#
#
Mazide Bugün, futbol tarihinin tozlu sayfalarına adını altın harflerle yazdırmış olan ilk siyah inci'yi anıyoruz.
16/09/2012 - 15:32

Pele diyor ki; "Ben Futbol Kralı isem, o Tanrı'dır." Dünya futbol tarihinin en önemli yıldızı, bu cümleyi kimin için söylüyor? Pele'nin futboluna hayran olduğu bu isim kim? Bu isim, Avrupa'ya ayak basmış ilk Afrikalı futbol starı olan, aynı zamanda ilk siyah inci lakabının sahibi Larbi Benbarek'den başkası değil.

Fas asıllı Larbi Benbarek, 20 yaşında iken Fransa'nın dev kulübü Marsilya'nın kapısından içeriği girdiğinde, aynı zamanda bir devrimin kapısını aralamıştı. Avrupa'da top koşturan ilk Afrika kökenli futbolcu olan siyah inci, Fransa'ya hareket etmeden önce, kendi memleketinde Idéal Club Casablanca (1930-1934) ve ABD Marocaine (1934-1938) takımlarında meşin yuvarlağın peşinden koşmuştu.

Futbol becerisi ve üst düzey oyun zekasıyla Marsilya forması ile ilk sezonunda 30 lig maçına çıkan siyah inci, 10 kez rakip fileleri havalandırmayı başardı. II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi ile birlikte ülkesi Fas'a tekrar geri dönen Larbi, bu vakte kadar 4 kez de Fransa Milli takımı formasını terletme başarısı gösterdi. Savaş sona erdiğinde, Marocaine'den yeniden Fransa'ya dönen Larbi, Stade de Français forması ile kariyerini tekrar Avrupa'ya taşımış oldu. Stade de Français orta sahasında göstermiş olduğu başarılı performans ile adından sıkça söz ettirmeyi başaran siyah inci'nin Atletico Madrid'e imzayı atması uzun sürmedi. İspanya kariyerinde, A.Madrid orta saha yükününü bir an olsun sırtından indirmeyen bu siyah adam, Madrid temsilcisinin 1950-51 yıllarında üstüste 2.kez şampiyonluğa ulaşmasında büyük rol oynadı. 1953-1955 yılları arasında tekrar parladığı kulüp olan Marsilya forması giyen siyah inci, Cezayir temsilcilerinden USM Bel-Abbès'e transfer olduktan 1 sezon sonra, aktif futbol kariyerine son noktayı koydu.

Fransa futbolunun milli takıma devşirdiği ilk Afrika asıllı futbolcu olan Larbi Benbarek, Fransızlar için milli formayla 19 kez  boy gösterdi. Futboldan emekli olmadan önce, Fas Milli takımı teknik direktörlüğü görevinde de bulunan siyah inci, 16 Eylül 1992'de 78 yaşında iken, ülkesi Fas'ta hayata gözlerini yumdu. Siyah inci, ölümünden 6 yıl sonra FİFA tarafından verilen, en yüksek onur ödülü olan Liyakat nişanına layik görüldü.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), üreteceği yerli otomobil için fabrika çalışmaları...