#
#
Dünya Kupası’nda ülkemizi temsil edecek Cüneyt Çakır Brezilya’ya doğru yola çıkmadan önce 'TRT Spor’da yayınlanan ‘İşte Goool’ programından Şeyda İpek Baykal’a çok özel açıklamalarda bulundu.
31/05/2014 - 15:00
Cüneyt Çakır Brezilya’ya doğru yola çıkmadan önce ‘İşte Goool’ programından Şeyda İpek Baykal’a özel bir röportaj verdi.
 
Turnuvanın başlamasına 12 gün var ancak siz önceden Brezilya’ya gidiyorsunuz. Hatta bu röportaj yayınlandığında siz çoktan yola çıkmış olacaksınız. Nasıl bir süreç olacak? Bu 12 günde siz ve ekibiniz nasıl bir dönem geçireceksiniz?
Biz maçlar başlamadan bütün hakemler 12 gün önce Brezilya’da olacağız. Maçlar 12 farklı şehirde oynanacak biliyorsunuz. Ama hakemler sadece tek bir şehirde Rio’ da kalacaklar. Maçlar oynandıkça da karşılaşmaların olacağı şehirlere dağılacağız, sonra tekrar geri döneceğiz. Bu 12 günlük süre içerisinde ufak bir seminer yapabiliriz diyebiliriz, son talimatları alacağız. Tekrar orada bir koşu testi olacak bu koşuda başarılı olmak zorundayız. Eğitimler alacağız çok güzel geçmesi gerekiyor bizim için önceki seminerler gibi. Yine yoğun bir tempo bizi bekliyor maçlar başlamadan. Taktiğe dayalı antrenman yapacağız. 20’ ye yakın futbolcu olacak antrenman sahasında.  20 yaşındaki alt yapı takımlarından gelen oyuncular. Orada resmen maçta olan pozisyonları biz antrenmanda deneyeceğiz.  Maçlara da hazırlık olacak. 12 gün maçlara hazırlanma açısından çok yoğun geçeceğini düşünüyorum.
 
Heyecan var mı?
Tabi ki tatlı bir heyecan var. Sonuçta Dünya Kupası, futbolun en uç noktası diyebiliriz. Bunun daha üzeri yok. O turnuvanın bir parçası olan arkadaşlarımla heyecan ve gururu, aynı zamanda büyük bir sorumluluk duygusunu yaşıyoruz. Ben ülkemi temsil edeceğim. Dört gözle biran evvel turnuvanın başlamasını bekliyorum.
 
Gönül isterdi ki Milli takımımız da olsun ama bir sonraki turnuvaya katılabiliriz inşallah. Türkiye’den sadece sizin gidişiniz, size ayrı bir sorumluluk yüklüyor mu?
Tabi sizin dediğiniz gibi Avrupa Şampiyonası’nda da Milli Takımımız yoktu orada biz üzüldük keşke onlarda olsaydı diye. Bu turnuvada yine sadece biz olacağız, milli takımımız olmayacak. Kekse onlarla birlikte olabilseydik ama sonuçta geçmişi değiştiremeyiz. Ama ben inanıyorum ki Fatih hocanın liderliğinde önümüzde bir Avrupa şampiyonası var 2016 yılında. İnşallah orada hem milli takımımız olacak hem de biz olacağız. Büyük bir sorumluluk ama biz bu sorumluluğun bilincinde çalıştık hazırlandık. Her anlamda hazırız oraya bunun gururunu yaşıyoruz. Dünya Kupası açıklandığı zaman bunu öğrendiğimiz zaman bunun sevincini sadece  birkaç gün sürdürdük ve hemen çalışmaya başladık. Çünkü ne kadar zor olacağını biliyoruz. Turnuvada dünyanın en iyi hakemleri, en iyi takımları olacak. Çok üst düzey,  temposu yüksek  maçlar olacak. Biz taktiksel olarak da  mental olarak da hazırız. Güzel bir turnuva olacak.
 
