#
#
FUTBOL KÜLTÜRÜ
Manchester City U12 takımının teknik direktörü Adam Temple, kulübün günden güne yükselen altyapısını ve sistemini, U12 İzmir Cup sırasında ekibimize anlattı.
12/04/2018 - 15:03
2000’lerin sonunda kulübün el değiştirmesiyle başlayan dönüşüm, günümüzde yerini büyük bir altyapı sistemine ve başarılı sezonlara bıraktı. Manchester City U12 takımının teknik direktörü Adam Temple, City altyapısı ile ilgili merak ettiklerimizi samimiyetle cevapladı.
 
Öncelikle turnuva için neler düşündüğünüzü öğrenebilir miyiz?
Çok çok iyi bir turnuva. İyi organize edilmiş. Harika bir tesis var ve birçok maça çıkıyoruz. Diğer turnuvalara göre biraz daha farklı ve zorlu geçiyor. Birçok farklı seviyede takımdan bambaşka yeteneklere sahip oyuncular bir aradalar.
 
Fikstüre baktığımızda 55-56.’lık yani son sıra için bile klasman maçları oynanıyor. Böyle bir düzenlemeyi daha önce diğer turnuvalarda görmüş müydünüz?
Hiç rastlamamıştım, gerçekten çok takım var ve çok maç oynanıyor ve farklı deneyimler yaşanabiliyor. Her takım için her aşamada ciddi bir test bu. Çok iyi bir şey.
 
Manchester City’nin altyapı felsefesini anlatabilir misiniz?
Biz bu aşamada bireysel yetenekler ve iyi futbolcular yetiştirmeye çalışıyoruz, takım yetiştirmiyoruz. Altyapının her aşamasında bu böyle işliyor. Genel felsefemiz oyunu geriden kurmak, oyuncuların topa sahip olup paslaşmaları ve ön bölüme oyun kurarak ilerlemeleri. İyi bir tarzı ve karakteri olan bir futbol oynatmak istiyoruz.
 
 
http://funkyimg.com/i/2EH7g.jpeg
 
12 yaş altı sizce yeni yetenekler keşfetmek için erken bir yaş mı? Çünkü birçok kulüp U14-15 seviyelerinden başlıyor bu işe.
Bence bu yaşta çocukların geleceklerine tam olarak karar veremezsiniz. Oyuncuların bazıları fiziksel gelişimlerinin büyük kısmını şimdiden tamamlamış olabiliyorlar, bazıları ise çok küçükler ve zaman içerisinde gelişecekler. Nasıl büyüyeceklerini şimdiden kestiremezsiniz. Çok yetenekli çocuklar var ama tam kararı vermek için 16-18 yaş aralığını beklemelisiniz. Biz bu yaşta oyuncuların daha iyi gelişmelerine yardımcı olmalıyız.
 
City ülke ve dünya futboluna birçok yeni yetenek armağan etmeye hazırlanıyor. Sizden de iyi yetenekler bekliyoruz. Manchester City’nin şirket politikasının size bu konuda yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz? Çünkü New York City, Melbourne City gibi dünyanın farklı yerlerinden takımlar var. Bu kulüpler altyapınıza yeni yetenekler eklemenize yardımcı oluyorlar mı yoksa Manchester City altyapısı sadece İngiltere’ye mi bağlı?
Şirketin sahip olduğu her kulüp birbirinden ayrı. Böyle bir çeşitlilik olması güzel ama hepsinin ayrı bir yönetimi, altyapısı ve teknik kadrosu var. Farklı kulüplerin altyapıları birbirine karışmıyor. Kulüpler birbirleriyle bilgi paylaşımı yapıyorlar elbette ama New York ve Melbourne kendi altyapı sistemlerine sahipler. Yetiştirme progamlarına karşılıklı olarak müdahale edilmiyor, 18-21 yaş grubuna kadar kulüpler arası oyuncu değişimine gitmiyoruz. O yaş grubundan sonra nereye gideceği oyuncunun kendisine bağlı oluyor.
 
