#
#
Argeus Travel & Events'in sahibi Aydın Ayhan Güney, büyük bir heyecana ve kusursuz bir organizasyona sahne olan Gran Fondo sonrası Marmaris'te ekibimize konuştu.
18/04/2018 - 12:44
Tour of Antalya ve Gran Fondo Antalya ile başlayan 2018 macerasına Salcano Gran Fondo Marmaris ile devam eden Argeus, unutulmaz ve başarılı organizasyonlarına bir yenisini ekledi. Uzun soluklu olması ve yıllar içerisinde klasik haline gelmesi beklenen Gran Fondo Marmaris'in ardından organizatör gözüyle yarış ve parkur değerlendirmesi aldık. 
 
Marmaris’te ilk organizasyonumuz nasıl geçti, neler düşünüyorsunuz?
Marmaris zaten hepimizin çok bildiği, çok sevdiği, turizme de çok yatkın bir ilçemiz. Turizm altyapısı çok güçlü ve tüm sporlara çok destek veren bir yerel yönetimleri var. Biz de bunları düşünerek Marmaris’te bir Gran Fondo yapmayı planladık. Çünkü Marmaris, bisiklet yolları ve bisiklet sporuna çok fazla yatırım yapan bir belediye. Geçen yıl planlamaya başladık ve bu tarih sezonun başı olması sebebiyle uygun bir tarihti. Yarışı sabah başlattık ve ödül töreniyle birlikte bitirdik. 500’e yakın katılımcının olduğu, çok ciddi sağlık problemleri olmadan bitirdiğimiz güzel bir yarış oldu. Sıcak hava sporcuları biraz etkiledi, zor bir parkurdu ama sonuçta çok keyifli, herkesin gerçekten hak ettiği şekilde bir organizasyon oldu ki biz de bundan dolayı çok mutluyuz.
 
 
http://funkyimg.com/i/2EYH1.jpg
 
Kısa ve uzun parkurların birbiriyle bu kadar iç içe olmasına her zaman rastlamıyoruz ama gördüğümüz kadarıyla herhangi bir sorun yaşamadılar sporcular. Argeus’un organizasyonlarında böyle sorunlarla hiç karşılaşmıyoruz ama sporcular da gördüğümüz kadarıyla parkurların içe içe geçtiği noktalarda karışıklık yaşamadılar.
Bu parkurları aylarca çalışıyoruz ve çok ince detaylı çalışıyoruz. Geçiş zamanlarını çok iyi hesaplıyoruz, tehlike yaratacak bir durum olmuyor. Uzun parkur 97 km, kısa parkur 65 km’ydi ve aynı noktada başlayıp bitti ki bu bizim için ideal. Biz bütün Gran Fondo’larda bunu istiyoruz. Hem çıktıkları yere tekrar gelmeleri sporcular için çok rahat hem organizasyon için rahat hem de halkın ilgisini çekmek için bu önemli. Parkur çalışmalarımız çok uzun süre devam ediyor ve çok titizlikle hazırlanıyor çünkü en önemlisi sporcuların güvenliği tabii ki. Zor bir parkurdu, olması gerektiği gibi bir parkurdu. Çünkü her zaman düz yollarda bisiklete binmek bisikletçileri de sıkan bir şey. Bu şekilde hareketli, inişli-çıkışlı, güzel manzaralı bir parkurda eminim ki bisiklet kullanmaktan çok keyif almışlardır. Yine eminim ki yarış sırasında hep bizi anmışlardır ama yarış sonunda hepsinin çok mutlu olacağına inanıyordum ve öyle oldu.
 
Parkur da muhtemelen organizasyon devam ettikçe sabit kalacaktır değil mi? Katılımcıların da alışmaları açısından.
Marmaris’in zaten başka alternatifi çok az. Marmaris, yüksek bir tepeden aşağı inilen, deniz kenarında etrafı dağlarla çevrili bir bölge. Yani buradan nereye gidersek gidelim yokuş çıkmak zorundayız. Zaten iki çıkışı var Marmaris’in. Parkur bu bölgede en iyisi. Marmaris’in en güzel koylarından geçiyor, yarımadayı tamamen dolaşıyor, ormanlık alanlardan geçiyor. O sebeple başka bir alternatif yok, olsa da düşünmeyiz çünkü bu parkur klasikleşecek bir parkur.
 
 
http://funkyimg.com/i/2EYH3.jpg
 
Bisiklet yolları ve rotaları Marmaris’te sizin de bildiğiniz ve yakın dönemde yapılan projeler. Sporcuların birkaç gün önceden buraya gelip şehir içinde trafiğe karışmadan antrenman yapabilmeleri sizin için de avantaj mı?
Tabii ki, bisikletçilerin trafikte güvenliği çok önemli. Rahat kullanmaları onları da mutlu ediyor ama benim Marmaris özelinde ilgimi çeken, kurulmuş, yaşayan bir şehir içerisinde bu kadar uzun ayrılmış bisiklet yolları yapmak gerçekten büyük başarı. Bence Marmaris bu başarıyı sağlamış. 19 km’ye varan bir yoldan bahsettiler ki Marmaris gibi küçük bir yerde bu çok uzun bir parkur. Gördüğümüz kadarıyla da hepsi boyanmış, ayrılmış, güvenli yollar. Herkes istediği yere rahatlıkla gidebiliyor.
 
Değerlendirmeleriniz için teşekkür ederiz. Tribun Dergi olarak birçok organizasyonda olduğu gibi yine beraberdik. Gelecekte hangi organizasyonlarda bir araya geleceğiz?
Biliyorsunuz ilkini Antalya’da 2.2 yarış olan Tour of Antalya ve Antalya Gran Fondo ile yaptık. Bu sezonun ikinci yarışıydı bizim için. Üçüncü yarışımız Kapadokya’da olacak, Türkiye’nin genel, büyük bisiklet buluşmalarından birisi. Çok değişik kategoride, üç farklı branşta hem bisiklet binmek hem dağ bisikleti hem de Gran Fondo olacak. 27 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde. Sonrasında ağustos ortasında Aladağlar Sky Trail dediğimiz Aladağlar tırmanış koşusu var. Ardından en büyük organizasyonumuz olan Kapadokya Ultra Trail var. 19-20 Ekim’de başlıyor. World Tour klasmanında yer alıyor yarışımız. Geçen yıl ve bu yıl World Tour’da olan dünyanın en büyük 14 yarışından biri haline geldi. Sonrasında da sezon finalimiz, klasiğimiz kasım başında Çeşme Gran Fondo olacak.
 
Teşekkür ederiz Aydın Bey, karşılıklı olarak harika bir ev sahipliği oldu bu yarışta.
Sezon boyu hepsinde görüşeceğiz! 
 
Röportaj: Fırat Selçuk (https://twitter.com/frtslck)
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Her gün 500 milyon aktif kullanıcı tarafından ziyaret edilen Instagram hikayeler özelliğinde paylaştığınız...