Fatih  hoca ve ekibi sizin için özel bir çalışma yaptılar. Dünya Kupası’na katılacak ülkeler ve futbolcularla  ilgili ayrıntılı bir analiz yapıp sizinle paylaştılar. Bu güzel işbirliği nasıl oluştu?
Muhteşem bir işbirliğiydi bizim için. Fatih hoca ve ekibi ile geçirdiğimiz zaman ve yaptığımız çalışmalar çok faydalı oldu. Biz Fatih hocayla zaten görüşüyoruz. Kendisi bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyordu. Sadece takımlar açısından değil, hakemlerin de maçlara teknik olarak çok iyi hazırlanması gerektiğini düşünen bir hoca ben de öyleyim. Çok iyi bir ekibi var bunu söyleyebilirim. Onları dinledikten sonra ben “tamam işte budur” dedim. Yani benim görmek istediğim şey buydu öğrenmek istediğim şey buydu çok faydalı oldu bir araya gelmemiz. Mesela orada Dünya Kupası’nda oynanacak bir maçın analizini yaptık. Sanki “maç oynanacakmış gibi,  şuanda maç oynansa ne olurdu?”  onu yaptık. Ben Fatih hocaya ve ekibine çok teşekkür ediyorum.
 
Sizin de kendi çalışmalarınız olmuştur. Takımları ve futbolcuları analiz etmişsinizdir. Özellikle dikkat edilmesi gereken futbolcular var mı?
Oğuz Uğurlu ve Tuncer Keçeci başkanlığında bizim bir ekibimiz var. Orada genç hakemler görev yapıyor. Benim elimde takımlara dahil her türlü bilgi var. Oyuncular hakkında bütün çalışmalarımı yaptım dersimi çok iyi çalıştım. Orada belli bir bilgilendirme alacağız kurul üyelerinden ancak bizim de bir çalışma yapmamız gerekiyordu. Biz bu çalışmayı yaptık. Biz sahaya çıktığımız zaman hiçbir şey bizim için sürpriz olmamalı. Her şeyi bilmeliyiz  ki orada gelişecek olaylar bize sürpriz olmamalı. Her zaman beklenmeyeni bekleyeceksiniz. Her şey olabilir hazırlıklı olmak lazım. Sahaya ilk çıktığınız zaman adımınızı attığınız zaman kendinize güven çok önemli. Onun için fiziksel, mental ve taktik olarak en iyi, en üst seviyede olmamız gerekiyor. Biz de buna ekip olarak hazırız.
 
Bizim gönlünüzden geçen sizin final yönetmeniz. Sizin gönlünüzden geçen nedir hocam?
Önemli olan size görev verildiğinde en iyi şekilde yönetmektir. Bunlar çok uzun soluklu turnuvalar. Ben ve arkadaşlarım bu turnuvalara çok alışkınız. O yüzden sabırla beklemek lazım. Buradaki en büyük hedefimiz öncelikle bu 12 günü çok iyi geçirmek. Antrenmanlarda çok iyi performans sergilememiz lazım. Orada verilen derslerde aktif olmamız lazım. Sonra maçlar başlayacak. Maçları almayı hak etmemiz gerekiyor  o 12 günlük performansımı sayesinde. İlk maça çıktığımızda çok iyi yönetip bir sonrakini bekleyeceğiz. Grup maçlarında çok iyi başarılı olabilmek ilk maçı iyi yönetip ikinci maçı alabilmemiz önemli. Ondan sonra zaten her şey çok iyi giderse gerisi muhakkak gelecektir.
 
Doğan Babacandan sonra çok uzun bir süre bekledik 40 yıl kadar. Sizden sonra da bu kadar zaman bekler miyiz Dünya Kupası’na hakem gönderebilme için?
Benimde en büyük hedefim bu. Gerçekten çok uzun zaman bekledik çok uzun dönemler. Bir Avrupa Şampiyonası oldu çok uzun zaman sonra biz tekrar katıldık. Bir  Dünya Kupası 40 yıl önceydi Doğan Babacan katıldı şimdi 40 yıl geçti biz gidiyoruz. Benim en büyük hedefim kişisel olarak değil hakem olarak en büyük hedefim Türk hakemlerinin bu genç nesil arkadaşlarımızın üst düzeye çıktıktan sonra bu kadar beklememeleri. Artık bir turnuva olduğu zaman finaller gerçekleştiği zaman o zaman bir Türk hakeminin ismi hep aday olmalı oraya.
 
