#
#
Özel davetle katıldığı Valencia’daki Moto3 yarışında zafere süren Can Öncü, bir grand prix kazanan en genç ve ilk Türk pilot unvanını aldı.
20/11/2018 - 19:13
Red Bull Rookies Cup’taki şampiyonluğun ardından bu tarihi başarısıyla da Türkiye ve dünyanın gündemine oturan 15 yaşındaki Red Bull KTM Ajo pilotu, büyük zafer sonrası hakkında merak edilenleri yanıtladı.
 
• Moto3’de daha iyi bir başlangıç hayal edebilir miydin?
İlk 5 sıra için Jorge Martin ve Martin Bezzechi gibi isimlerle yarışmayı bekliyordum. Çünkü seneye Moto2’ye geçiyorlar. Onlarla yarışmak benim için hayaldi. Bence çok sıkı yarışmadılar, bu yüzden bir aralık buldum ve bu inanılmazdı.
 
http://funkyimg.com/i/2Nkkt.jpg
 
• Tarihte Grand Prix’i kazanan en genç sporcu olduğun için ne kadar gururlusun?
Mükemmel bir duygu. Gerçekten çok mutluyum. Yarıştan önce burada yarışan en genç sporcu olduğumu biliyordum. Bu nedenle yarış bittiğinde yeni bir rekor daha kırdığım için mutluluğum ikiye katlandı.
 
• Son turda kaza yapmaya ne kadar yakındın? Kaybettiğini düşündün mü?
Ben de hala nasıl kontrol ettiğimi anlamış değilim. İlk başta kaza yaptığımı düşündüm ama yapmadım, hata yapmamak için vites yükselttim. Son virajda nerdeyse durduğumu söyleyebilirim. Sınırları zorladım ama sonunda yarışı bitirebildim.
 
http://funkyimg.com/i/2Nkku.jpg
 
• Bu başarınla Türkiye’nin de motosiklet sporlarındaki başarısını daha da yukarılara taşıdın.
Bu inanılmaz bir duygu. Bu yüzden gerçekten çok mutluyum. Rookies Cup’ta birçok yarış kazandım bu sene ama Dünya Şampiyonası kazanmak benim için bir hayaldi. Birçok MotoGP ve Moto2 sürücüleriyle tanışmak da harika bir duyguydu. Ülkemize böyle bir anı yaşatabildiğimiz için gurur duyuyoruz.
 
• İkizinle yarışabilmek ne kadar eğlenceli bir duygu? Birbirinizi çok zorluyor musun?
Kardeşimle aynı pistte olmak çok güzel bir duygu, yanında her zaman seni destekleyen birisi olduğunu hissedebiliyorsun. Ona her zaman güvenebileceğimi biliyorum. Gelecek sezon, sezonun yarısına kadar onunla olamamak çok sıkıcı olacak. Fakat buna yeni bir zorluk diyebiliriz. Yarışlara beni izlemeye gelecek ama onsuz ve pistte yalnız olmak güzel olmayacak.
 
• Bu sporda idolün kim?
Benim idolüm kardeşim Deniz.
 
http://funkyimg.com/i/2Nkkx.jpg
 
• Gelecek seneye bakacak olursak Moto3’deki ilk sezonun için neler umuyorsun?
Herkes gibi şampiyon olmak istiyorum fakat ilk hedefim birçok kez podyuma çıkmak. Şu anki durumda şampiyonluğu düşünmek için çok erken diyebiliriz. İlk 5 ve ilk 3’te birçok kez yer almak istiyorum. Kaza yapmamaya çalışacağım. Toplayabildiğim kadar çok puan toplayıp Red Bull KTM Ajo için güzel bir sezon geçirmek istiyorum.
 
• Hangi numarada yarışacaksın?
61. Geçtiğimiz sene 65 numarayı kullanmıştım ama çoktan alınmış. Arkadaşlarım bana 61 numarasının güzel olduğunu söyledi ve 1’de şampiyonlar için güzel bir numara. Ben 60’lı numaraları seviyorum bu yüzden ikisini birleştirdim. Bu sezon bunu kullandım ve şampiyon oldum, gelecek sezon neden olmasın!
 
http://funkyimg.com/i/2Nkks.jpg
 
• Red Bull Rookies Cup’ta yarışmak seni profesyonel kariyerin için ne kadar iyi hazırladı?
Red Bull Rookies Cup’ta nasıl motora binildiğini ve nasıl podyum için savaşmam gerektiğini öğrendim diyebilirim. Geçen sene çok her yarışta kaza yapıyordum, akıl almaz hatalarım oluyordu ama bu sene hata yaparsam her şeyi kaybedebileceğimi anladım. Her zaman son turda kendime daha dikkatli olmam gerektiğini hatırlatıyorum.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Avengers Endgame’in en büyük sürprizlerinden biri Profesör Hulk olmuştu. Görünen o ki bu karakterin...