#
#
Gana'nın siyah incisi Stephen Appiah da U-20 Dünya Kupası'nda yıldızı parlayan isimlerden biriydi ve yolu ülkemizden de geçecekti, hem de 2 kez...
30/06/2013 - 18:30

1999'da Nijerya düzenlenen U-20 Dünya Kupası'nı, Casillas ve Xavi'li İspanya çok rahat kazanıyordu. En çok zorlandıkları karşılaşma ise çeyrek finalde penaltı atışları sonucunda eledikleri Gana mücadelesiydi. Gana takımının 10 numarası ve takımın lideri ise ''bizim çocuklar'' arasından bir isimdi...

24 Aralık 1980'de Akra'da dünyaya gelen Stephen Appiah, ülkesinin takımlarından Hearts of Oak'da profesyonel futbola başladı ve yeteneği ülkesinde çok bariz bir şekilde hissediliyordu. 1997 yılında Fatih Terim yönetimindeki Galatasaray'a, kamp esnasında Ganalı izdihamı olmuştu ve tam 8 oyuncu kapma çağırılmıştı. Ancak bu oyunculardan sadece kaleci Kingston beğeniliyordu ve diğer 7 oyuncu kamptan gönderiliyordu. Cebinde uçak bileti dışında beş kuruş parası olmayan Appiah, bir gazeteciden 50 dolar borç alıyordu ve gözyaşları arasında ülkemizi terk ediyordu. Bu gözyaşları ülkemize yeniden döneceğinin bir sinyali gibiydi adeta.

Yaşanan bu olayların ardından 3 ay sonra Udinese'nin dikkatini çeken oyuncu, İtalyan kulübüyle anlaşmaya varıyordu ve 3 sene boyunca boyunca formalarını başarıyla terletiyordu. 1999 senesindeki U-20 Dünya Kupası'nda ise son derece başarılı bir performans ortaya koyan oyuncu, takımının çeyrek finale çıkmasında başrol oynuyordu ve orta sahadaki çift yönlü enerjisi tüm izleyenlerin beğenisini topluyordu. 1 sene sonra bedelsiz bir şekilde Parma'nın yolunu tutan oyuncu, Udinese taraftarlarını çok üzüyordu ve başkanı ölümle tehdit ederek kulübü basıyorlardı.

2 senelik başarılı Parma serüveni ve ardından 1 senelik kiralık Brescia performansının ardından yolu İtalyan devi Juventus'a düşüyordu. 2 sezon boyunca Juve formasını terleten oyuncu, 2005 yazında ülkemiz takımlarından Fenerbahçe'nin yolunu tutuyordu ve taraftarın adeta sevgilisi oluyordu.

Fenerbahçe taraftarın 'Api' diye seslendiği ve Aurelio ile birlikte orta sahayı her maçta domine eden yıldız oyuncu, 100.yıl şampiyonluğunda da çok önemli katkılar yapıyordu. Ayrıca Schalke maçında attığı enfes gol, Şampiyonlar Ligi tarafından en güzel 10 gol arasına giriyordu. Ancak damarlarındaki sakatlıklar Appiah'ın başını hep ağrıtmaya devam etti ve 2008 yazında takımıyla sözleşmesini fesh etmek zorunda kaldı. 1 sene futbola ara veren Appiah; Bologna, Cesena ve Vojvodina ile bazı denemelerde bulunsa da, o eski Appiah performasına hiçbir zaman kavuşamadı.

2006 ve 2010 Dünya Kupaları'nda da Gana Milli Takımı'yla boy gösteren Appiah, ülkesinin en önemli değerlerinden birisi olarak hep sevgiyle anılacak. Ülkemizde de taraflı tarafsız herkesin sevgisini kazanan Appiah'ı ülkemizdeki futbolseverler ise, Ibrahimovic'in ona ''beni gittiğin yerden ara'' demesi üzerine yaptığı telefon imalı gol sevinciyle hatırlayacak.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Samsung, biliyorsunuz yeni bir Galaxy Watch akıllı saat modeli üstünde çalışıyor. İşte...