Ben bayrağı benden önceki hocalarımdan Doğan Babacan’dan, Ahmet Çakar’dan, Oğuz Sarvan’dan aldığım zaman ilerde bayrağı teslim edeceğim genç arkadaşlara öyle bir şey bırakmalıyım ki bir büyük turnuvada  “o Türk hakemi” denmeli. Şu anda kadromuza çok önemli isimler var. Bu FIFA kokartlı arkadaşlarımız Fırat Aydınus çok önemli maçlar yönetti.  Keza Hüseyin Göçek, Bülent Yıldırım, beraber Avrupa Şampiyonası’ndaydık. Çok önemli görevler yaptık orada çok üst düzey performans sergiledik. Keza Halis Özkahya  iyi bir çıkış yapabilir. Barış Şimşek ve Mete Kalkavan var. Bunlar iyi hakemler bence güvenilmeli. Biz hala yolun başındayız ama kalıcı olmak istiyoruz. Kalıcı olmak için de bundan sonra gelecek turnuvalarda finallerde hep iyi performans göstererek aday olmalıyız. Biliyorsunuz bir yaş sınırı var mecbur bitecek bizim de görevimiz o zaman bayrağı teslim edeceğimiz arkadaşlarımıza Türk hakemliğini iyi bir noktada sunmalıyız.
 
Birçok isim saydınız hepsi kaliteli hakemler. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, 2018 Dünya Kupası’nda Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek bu isimleri de görebilir miyiz?
Sonuçta herkesin şansı var. Bu mümkündür.
 
Dünya Kupası’na gidecek bütün hakemler profesyonel bir tek siz ve ekibiniz profesyonel değilsiniz. Bu handikap yaratır mı sizin için?
Yaratacağı handikapı yarattı. Bu adaylık süresince çok önemliydi bu. Ama biz Allah’a çok şükür başardık sonuçta bu kadronun içindeyiz. Profesyonellik dediğimiz zaman ismi insanları korkutmamalı. Bu sadece İngiltere de var. Dünyada uygulanan sistem özellikle elit hakemler için uygulanan sistem sözleşmeli hakemlik gibi. Futbolcular nasıl kontrat imzalıyor hakemler de öyle artık yani. Maalesef bizim ülkemizde böyle bir sistem yok ama ben Zekeriya Başkanımızın ve Federasyon Başkanımızın bu konuya çok sıcak yaklaştığı biliyorum. Bu benim için değil Türk hakemliğinin geleceği için çok önemli. Sonuçta bizim işlerimiz var herkesin bir işi var. Sadece futbol değil bizim işimiz. Biz bir seminer yapıyoruz. O seminerin belki 10-15 gün sürmesi lazım ama bu mümkün değil çünkü neden herkesin bir işi var. Herkes işine dönmek zorunda. Böyle olunca verimlilik sağlanamıyor. Uzun olması gereken seminer daha kısa bir süreye 2 güne sığdırılmaya çalışıyor. Bu da verimi düşürür. Biz hataları en aza indirmek istiyorsak hakemlere o değeri, o imkanı sunmamız lazım. Ama dediğim gibi hem MHK Başkanımız, hem Federasyon Başkanımızın olumlu düşüncelerinin olduğunu biliyorum inşallah en kısa zamanda bunun adımları atılır. 
 
Bu sezon Süper Lig’de 6 hakemli sistemle maçları yönettiniz. Dünya Kupası’nda  gol çizgisi teknolojisini kullanacaksınız. Bu sizin Japonya’dan bildiğiniz, tanıdık olduğunuz bir uygulama. Bu iki sistem arasındaki geçiş sizi zorlayacak mı?
Kolay olduğunu söylersek doğru olmaz. Sonuçta bütün bir sezon 6 hakemle maçlara çıkmışsınız. Sadece Türkiye değil Şampiyonlar Ligi maçlarında  da böyleydi. Avrupa Ligi’nde en son yönettiğimiz  yarı finalde de 6 hakem ile çıktık sahaya. Şimdi bir anda dünyanın en önemli maçlarının oynanacağı bir kupaya gidiyorsunuz bir turnuvaya gidiyorsunuz orada 4 hakemle görev alacaksınız. Ama sonuçta buna alışkınız. Bize yöneticilerimiz ne derse biz onu uygulamak zorundayız. Burada 6 hakem diğer tarafta gol teknolojisi işte sprey kullandım geçen Türkiye de yapılan U 20 dünya kupasında. Bize bunun eğitimi veriliyor zaten çok büyük sıkıntı olmayacaktır. Bir hakem kafasında burada 6 hakem oraya gidiyorum 4 hakem diye çok fazla işi zorlaştırmamalı. Nasıl kolay adapte olurum diye bunun yollarını aramalı. Biz bunu yapacağız. Sonuçta bu sene 4- 5 tane PTT maçlarında da görev aldık. Yönettiğimiz FIFA Milli maçlarında da 4 hakemle görev yaptık. Oradaki gol teknolojisini de kullandığımız için yabancısı değiliz. Biliyorsunuz sprey uygulaması da olacak orada. Hiçbir şeye yabancı değiliz ekip olarak. Bunun avantajlarını alacağız taşıyacağız oraya. Bir sıkıntı olacağını ben düşünmüyorum.
 