Bu tür turnuvalardan futbolcular neler kazanıyorlar? Mesela sosyal yönden büyük gelişim sağladıklarını biliyoruz.
Beraber seyahat etmek ve vakit harcamak, odaları paylaşmak, diğer takımlardaki çocukları tanımak, oyunculara kendini kontrol etme, organize ve sorumluluk sahibi olma yeteneği aşılıyor. Bu tip özellikler futbol değil hayat için de gerekli zaten. Böyle turnuvaları çocuklara kattıkları şeyler yüzünden seviyoruz. Ayrıca bağımsızlığı da tadıyorlar büyürken. Havalimanında kendi başlarında checkin yapıyorlar, pasaport kontrolüne giriyorlar. 16-17 yaşına geldiklerinde bağımsız bir birey olarak neler yapacaklarını biliyorlar. Bağımsız bir birey olmak ve tecrübeler kazanarak büyümek önemli.
 
 
Bir de burada diğer takımların oyuncuları ile de iletişim kuruyorlar.
Tabii ki. Çok farklı kültürler görüyorlar, diğer takımlarla eğleniyorlar ve bir şeyler paylaşıyorlar. Burada sadece İngiliz takımlarıyla değil diğerleriyle de kaynaşmak önemli. İngiliz oyuncular zaten birbirlerini bir şekilde tanıyorlar yerel turnuvalarda. Farklı ülkelerden oyuncularla bir araya gelmenin tecrübesi farklı.
 
Burada Porto ve Braga karşılaşırken oyuncular Portekiz’den tanıştıkları için birbirlerine selam verip sohbet ediyorlardı.
Evet bu harika. Biz Türk takımlarıyla oynarken de diğer takımlar gelip tezahürat ettiler, çok hoştu. Oyuncular arasında böyle bir etkileşim olması ne kadar güzel. Çocukları birbirine bağlıyor bu.
 
Belki sizin çocuklar da buradaki rakiplerini tekrar görecekler gelecekteki U14-15 gibi turnuvalarda.
Evet zaman ilerledikçe kaynaşacaklar. Lukaku ve Pogba alt yaş gruplarında birbirleriyle karşılaştıkları dönemden arkadaşlar mesela. Yine Lingard da bu isimlerle tanışıyordu. Böyle şeyler oluyor, farklı takımlardan farklı oyuncular arkadaş olabiliyorlar. 5-6-7-8 sezon sonra buradaki oyuncular A takımda oynarlarken diğer oyuncularla iletişim halinde olmalarını görmek güzel olacak.
 
Bir de size Altınordu’nun “İyi birey, iyi vatandaş, iyi futbolcu” felsefesini sormak istiyorum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Muhteşem. Muhteşem gerçekten. Bizim uyguladığımız felsefe de buna çok benzer. Oyuncuların çok genç yaşta profesyonel hayata geçmeleri her takım için bir tehlike. Uzun dönemde iyi futbolcu olabilirler ama aynı zamanda iyi insanlar da yetiştirmeliyiz. Bir oyuncu altyapının bir parçası olurken kültürlü ve iyi bir insan olmalı.
 
Altyapı felsefenizden bahsederken oyunculara topa sahip olmayı öğretiyoruz gibi şeyler söylemiştiniz? Bazen çocuklar bundan sıkılıyorlar ve bireysel oynamayı tercih edebiliyorlar, bu konuda bir sorun yaşıyor musunuz?
Hayır hayır, sorun olmuyor. Çocuklara ne zaman pas verip ne zaman topla gidecekleri yönünde eğitim veriyoruz zaten. Çocuklarımız ne zaman ileri ne zaman geri oynayacaklarının farkında oluyorlar. Nerede çalım atacaklarını ve atmayacaklarını da öğreniyorlar. Yani robot gibi sadece pas pas pas diye yetiştirmiyoruz. Çocuklara pas yaptırıyoruz ama sadece top çevirmek için yaptırmıyoruz. Her yönden nasıl oynamaları gerektiğini öğreniyorlar ve bu yönde gelişiyorlar.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Elektrikli EQ ailesinin en önemli üyelerinden birisi olarak asfalta inecek olan Mercedes EQV, açıklanan ilk teknik...