ani gelişen ataklarda gösterdiği reflekslerle takımını birçok kez ipten aldı.

Zayıf Yanlar: Her Afrika ekibinde olduğu gibi bazı mental problemlere sahipler. Geriye düşmelerine rağmen oyundan kopma gibi bir sorun yaşamasalar da, oyunun belirli bölümlerinde sahada aktif olmayan bir Gana ekibi var. Tabi ki savunma konusundaki sorunlara da değinmek lazım. Savunmada fiziksel ve hamle anlamında çok iyi stoperlere sahip olan Gana, savunmada yerleşim ve konsantrasyon sıkıntısını ciddi şekilde yaşabiliyor. Kaptırılan topların ardından, geri dönüşler esnasında da Gana 1.bölgesinde çok büyük boşluklara rastlamak da mümkün. Ayrıca bir diğer zayıflık da hücum hattında. Adam eksiltme yeteneklerine dem vurduğumuz Gana hücum hattı, top kullanımı ve tercihler konusunda bazen problemler yaşayabiliyor. Topu ayaklarından çıkarmakta geciken Gana oyuncuları, rakip defansın pozisyon almasına kolaylık sağlayabiliyor.

Teknik Direktör: Ana görselde de yer verdiğimiz antrenör Sellas Tetteh, bu takımın başarısının açık ara bir numaralı pay sahibi. Takıma oynattığı göze hoş gelen futbolun yanısıra, oyuncularına gösterdiği babacan tavırlarla da takdiri her şekilde hak ediyor. Oyuncuların ona güvenmesini çok net bir biçimde sağlayan hoca, geçmiş yıllarda benzer yaş gruplarında çalışmanın avantajını çok iyi bir biçimde kullanıyor. Bu sayede de taktik disiplinine çok bağlı bir takım ortaya çıkmış oldu.

Yıldız: Gana takımının turnuva öncesindeki en büyük yıldız adayı Ebenezer Assifuah'tı ve yıldız oyuncu turnuvada şimdiye kadar kaydettiği 3 golle takımının en skorer oyuncusu oldu. Ancak bana göre takımın geride kalan 4 maçta en çok dikkat çeken oyuncusu Frank Achaempong oldu. Anderlecht'li genç sol kanat, takımın sıkıştığı anlarda yaratıcılık iksirini hazırlayan isim oldu ve sol kanattan Baba ile gerçekleştirdiği ataklar ile sayısız pozisyon hazırladı. Ayrıca ABD maçında da kilidi açan oyuncu, son Portekiz maçında ise geri dönüşün mimarı olan asistiyle ve aldırdığı faulle de skora net bir katkı yapmayı bildi. Yaşıtları arasında bariz biçimde fizik üstünlüğüne sahip olan genç oyuncuyu, 1-2 sene içerisinde Anderlecht'ten çok daha üst düzey bir kulüpte izleyebiliriz.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Mi Band 4 üstüne konumlandırılan Mi Band 5 akıllı bileklik modeli gerçek anlamda yalnız kalmayacak....