İngiliz fizikçi Stephan Hawking Dünya Kupası öncesinde ilginç açıklamalarda bulundu. Örneğin penaltı atışlarını sarışın oyuncular kullanırsa gol olma şanşının daha yüksek olduğunu ve İngiltere Milli Takımı’nın maçlarını Avrupalı hakemler yönetirse İngiltere’ni kazanma şansını yüzde 63 olarak vermiş.
Çok esprili ve güzel bir yaklaşım olmuş Dünya Kupası’ndan önce. Her zaman  futbolun içine çok fazla girdiğiniz zaman stres yüklü olabiliyor. Bazen böyle dünyanın en önemli kişilerinden böyle güzel, esprili yaklaşımlar geldiği zaman keyifli oluyor.
 
Brezilya’da güvenlik önlemleri üst seviyede alındı. Ancak turnuva öncesinde ülkede yaşanan olaylar sizde tedirginlik yaratıyor mu?
Daha önce birçok turnuvada bulundum. Dünyanın pek çok ülkesinde müsabakalar yönettik. Buna benzer olaylar yaşanıyordu. Ama turnuva süresince önlemlerin çok iyi alındığını gördük. Ben yine bu turnuvada da böyle olacağına inanıyorum. Sonuçta FIFA’ nın en üst seviyedeki organizasyonu bu. Gereken bütün önemleler alınacaktır. Ben herhangi bir olay yaşanacağını düşünmüyorum. Umut ediyorum İnşallah öyle olur, iyi bir turnuva olur. Sonuçta sadece futbol konuşulsun. Orada çok kazalarda ölen insanlar oldu. İnşallah onlarda artık son bulur. Kimsenin hayatını kaybetmediği, yaralanmadığı sadece futbolun konuşulduğu bir turnuva olur.
 
Cüneyt Çakır’ın bu turnuva ve bundan sonraki hedefi nedir?
Aslında kalıcı olmak çok önemli benim için. Ben her zaman hedeflerime adım adım giden bir kişiyim. Bu da benim için çok büyük bir adım olacak.  Bu turnuvayı görev verilen her müsabakayı arkadaşlarınla birlikte çok üst düzey yönetmek istiyorum. Bu turnuvadan sonra iyi bir turnuva geçirip 2016 Avrupa Şampiyonası, 2018 Dünya Kupası’na gitmek hedefimiz.Kalıcı olmak istiyorsak oralarda da olmamız gerekiyor. Bu güne kadar nasıl geldiysek nasıl sabırla ilerlediysek planlı ve programlı ilerlediysek bundan sonra da öyle olacak adımlarımız. Hiçbir şeyi hızlandırmayacağız acele etmeyeceğiz. Hiçbir final için hemen şimdi olsun demeyeceğiz. Hep sabırla çalışacağız görev verilmesini bekleyeceğiz. Sonuçta görev veren yöneticilerdir. O görev ne zaman verilirse biz o görevi en iyi şekilde yapıp bir sonraki görevi bekleyeceğiz. Ben hakemliği bırakana kadar hep bu anlayışla olacağım. Şuan önümde daha 7 tane sezon var. O sezonları güzel geçirmek istiyorum.  En büyük hedefim dediğim gibi o amatörde görev yapan arkadaşlarımıza iyi bir sayfa bırakmak.
 
