#
#
Turnuva başladıktan sonra bile İngiltere'nin bir şeyler yapabileceğine dair beklentiler çok az görünüyordu. Welbeck'in attığı o güzel gol İngitere taraftarlarını tekrar beklenti içine soktu, beklenmedik bir şekilde.
19/06/2012 - 00:47

Roy Hodgson Theo Walcott'u oyuna aldığında, defansı ileride oynayan, ileride hücum pres yapan ve bu şekilde İngiltere'nin oyun kurmasını engelleyen İsveç'in geriye yaslanmak zorunda kalacağını düşünmüş müydü? Bilemiyoruz ama kesinlikle böyle oldu. Dengeden uzak ama çok hızlı Walcott'ın oyuna etkisi, attığı gol veya yaptığı asistten çok daha fazlası. Ukrayna karşısında bu olmayacaktır ama İsveç maçında yarattığı etki İngilizlerin turnuvaya bakışlarını değiştirdi.

Belki maç Carroll'ın tek golüyle 1-0 bitebilirdi ve bu durum yine oluşmayabilirdi. Olmaması gerektiği şekilde duran top savunma özürlüsü bir İngiltere savunması gördük ve Walcott'ın maçı çevirişini. Ufak çaplı bir peri masalı, büyük çaplı bir kırık yarattı insanların düşüncelerinde. "Üstelik Rooney'de dönüyordu ve bu sefer neden olmasındı. " Bazı taraftarların sürekli hayalkırıklığı yaşamak gibi bir laneti var.

İngiltere, bir stat dolusu taraftarının önünde Ukrayna'yı o sahadan boynu bükük bir şekilde gönderirse çeyrek final için ülkesinden kalkıp İngiltere'yi desteklemeye gelecek taraftar sayısında önemli bir artış olacaktır. Turnuva başlarken, İngiltere'nin publarında, caddelerinde turnuvanın başladığını anlamak mümkün değilmiş (Bir arkadaşın gözlemi). Şimdi ise durum çok farklı gözüküyor.

Peki İngiltere'de olumlu bir değişiklik var mı derseniz, cevabı hayır. Pek çok yanlış var ve çok az doğru.  Mesela, İsveç maçında sırf Carroll'ın varlığından ötürü topu çok fazla ileri şişirdi İngiltere. İlk gol Gerrard'ın müthiş dengesi, saha görüşü ve pasörlüğüyle alakalı, bitiriş ise Carroll'ın muazzam hava hakimiyetiyle. Sonrası biraz şans, biraz hız. Fakat, üzerinde baskı olmayan takıma bir anda beklentiler arttı, dolayısıyla baskı da. 

Rooney'nin dönüşüyle birlikte mucizevi bir değişim olmayacak elbette ama umutlar biraz olsun artacak. Bir parça umuttan zarar gelmez. 

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Donanım dünyasının spesifik olarak kulaklık tarafına odaklanan önemli isimlerinden Skullcandy, yeni...