#
#
Adrian Mutu'nun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'ne yaptığı temyiz başvurusu reddedilince oyuncu kendisine açılan €17M'luk tazminat davasında cezayı ödemeye mahkum edildi.
02/10/2018 - 21:52
2004 yılında Chelsea forması giyerken kokain kullanan ve bu yüzden 7 ay futboldan men edilen Mutu, Chelsea tarafından sözleşmesi feshedilmiş, serbest kalan oyuncu da İtalya'da Juventus ile sözleşme imzalamıştı.
 
2008 yılında FIFA Uyuşmazlık Çözüm Birimi, Mutu'yu 17.173.990 avro para cezasına çarptırmıştı. Bu bedel büyük oranda Parma'dan Chelsea'ye giderken ödenmesi gereken transfer bedelini de içeriyordu.
 
2013 yılında aynı birim, Juventus ve Livorno'nun tazminat ödemesine hükmetti. Mutu o dönem, Juventus'un AB'den olmayan oyuncu kontenjanında yer olmadığı için Livorno üzerinden paylaşımlı bonservis sözleşmesine imza atmıştı.
 
2015 yılında Mutu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı itirazda "CAS'ın bağımsız ve tarafsız bir mahkeme olarak değerlendirilmeyeceğini" beyan etti. 
 
AİHM, eski golcünün ''CAS'ın yargı yetkisini kabul etmeye zorlanmadığını ancak aynı zamanda mahekemeye bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından davasını dinlememe hakkından feragat etmediğini" belirtti. 
 
Son temyiz yolunun tükenmesiyle birlikte Mutu şimdi Chelsea'ye €17M ödemek zorunda kalacak. Maviler'in bu işin peşini uzun yıllar bırakmaması ve sonunda kazanması ise spor hukuku konusunda geriye oldukça enterasan bir vaka bırakmış olacak.
 
Dağınık bir kariyer
Mutu, Juventus'ta 33 maçta forma giydikten sonra Fiorentina'ya transfer olmuş 5 sezonda 112 maçta 54 gol atarak kariyerinin bir takımdaki en fazla forma giydiği dönemini geçirmiş ve bir takım adına en fazla golü kaydetmişti. Fiorentina arkasından Cesena ve Fransa'da Ajaccio formaları giyen Rumen golcü, ülkesinde Petrolul Ploiesti'de kısa süre oynamış, Hindistan Ligi'nden Pune City'e gitmiş ve oradan dönüşta 2016'da yine Romanya'da Targu Mures forması giydikten sonra futbolu bırakmıştı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi alt markası Redmi‘nin merak edilen yeni telefonları Redmi 10X ve 10X Pro tanıtıldı. İşte...