#
#
Fransa U-20 milli takımının yıldızı ve Arsenal'in yeni transferi genç Yaya Sanogo'yu biraz daha yakından tanıyalım.
08/07/2013 - 16:55
Arsene Wenger ile Auxerre. Yıllar boyunca yolu kesişen bir menajer ve kulüp. Geçtiğimiz senelerde Abou Diaby ve Bacary Sagna'yı Auxerre'den Arsenal'e transfer eden Arsene, şimdi de Yaya Sanogo ile takımını güçlendirmeyi başardı. U-20 Dünya Kupası'nda başarılı futbolu ile izlediğimiz Sanogo'nun daha yolun başında olduğu futbol kariyerine baktığımızda kafalardaki tek soru işareti Abou Diaby'nin yaşadıklarının bir tekrarı olup olmayacağı...
 
Sanogo ilk hayalkırıklığını daha 13 yaşındayken tattı. Thierry Henry, Mautidi, Louis Saha, William Gallas, Nicolas Anelka ve Hatem Ben Arfa gibi yıldızların yetiştiği Fransa Futbol Federasyonu'nun Clairefontaine akademisinde seçmelere girdi fakat başarılı olamadı. Sonrasında Henry'nin akademiden bir kaç sene önce oynadığı Les Ulis için ter dökmeye başladı. Onun yeteneklerini keşfeden Auxerre fazla beklemeyip bu genç yıldızı kadrosuna katacaktı.
 
Sanogo 2010 yılında U-19 milli takımında dikkatleri tam üzerine çekmeye başlamıştı ki iki önemli sakatlık yaşadı. Önce kaval kemiğini kırdı ve bir sezon sahalardan uzak kaldı, sonra da bir kas yırtığı ve eski sakatlığının yarattığı sıkıntılar ile uzun süre kenarda beklemek zorunda kaldı.
 
2012'de tekrar kendini bulan Sanogo, Auxerre ile adından söz ettirmeye başladı. Bu sezon oynadığı iki maçta (Laval ve Tours) tam 7 gol atarak eski günlerine dönebileceğinin sinyallerini verdi. 2012-2013 istatistikleri 8 maç ve 7 gol.
 
1.91'lik oyuncu onun fiziğindeki bir golcüden beklenmeyecek kadar hızlı. Hem topu kovalıyor, hem de boş koşular yapıyor. Fransa U-20 maçlarında Pogba'nın 30-40 metrelik paslar ile onu bulmasının örneğini pek çok kez gördük. Sakatlanmaz ve ritmini bulabilirse Lukaku ya da Benteke'nin yarattığı etkinin bir benzerini Sanogo'dan görmemek için hiç bir neden yok fakat yukarıda da belirttiğmiz gibi istikrarlı oynama şansını son senelerde hiç yakalayamadı. Son 4 senede Auxerre'de çıktığı maç sayısı 24. 
 
Arsenal ve Wenger onu ilk 2009'da Mantaigu Turnuvası'nda izlemiş ve beğenmişti ancak Yaya turnuvanın sonrasında Auxerre'in yolunu tutmuştu. Wenger onu transfer etmek için epey bir süre bekledi -sakatlıklarının da bunda paylı olduğu yadsınamaz- ancak en doğru zamanda ve Sanogo tam patlamaya hazır bir el bombası durumundayken genç Fransız'ı kadrosuna kattı. Bundan sonra Yaya'nın geleceği Wenger'den çok kendisinin elinde...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Sosyal medyanın karakter limitli platformu Twitter sonrasında Spotify da kendi hikayeler altyapısı üzerinde...