#
#
Kolombiyalı kaleci uzun futbol yolculuğuna 1989 yılındaki turnuvadan sonra başlıyordu.
07/07/2013 - 14:55
Türk futbolu klişelerle yürür. Taffarel sonrası futbol literatürümüze giren ''libero kaleci'' kavramı, yıllardır takımlarımızın ihtiyaç listelerinin başına yazıldı. Ayaklarını kullanan kaleciler hep diğerlerinin önünde yer aldı. Oscar Cordoba, ülkede geleneği sürdüren önemli figürlerden biri olurken, 21 yıllık futbol kariyerinin altı yılını Türkiye'de geçirerek bizden biri oldu.
 
18 yaşında profesyonel olduğu Atletico Nacional'de forma giymeye başlayan Cordoba, bir yıl sonra Kolombiya Milli Takımı ile birlikte U-20 Dünya Kupası'nda mücadele etmek için Suudi Arabistan'daydı. Çok parlak bir nesil olmamasına karşın ilerleyen dönemde Avrupa'da oynayacak birkaç oyuncu çıkarmayı başaran Kolombiya jenerasyonunun kalesi emin ellerdeydi. Oscar Cordoba bu turnuva ile birlikte milli takıma merhaba derken, tam dört yıl sonra 1993 yılında A milli takımın kalesini uzun süre için ele geçirecekti. 
 
Turnuvaya Kosta Rika mağlubiyeti ile başlayan Kolombiya, ikinci maçında Suriye'yi 2-0'la geçerek averajı artıya getirmeyi başarıyordu. Grubun kapanış karşılaşmasında tüm maçlarını kazanan Sovyetler Birliği'ne yedi dakika içerisinde yedikleri üç golle yenilen Kolombiya, averajla ikinci sırada yer alarak gruptan çıkmayı garantiliyordu. Kolombiya, çeyrek finalde turnuvayı şampiyon tamamlayacak olan Portekiz'e kaybederken, Cordoba yedi dakika içerisinde yediği üç golün bir sonucu olarak maçı kulübeden izliyordu. 
 
Beşiktaş'ın 100.yılını kutlayacağı 2002-2003 sezonunda Galatasaray'dan Mondragon'u almaya çalışması ancak türlü olaylar sonucu transferin yatmasının ardından ''Kolombiya Milli Takımı'nın birinci kalecisini getirdik'' söylemleri ile Beşiktaş kalesi teslim edilmişti Oscar Cordoba'ya. Ligin en gol yiyen kalecisi de oldu, gollere asist yaptığı da. Dört sezon kaldığı Beşiktaş'ta çok övülen ayakları yüzünden tepki görerek Antalya'ya gitti. Bir dönem Kolombiya Milli Takımı kalecilerinin üçüne birden sahip olan ülke futbolunun gördüğü özel isimlerden biri olmayı başardı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün firma bir kez daha başarılı...