#
#
Altınordu Spor Kulübü, İspanya'da Athletic Bilbao ile işbirliği yapmak üzere bir araya geldi.
11/09/2014 - 19:14
Türkiye’den gerçek profesyonel futbolcular yetiştirmek amacıyla kapılarını yabancı oyunculara kapatan Altınordu Spor Kulübü, dünyada bu sistemin en önemli temsilcileri arasında gösterilen Athletic Club Bilbao yöneticileri ile İspanya’da bir araya geldi. 
 
Ziyarette kardeş kulüp anlaşması, altyapı antrenör ve oyuncu eğitim değişimleri, karşılıklı fikir alış verişleri, A takımların kampı ve U12 Cup’a katılım konularında prensip anlaşmasına varıldı. Bilbao Başkanı Josu Urrutia ile Altınordu Futbol Sosyal Girişimi Başkanımız Seyit Mehmet Özkan’ın, 5 Kasım’daki Porto-Bilbao Şampiyonlar Ligi maçı öncesinde bir araya gelip bu konuları protokole bağlamaları bekleniyor.
 
Bilbao 2. Başkanı Garatea, Altınordu heyetine yaptığı sunumda kardeş ve dost kulüp için açık olduklarını söyleyerek, “Altınordu’yu inceleyip, bizim gibi düşündükleri gördük. Bu yol, çok zorlu bir yol. Israrla uygularsanız, taraftarınız ve halkla aranızda güçlü bir bağ oluşur. Biz kendimizi bu şekilde farklılaştırdık. Ama bunun için de çok önemli yatırıp ve harcama gerekiyor. Şunu şimdiden söyleyeyim yolun sonu mutluluk ve size destek vermeye hazırız” şeklinde konuştu.
 
Altınordu Sportif Direktörü Murat Dizdar ise Bilbao’nun bu yoldaki ilk adımını 116 yıl önce attığını söyleyerek, “Altınordu da doğru bildiği yolda güvenli ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu fikir alış verişinin kulübümüze önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Altınordu da aynen Bilbao gibi kendi çocukları sayesinde yükselerek bir gün Şampiyonlar Ligi’nde belki de Bilbao’ya rakip olabilecek. Bu ziyareti, iki yıldır düşündüklerimiz ve yaptıklarımızın çalıştıklarımızın adeta doğrulaması olarak değerlendiriyoruz” dedi.
 
Kendi kendine yeten sistem
Bilbao’nun sahip olduğu her şey kulübün 44 bin üyesine ait. Kulüp, tüm üyelerini her gün düzenli olarak bilgilendiriyor. Kulübün altyapısı Lenzama adıyla anılıyor ve Lenzaman’nın BASK bölgesindeki her takımla özel anlaşması var. Kulüpler oyuncu tercihlerinde Lezama’yı kullanıyorlar. Altyapıdaki çocukların eğitim durumları yakından takip ediliyor. Futbolcu olamayacaklara bile eğitim destekleri veriliyor ve onlardan yine kulüpte farklı işlerde faydalanılıyor. 
 
Bilbao Altyapı Direktörü Aitor Larrazabal ise Altınordu kulübünün de başlattığı bu dışa kapalı sistem hakkında “Ortak kültür, ortak dil, ortak hedef, sistemin başarısının ana başlıkları. Yetenek, ahlak, antrenör eğitimi, psikologlar, antrenman, eğitim,  kültür ve kimlik çok önemli.  Bunlara sıkı sıkıya bağlıyız. Altınordu da bir misyon belirlediyse, tüm kulüp çalışanları buna inanmalı. Ortak dil ve ortak hedef, başarıya götürür” değerlendirmesinde bulundu. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple tarafından WWDC 2019 kapsamında tanıtılan profesyonellere yönelik yeni bilgisayar Mac Pro ve Pro Display...