Dualarımız sizinle olacak ama siz giderken yanınıza alacağınız uğuruna inandığınız bir şey var mı?
Eşimin hediye ettiği bileklik var onu hiçbir zaman ayırmayacağım turnuva boyunca öyle diyebilirim.
 
Bu sezon kendi kariyerinizde en fazla maç yönettiğiniz sezon oldu. Cüneyt Çakır’a çok fazla maç verildi diye eleştiriler yapıldı. Siz bu eleştirilere nasıl baktınız?
Eleştiri yapanların iyi niyetlerinden eleştirdiklerini düşünüyorum. Bende dinledim o eleştirileri. Sonuçta Dünya Kupası’na gitmeden daha iyi dinlenip gitmemi düşündükleri için böyle konuştuklarını düşünüyorum. Saygı duyuyorum ben onlara. Geçtiğimiz sezona baktığımız zaman olmak istediğim yerdeyim. Her şey çok güzel iyi gitti benim adıma. Hatalarıyla sevabıyla bir sezonu geride bıraktık. Avrupa Ligi’nde yarı final yönettik Benfica -Juventus gibi önemli bir karşılaşmada görev aldık. Şimdide önümüzde Dünya Kupası var .Geçen sene biliyorsunuz U 20 Dünya Kupası vardı orada görev almıştık. Çok yoğun ama güzel bir sezon geçti. Genel olarak baktığımızda hani bunun kıyaslaması nedir bilemem ama sonuçta televizyonlarda diğer ligleri de izliyoruz. Türk hakemliği adına gayet iyi güzel bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum.
 
Zekeriya Alp’in geçtiğimiz hafta bir açıklaması oldu. Önümüzdeki sezondan itibaren MHK “Süper Hakmelik” ismiyle yeni bir uygulama başlatmayı planlıyor. Üst klasman ve yardımcı hakemler kategorilere ayrılacak. Sizce nasıl bir uygulama olur?
Süper lig kadrosunun ve PTT 1. Lig kadrosunun ayrı olması.  Şimdi şöyle bakmak lazım. Süper Lig kadrosuna çıkan hakem arkadaşlarımız ulusal liglerden geliyorlar. Yani 2. Liglerde maç yöneterek, kırmızı grup,  beyaz grup diye ayrılan liglerde maç yönetirken bir anda kendilerini süper lig kadrolarında buluyorlar. Sonuçta orada da bu sistem içinde sayı çok fazla olduğu için çok fazla maça çıkamıyorlar. Şimdi Başkanımızın dediği bu sistemde insanlar daha fazla şans bulup daha fazla tecrübe edeceklerini düşünüyorum. Faydalı olacağını düşünüyorum. Herkes için çok adil bir sistem olacaktır.
 
Zekeriya Alp “Erkek çocuğum olsaydı hakem olmasını istemezdim” dedi. Bu açıklama aslında ne kadar zor şartlar altında, stres altında maç yönettiğinizide doğruluyor sanki...
Başkanımız buna dikkat çekmek istemiş demek ki. Evet zor sonuçta ama biz dünyanın her yerinde hakemlik yapıyoruz. İnsanları mutlu etmek zor oluyor siz sadece kuralları uygulayan tarafsınız. Başkanımızda bunun zorluğuna dikkat çekmek istemiş. Esprili bir yaklaşım olmuş.
 
Şampiyonlar Ligi finalinde görevliydiniz. Arda Turan  da sahada olsaydı bir Türk vatandaşı olarak gururumuz ikiye katlanacaktı. Arda bu maçta olsaydı diye düşündünüz mü? Onu başarılı buluyor musunuz?
Kesinlikle Arda kendisini çok geliştirdi. Bir Türk olarak kendisiyle gurur duyuyoruz. Herkes onunla gurur duyuyor. İnşallah çok daha iyi yerlere gelecek. Keşke o gün sahada, Şampiyonlar Ligi finalinde o da olsaydı ama sakatlığı buna izin vermedi. O bu performansıyla devam ederse bence bir çok final görür.
Kaynak: Şeyda İpek Baykal - TRT Spor
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi 12T ve 12T Pro için Türkiye satışı bugün itibarıyla netlik kazanmış gibi görünüyor....