#
#
Çağrı Develioğlu, futbola herkesin yorum getirebilme kabiliyeti üzerine yazdı. Haksız da sayılmaz. Bizim insanımız, güzel insanımız her zaman her yer de her şey olabilir. Olamaz mı? Başlıkta da dediği gibi: Adliyede hâkim, hastanede doktor, statta antrenör...
23/04/2012 - 13:58
Türkiye’de insanların bir mesleği yoktur. Birden çok iş yapmakta, mümkün mertebe her konuda usta olmakta, bu ülke topraklarında yoğrulmuş insanların eline su dökemez hiçkimse.
 
Gündemde ne varsa ona evriliriz hemen. Gündemin konusu adli bir davaysa hemen hâkim ya da avukat cübbemizi giyer, çevremizde biri hastaysa doktor önlüğümüzü kuşanırız. Ve eğer mevzubahis bir futbol maçıysa fırsatı hiç kaçırmayız! Artık hepimiz bir teknik direktörüzdür...
 
Hayatı boyunca topla haşır neşir olmamış bünyeler bile yorum yapabilir futbol konusunda. O oyuncu nasıl sağ kanatta kullanılır, şu isim nasıl oynatılmaz, berikine nasıl sabredilir? Her gün o futbolcuyla birlikte olan teknik direktörü değil, bizzat kendisidir sanki. Sadece bununla kalsa iyi, 3-5-2 mi, yoksa 4-5-1 mi? Hangi taktik kurgulanmalıdır. 2+2’ye 5 cevabını yapıştıran bile konu diziliş olduğunda matematik profesörüdür.
 
İşte dün tüm Türkiye kendi mesleğini bir kenara bıraktı, hepsi Aykut Kocaman’ın akıl hocası oldu.
 
Hayatı boyunca ‘Bir futbol maçı nasıl izlenir’in tek satırını bilmeyen insan, yıllarını bu işe vermiş adama akıl öğretir oldu. Ama işin piri halktı değil mi? Dün Aykut Kocaman’a işini öğretenler, 90’larda Metallica’nın Load albümünü eleştirenler, David Fincher’ın Genel Sinema Tekniği dersine girenler, Faraday, Maxwell ve Einstein’a elektromanyetiği anlatanlardı. Onlardan hiçbir şey kaçmazdı!
 
Evet Fenerbahçe dün Galatasaray karşısında aciz durumlara düştü. Futbolun bana göre doğrusu olan, estetiğe aykırı bir hâle büründü. Ancak bu oyunun sebebi eldeki malzeme ve olumsuz şartlar idi.
 
Eldeki veriler ışığında şunu söylemek mümkün: Aykut Kocaman dün başarılı bir yönetim göstermiştir.
 
Galibiyet golünü irdeleyelim. Topu indiren Özer, pası aktaran Bienvenu, golü atan Stoch. Oyundaki üç değişiklik de ikinci golün içinde. Bu kadar basit irdelendiğinde sonuç da ortaya çıkıyor.
 
Elbette Galatasaray’ın değerlendiremediği pozisyonlar, kaçırdığı net fırsatlar konuşulacak. Galibiyeti hak eden taraf mutlaka tartışılacak. Ancak ortada bir gerçek var. Aykut Kocaman’ın takımı şampiyonluk apoletiyle, Süper Lig ve Türkiye Kupası’nda zafere doğru yürüyor. Kazanır ya da kazanamaz mevzu bu değil. Önemli olan camianın bu buhranlı döneminde en çok yara alan şubesinin heyecanını sürdürmesi, kenetlenmekten asla vazgeçmemesi.
 
Can sıkıcı olan hayatı boyunca işe yarar bir şeye imza atmamış insanların, ağzından salyalar saçarak yer yer hakarete varan eleştirileri... 
 
Çağrı Develioğlu'nu twitterda takip edebilirsiniz:
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Geçtiğimiz ay resmi olarak Çin’de lanse edilen Xiaomi MIUI 12 arayüzü için güzel bir...