#
#
Kaleiçi’ndeki tarihi yat limanında verilen startla başlayan Tour of Antalya 2020’de 1. etabı World Tour ekibi Israel Start-Up Nation’dan Mihkel Raim kazandı.
20/02/2020 - 18:04
23 ülkeden 29 takımın katılımıyla başlayan 149,2 km’lik etapta 173 sporcu start aldı ve yarış tarihinin ilk World Tour takımı olan Israel Start-Up Nation’dan Mihkel Raim, toplu sprint finişinde çizgiyi ilk sırada geçmeyi başardı. Bu sonuçla Tour of Antalya tarihinde ilk kez bir World Tour takımı etap kazanmış oldu.
 
 
Yarışta ilk 10 km toplu halde geçilirken sonrasındaki birkaç atak denemesine peloton hemen reaksiyon gösterip kaçışa izin vermedi ancak devamında Ukrayna Milli Takımı’ndan Vitaliy Buts ve A BLOC CT’den Aden Peterson’un ikili kaçışı sonuç verdi. İki isim farkı 30 saniyede tutmayı başardıktan sonra 1 dakikanın üzerine taşıdı ve fark bir süre 3 dakika civarına sabitlendi. Günün tek, turun ise ilk yokuş kapısından Buts ilk sırada geçerek ilk günün sonunda turuncu mayoyu giymeye hak kazandı. Antalya’nın Doğal Güzellikleri prim kapısında da Buts, kaçıştaki ortağı Peterson’u geride bıraktı. Buts böylece hem turuncu hem de yeşil mayoyu garantiledi.
 
 
Etap içerisinde kaçışın 4 dakika 10 saniyeye kadar taşıdığı var, finiş öncesi günün son kapısı olan ara sprinte doğru erimeye başladı ve peloton aradaki farkı 35 saniyeye kadar indirdi. Buts ara sprint kapısında da ilk sırayı alarak güne damgasını vurmayı başarırken son bölüme yaklaştıkça beklenen senaryo gerçek oldu ve hem kaçışı takip edenlerin hem de kaçış grubunun yakalanmasıyla toplu sprint finişine gidildi.
 
18 km kala peloton tekrar bir araya geldikten sonra toplu sprint finişinde doğru zamanda doğru sprinti atmayı başaran ve günün en güçlüsü olan isim Israel Start-Up Nation’dan Mihkel Raim oldu. Raim’i Adria Mobil’den Marko Kump takip ederken Kenneth van Rooy(Sport Vlaanderen-Baloise) da 3. sırayı aldı.
 
 
İlk günün ardından Raim hem genel klasmanda hem de puan/sprint klasmanında ilk sırayı almayı başardı. Raim 2. etapota turun liderlik mayosu olan magenta mayoyu giyeceği için puan klasmanı liderinin giydiği sarı mayoyu Kump taşıyacak. Benzer bir durum diğer iki mayoda da yaşanacak ve Buts dağların kralı olarak turuncu mayoyu giyeceği için yeşil mayo 2. sıradaki Paterson’un üzerinde olacak.
 
Tour of Antalya’ya 21 Şubat’ta 165.3 km’lik Kemer-Antalya etabıyla devam edilecek. Finiş noktası, bugün de olduğu gibi yine Cumhuriyet Meydanı olacak.
 
 
Mihkel Raim, yarışın sonunda basının karşısına çıkarak etabı değerlendirdi ve basın mensuplarının sorularını cevapladı:
“Avustralya'da bu sezon başında ilk üçe girmiştim. Orada kazanmak istiyordum ama herhalde hazır değilmişim ama buraya gelirken mutlaka etap kazanmayı planlamıştım ve başardım. Sezon başında, şubat ayında bir yarış kazanmak her zaman bir bisikletçi için iyidir. Bundan sonrasının daha iyi olacağını gösterir. Etabın zor olacağını biliyorduk ve bunu bekliyorduk zaten. 29 takım var, değişik seviyelerde oldukları için sporcuların seviyeleri de farklıydı. Bu biraz kaos yaratıyor. İlk gün herkes çok tazeydi ve en iyisinin kendisi olduğunu düşündüğü için bastı. Yarın bu yüzden biraz daha rahat geçecektir.Benim için yeni bir yarış, genel anlamda iyi bir yarış olduğunu söyleyebilirim. Her zaman kontrol altında bir yarışı tercih ederim ama kaotik yarışlarda da kazanmanın yolu var. Çok atak olabiliyor, onları da fırsata çevirmek mümkün ama kaotik yarış kaza ihtimalini de yükselten bir şey. Kaotikten kastımız atakların çok olması ve değişik kişilerin arka arkaya atak yapmasıysa o da çok eğlenceli ve değişik bir yarış haline getirebiliyor.”
 
 
2010’da Ankara’da katıldığı bir yarışın sorulması üzerine Raim’in cevabı şöyle oldu:
“Belki de hayatımdaki ilk büyük yarıştı o. 400 metre kalana kadar iyiydim, önümdeki kişi ikinci bitirdi ama sprinti açtığımda bacaklarıma kramp girdi, devam edemedim.”
 
Israel Start-Up Nation olarak yarıştaki tek World Tour takımı olmanın etkisi üzerine Raim’in yorumu:
”Öyle olması beklenir ama biz bugün çok zorlanmadık. Diğer kıta takımları da sorumluluk aldılar. World Tour, kıta veya pro kıta takımı olmak önemli değil, her takımın önemli bir sprinteri var. Akıllıca bir taktik uyguladık ama asıl enerjiyi son 10 km'de önde kalmak için harcadık. Herkes sol taraftaydı son 10 km videosuna bakarsanız. Biz sağda kalmayı tercih ettik. İki arkadaşım çok sıkı çalıştı.”
 
 
Raim, resmi tur hesabının canlı yayınında kendisine yöneltilen soruda 2. etabın kendisine uygun olduğunu söylemesine de açıklık getirdi:
”Normalde herhangi bir pelotondaki en hızlı adam değilim çünkü. Yarışın sert olması, daha fazla eleme olması ve sona daha az iyi adamın kalması şansımı yükseltiyor.Türkiye'deki ilk zaferim, her zafer önemlidir. İsrail takımı olarak burada bulunmamız zaten önemli. Çok iyi davranıyorlar bize. Nerede olursa olsun kazanılan zafer çok önemlidir.”
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
MacBook Pro’lar ve fazlası için doğru sızıntılar yapan bir kaynak, 2022’de gelecek yeni...