#
#
O sahneye adım attıktan sonra, hiçbir şey eskisi gibi olmadı...
30/06/2013 - 14:12
İspanya 1999'da düzenlenen U-20 Dünya Kupası'nda şampiyon olurken yeni bir dönemin temellerini atıyordu. Futbolda hiçbir takımın yapamadığı dominasyonu gerçekleştirmeyi başaracak olan İspanyollar planladıklarını gerçekleştirene kadar bu turnuvada karşılaştıkları bir adamı uzun süre hayranlıkla izlemek zorunda kalacaklardı. Milenyuma damgasını vuran futbolculardan Ronaldo de Assis Moreira, bilinen adıyla Ronaldinho Gaucho, dünya sahnesine çıkıyordu.
 
''Tek başına şampiyon yapar'' oyuncu ekolünden gelen Ronaldinho, turnuvada Brezilya'yı mutlu sona ulaştırmayı başaramasa da önemli bir tecrübe edindiğini söylemek mümkün. Grup aşamalarında turnuva şampiyonu İspanya'ya mağlup olan Brezilya, Zambiya ve Honduras'a gol yağdırıyorlardı. Gruptan ikinci olarak çıkmayı başaran Brezilya, ikinci turda karşılaştıkları Horvatları 4-0'la geçerken Ronaldinho attığı iki golle maçı 45 dakikada koparan adam oluyordu.
 
Çeyrek finaldeki rakip Diego Forlan'ın forma giydiği Uruguay'dı. En iyi Brezilya jenerasyonu olmasa da Fernando Baiano, Fabio Bilica, Fabio Aurelio, Julio Cesar, Matuzalem ve Mancini gibi çok sayıda tanıdık ismi kadrosunda bulunduran takım Canobbio'nun 86'da attığı penaltı golüyle turnuvaya veda ediyordu. Ronaldinho sonuca etki edemiyordu belki ama, üç yıl sonra Japonya'da Dünya Kupası'nı kaldırmadan önce önemli bir deneyim kazanıyordu.
 
Bilim adamları da onun diğerlerinden farklı olduğunu anlamış olacak ki, yeni bir arı türüne onun adını vermeye karar verdiler. Turnuvadan iki yıl sonra Avrupa'ya gelen Ronaldinho, önce 2002'de Brezilya'yı dünyanın zirvesine çıkardı, arkasından Barcelona'yı. Sadece takımları taşıdığı nokta ile değil, her ayrı maçta yaptığı yeni bir hareketle futbol dünyasının trendi olmayı başardı. Artık futbolunun son demlerinde ülkesinde Atletico Mineiro'yu zirveye çıkarmaya çalışan Ronaldinho'nun tek hedefi 2014'te ülkesinde düzenlenecek turnuvada kupayı kaldırmak. Ayak içiyle gazoz kapağı açan futbol sihirbazı, futbolseverlerin hiç bırakmamasını istediği, en özel isimlerden biri...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi alt markası Redmi‘den beklenen bir model daha geldi. Kısa süre önce Xiaomi Redmi 9 Prime tanıtıldı....