#
#
Tour of Antalya 2020’de Kemer-Antalya arasındaki 2. etaba yağmur, fırtına ve dolu damgasını vurdu, kaotik günün sonunda lider değişti.
21/02/2020 - 21:31
FOTO: Berk Mercancı
Kemer’den verilen startla başlayan etap, Antalya merkezde ilk etapla aynı noktada biterken zafere ulaşan isim Bardiani-CSF-Faizane’nin sprinteri Giovanni Lonardi oldu. Lonardi, 2019’da genel klasmanı 3 saniye farkla ikinci sırada kapatıp önemli bir sürprize imza atmış ancak etap kazanamamıştı.
 
Yarışta uzun süre kaçış denemeleri olsa da peloton her seferinde karşılık verip kaçışa izin vermedi. Sonrasında fark açmayı başaran ilk isim Tarteletto-Isorex’ten Elias Van Breussegem olurken fark 20 saniyeye kadar çıktı ancak peloton buna da dur dedi. İlk başta 6 kişilik kaçışa izin vermeyen peloton, 20. kilometreden sonraki 6 kişiye izin verdi ve fark 35 saniyeyle o ana kadarki en yüksek haline ulaştı. Kaçışı başarıya ulaşan grup 4 kişi kalsa da ara sprint kapısında puanları ve bonus zamanları almayı başardı.
 
 
Kaçış grubu, günün ikinci kapısı olan 2. kategori tırmanış primine de önde gitti ve 3-2-1 puanları topladı. 2 dakikaya ulaşan fark kapı öncesi 1 dakika 10 saniyeye kadar geriledi. Tırmanış kapısından sonra beslenme bölümüne giren peloton, zaten yoğun yağışla mücadele ederken bir de dolu sürpriziyle karşılaştı. Fırtınayla birlikte dolu yağışı da artınca birçok lastik patlaması ve mekanik problem haberi geldi. Pelotonda çoğu isim hava koşullarından etkilenirken önde kalan 54 kişilik grup, bu kaosun arasında farkı 4 dakika 15 saniyeye kadar yükseltti. 54 kişiyi takip eden 70 kişilik grupta yer alan bir önceki günün kazananı ve genel klasman lideri Mihkel Raim, grubuyla beraber farkı kapatamayarak mayosunu kaybetti. Grup finiş öncesi son kapı olan Antalya’nın Doğal Güzellikleri kapısından geçtikten sonra arkadaki 70’li grup farkı azaltmayı denese de 3 dakikadan aşağıya inmeyen fark, final bölümüne dek korundu.
 
 
Finişe 15 km kala fark 4.5 dakikaya dek çıkınca Raim’in genel klasmanı kaybetmesi ve bazı önemli isimlerin zaman farkı yemesi kesinleşti. Ön grup toplu sprinte hazırlanırken 6 kişi kazaya karıştı ancak bu kaza sprinte engel olmadı. Yağışın şiddetini artırdığı, zeminin de bazı bölümlerde su birikintileriyle dolduğu zorlu sprintte kazanan isim bir önceki yıl zaferin ucundan dönen Giovanni Lonardi oldu. Antalya’da 2019’da Nippo-Vini Fantini-Faizane ile aradığı zafere ulaşamayan Lonardi, son derece zorlu sprint etabını ilk sırada tamamlayarak genel klasman liderliğini ele geçirdi. Bir gün önce yine üçüncü sırayı alan Kenneth Van Rooy, puan klasmanında ilk sıraya yükselip en iyi sprintere verilen sarı mayonun sahibi oldu.
 
 
Bir gün önce mayoları iki kişi paylaşırken 2. etabın sonunda tüm mayolar el değiştirip farklı isimlere gitti.
 
Gün sonunda klasman liderleri şu şekilde sıralandı:
 
— Genel klasman, magenta mayo: Giovanni Lonardi (Bardiani-CSF-Faizane)
— Sprint/puan klasmanı, sarı mayo: Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen-Baloise)
— Dağların kralı, turuncu mayo: Florian Kierner (Tirol KTM Cycling Team)
— Antalya’nın Doğal güzellikleri, yeşil mayo: Luc Wirgten (Bingoal-Wallonie Bruxelles)
 
Gün sonunun en ilginç notu ise Sidi Ali Pro Cycling Team’den 135 numaralı El Mejdoubi Lahcen’in abandone olduktan sonra takım aracına binemeyip yolda kalması ve takımın kendisine ulaşamaması oldu. Daha sonra Lahcen’in yolda karşılaştığı karayolları personelinin aracına binip soluğu çorbacıda aldığı ve çorbayı içtikten sonra aynı kişiyle sporcuların kaldığı Lara Barut’a gittiği ortaya çıktı. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Müzik dinleme denildiği zaman akla gelen ilk isim olan Spotify, otomobiller için tasarlanan “araba görünümü”...