#
#
Dünya değişti, tabi Dünya Kupası da değişti. Artık bazı takımları göçmenler veya başka ülkelerde doğanlar sırtlıyor.
23/06/2018 - 15:33
Sırbistan – İsviçre maçına Kosovalı oyuncular damga vurdu. İsviçre Milli Takımı’nı tercih eden Yugoslav kökenli oyuncular, Sırbistan karşısında ter döktü. Karşılaşma öncesi gerginleşen ortam, sahaya da yansıdı ve siyasi mesajlar ortaya çıktı. Aslında şaşılacak bir durum değil. Artık dünyada sınırlar genişledi ve bu değişim milli takımlara da yansıdı.
 
Dünya Kupası’nda mücadele eden futbolcuların 82’si doğdukları ülkelerde top koşturmuyor. Kimisi göç ettikleri ülkeleri tercih ederken, kimisi de kökenlerine döndü.
 
1998 Dünya Kupası şampiyonu Fransa’nın kadrosunu Kuzey Afrika ve diğer sömürgelerde doğan futbolcular oluşturuyordu. Aradan geçen 20 yılda Fransa’nın havuzunu kendi ülkesinden oluşturduğunu görebiliyoruz. Kadrosunda sadece iki isim yurt dışı doğumlu; Samuel Umtiti ve Steve Mandanda.
 
Öte yandan Fas’ta ve Senegal’de 8, Tunus’ta 9, Portekiz’de 3 tane oyuncu Fransa doğumlu olmalarına rağmen köklerine bağlanmayı tercih ettiler. Zaten Fas kadrosundaki oyuncuların sadece 6 tanesi Fas doğumlu. Fransa dışında, iki İspanya, bir Belçika, beş Hollanda doğumlu futbolcu var. Hatta kaleci Yassine Bounou Kanada doğumlu.
 
Tabi bu konunun en iç içe geçtiği coğrafya Balkanlar. Hırvatistan kadrosunda iki oyuncu Bosna Hersek, bir oyuncu da (Mateo Kovacic) Avusturya doğumlu. Ivan Rakitic ise İsviçre doğumlu. Hatta gençliğinde o ülkenin genç takımlarında oynasa da A takım seviyesine tercihi Hırvatistan oldu.  Sırbistan’da da iki Bosna ve iki İsviçre doğumlu oyuncu var. Milinkovic Savic ise İspanya doğumlu. Avrupa’nın ‘tarafsız İsviçre’si ise kadrosunda sekiz tane yurt dışı doğumlu oyuncu bulunduruyor.  Üç oyuncu Kamerun’dan, iki oyuncu Kosova’dan, bir tane Makedonya’dan… Hatta Fildişi Sahilleri’nden bile oyuncu var.
 
Muhakkak liste daha da detaylandırılabilir. Mesela göçmen oyunculardan kurulu kadrosuyla son Dünya Kupası’nı kazanan Almanya’da yurt dışı doğumlu oyuncu bulunmuyor. Mesut, İlkay, Sami Khedira gibi oyuncuların hepsi farklı kökenlerden olsa da hayata gözlerini Almanya’da açtılar.
 
Kısacası Dünya Kupası artık gerçekten bir Dünya Kupası… Öyle ki, turnuvaya katılamayan ülkeler bile bu bir aylık festivalde temsil ediliyor…

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
bakkalda bile 10 tl olmuş.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
hocam burada bomonti adada biraya 25 lira verecek kaç kişi var allasen.
 
gelen varsa bu ctesi orada olalım 14 temmuz aksamı
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
FIFA 2018 Dünya Kupası’nın enerjisi, adidas Creator Collective’de buluşacak
18 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında Bomontiada adidas Creator Collective’de 22 gün süresince maç izleme, PlayStation zone, stüdyolar ve sürprizlerle Dünya Kupası enerjisi yaşanacak.
 
http://www.tribundergi.com/haber/fifa-2 ... -bulusacak
 
***
 
Birkaç gün önce bahsettiğimiz etkinlik hayata geçti.
Pazartesi 19:00'da Dünya Kupası partisi var.
Lütfen gelmek isteyenler (+eşi ile, sevgilisi ile)
bize DM'den isim bildirsin.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Teknoloji devi Huawei, yeni ürün duyuları yanında geleceğini üstüne kurduğu uygulama marketi...