#
#
Ligimizde de kulüplerin ve taraftarların şikayet ettiği, kombinesi olduğu halde derbiler ve kritik maçlar dışında stadyuma gelmeyen ya da biletini devretmeyen taraftarlara karşı Borussia Dortmund bir önlem aldı.
25/06/2018 - 17:41
Bundesliga’daki en büyük taraftar kitlelerinden birine sahip olan Borussia Dortmund, maç kapalı gişe gözüktüğü halde stadyumda boş kalan koltuklar için önlem aldı. Yönetici Direktör Carsten Cramer ve Bilet Departman Müdürü Matthias Naversnik resmi siteye verdikleri röportajda aldıkları önlemi ve gerekçelerini açıkladılar.
 
Borussia Dortmund’un şu anda 55.000 bileti kombinelerden oluşuyor ve bunlar hiçbir zaman boşa çıkmıyor. Geride kalan 25.000in üstündeki biletleri almaya çalışan ise 50.000 taraftar var. Maçlara gelmeyen taraftarların sayısını azaltabilmek için Taraftar Departmanı ve Taraftar Konseyi ile görüşmeler yapan Borussia Dortmund yönetimi bir takım kararlar aldı.
 
Toplantı sırasında taraftarların bir bölümünün kombine sahibi olmasına rağmen yalnızca önemli maçlara geldiğine karar verildi. Bunun önüne geçmek için ligde oynanacak 17 iç saha maçından 7sine gelmeyen ya da kombinesini devretmeyen taraftarların bir sonraki sezon kombine alma önceliğini iptal edeceklerini açıkladılar.
 
Neden böyle bir önlem alındığı sorulduğunda Cramer “Maalesef geçmiş iç saha maçlarında kombinelerin kullanılmadığını gördük ve bilet bulmaya çalışan birçok taraftar da yüksek talep yüzünden bilet bulamadı. Kullanılmayan biletlerin sayısını azaltabilmek için böyle bir yola gittik. Yüksek talebi düşünerek, kombine sahiplerinin önceliklerine güvenerek diğer taraftarlara dezavantaj yaratmasını önleyeceğiz.” şeklinde cevapladı.
 
Naversnik ise “Eğer maça gidemeyeceklerse BVB İkinci El Bilet Pazarı’nda başka taraftarlara satmalarını tavsiye ederiz. Pazara koydukları biletleri satılamasa bile o maçta kullanılmış olarak kabul görecektir.” diyerek bilet transferini teşvik ettiklerini açıkladı.
 
Taraftarların stadyuma bizzat gidip gitmediklerinin denetlenmeyeceğini açıklayan Cramer : “Bireysel olarak kombine bilet akrabalara, arkadaşlara ya da tanıdıklara verilebilir. Hukuki açıdan bir sorun olmadığı takdirde bu kombine sahibini olumsuz olarak etkilemeyecektir.” dedi.
 
 
https://image.ibb.co/j6kXx8/dortmundt.jpg
 
No-show kotası olarak açıklanan uygulamanın yalnızca biletini devredemeyen bloklara ve VIP biletlere uygulanmayacağı açıklandı fakat bu kombinelerin de devir yapılabilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.
 
Taraftarların görüşünün alınıp alınmadığı, bunun bir dayatma olup olmadığı sorulduğunda ise Cramer: “Kesinlikle hayır. Bu kota Borussia Dortmund, BVB Taraftar Departmanı ve Taraftar Konseyi tarafından ortaklaşa alınan bir karar. Legal bir ikinci el bilet pazarında olduğu gibi halihazırda birçok konuda işbirliği içerisindeyiz.” dedi.
 
Diğer kulüplerin böyle bir uygulamaya gidip gitmediği sorusuna Naversnik “Evet ve bütün hepsinde de önlemin amacı aynı. Taraftarlarıyla koordineli bir şekilde kombineleri regülasyona tabi tutmanın gerekli ve taraftarlar tarafından da istenen bir şey olduğunu fark ettiler. Çünkü herkesin kalbinde aynı amaç var: Tribündeki taraftarların takıma maksimum desteği vermesi. Ve bu da tribünlerde boşluklar olduğunda değil gerçekten kapalı gişe oynandığında başarması çok daha kolay bir hedef!” cevabını verdi.
 
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Çin merkezli 3D yazıcı ve tarayıcı üreticisi SHINING 3D, 3Dörtgen ile distribütörlük...