#
#
Portekiz 1991'de ev sahipliğini yaptığı turnuvada şampiyonluğa ulaşırken, ülke futbolunu tekrar Avrupa'nın zirvesine taşıyacak isimler yıldızlaşıyordu.
18/06/2013 - 12:33
Dünya Kupası ya da Avrupa Şampiyonası finalleri herkesin hatırındadır ve ortalama bir futbolsever sadece maç sonucunu değil, aynı zamanda iki takımın parlayan isimlerini de bir çırpıda sayabilir. Portekiz, 1991 yılında evinde düzenlediği U-20 Dünya Kupası'nda şampiyonluğa ulaştığında çok az insan onlardan haberdardı. Ancak o nesil ilerleyen yıllarda yaptıklarıyla, birçok futbolseveri kimsenin haberdar olmadığı bu finalin kahramanlarını bir çırpıda sayacak duruma getirmeyi başardı.
 
Tarihinin en kötü jenerasyonlarından biriyle turnuvaya katılan Arjantin'i grup maçlarında 3-0'la geçerken, sonuna kadar gidebileceklerinin mesajını vermişlerdi. Grup aşamalarını gol yemeden ve kayıpsız olarak kapatan takım, tüm turnuva boyunca hiç yenik duruma düşmemiş ve yalnızca çeyrek finalde karşılaştıkları Meksika'dan bir gol yemişti. Gösterdikleri parlak savunma performansına karşın, bu kadronun yıldızlarının hücumcular olması takımın garip gizemlerinden. 
 
Yarı finalde Avustralya'yı 1-0 mağlup ederek finale yürüyen Portekiz'in golünü kaydeden isim, daha sonra İtalya'da önemli bir kariyer inşa edecek olan Rui Costa'ydı. Sağ bek Abel Xavier ise İngiltere'de Liverpool kariyerinin yanında, altı ay Galatasaray formasıyla izleme şansı bulduğumuz bir isim. Capucho ve kaptan Joao Pinto önemli hücum silahları olmalarının yanında, uzun yıllar Portekiz futbolunun en göz önündeki isimleri olmayı başardılar. Barcelona'dan Real Madrid'e transferiyle futbol dünyasında yeni bir dönemi başlatan Luis Figo ise, Rui Costa ile birlikte Portekiz futbolunu zirveye taşıdılar.
 
Kadroyu kurcalamaya devam ettğinizde, karşınıza hemen hemen Euro 96'da gruplarda karşılaştığımız Portekiz takımı çıkıyor. Finalde Brezilya'yı penaltı vuruşlarıyla mağlup eden takım, Portekiz futbolunun bugün geldiği noktanın öncüsü konumunda. Turnuvanın en değerli oyuncusu seçilen Emilio Peixie'yi pek hatırlayan yoktur ama bu takımın teknik direktörü kimdi? Yıllarca Manchester United'da Alex Ferguson'un yardımcılığını yapan ve teknik adamlığı hor görülen Carlos Querioz'dan başkası değil...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
15 Temmuz’da tanıtılacak olan Nissan Ariya için markanın resmi kaynaklarından nabızları...