#
#
MİLLİ TAKIMLAR
İzlanda-Türkiye maçı öncesi havalimanında yaşanan ve Türkiye’nin nota vermesine kadar uzanan sürecin tüm detayları.
11/06/2019 - 17:01
A Milli Takım’ın Konya’dan Keflavik’teki havalimanına yaptığı yolculuk, havalimanına inişte yaşananlarla bir anda gündeme oturdu. Yanlış bilinenler, doğrular ve maç gününe dek yaşananlar tüm detaylarıyla karşınızda.
 
1- Keflavik Havalimanı olayları
A Milli Takım, Konya’dan çıkp Keflavik’e ulaştığında standart bir pasaport kontrolünden sonra otobüsüne ve oradan da oteline ilerlemeyi umuyordu ancak İzlandalı görevliler güvenlik prosedürünü abartınca maçtan iki gün önce ortam bir hayli gerildi. Burak Yılmaz’ın Instagram canlı yayınında 3 saattir havalimanında tutulduklarını açıklaması, sonrasında da pasaport kontrolünden geçen Emre Belözoğlu’nun yaptığı açıklamalar sıra dışı bir durum olduğunu ortaya koyuyordu. Emre’nin açıklamaları sırasında cep telefonuyla çekim yapan ve İzlandalı olduğu düşünülen kişinin mikrofon olarak tuvalet/bulaşık fırçası uzatması da bir hayli tepki çekti. İki gergin olayın üzerine hem ulusal basın hem de sosyal medya ayağa kalktı.
 
 
2- İzlanda tarafından açıklamalar
İzlandalı Aron Gunnarsson’un A Milli Takım’a yapılanları değerlendirdiği açıklamaları tartışmaları daha da alevlendirdi. Gunnarsson, 2015’te Konya’da benzer bir sorun yaşadıklarını, Türk oyuncuların şu an neler hissettiklerini iyi anladığnı belirtti. Teknik Direktör Erik Hamren ise yaşananlarla ilgilenmeyi “Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum, benim konum değil, yetkililere sormalısınız.” dedi ve yalnızca maçı konuşmak istediğini belirtti. Hamren’in gündeminde Türkiye’nin başarılı performansı ve maçtaki üç puan hedefleri vardı. İzlanda Federasyonu yetkilileri ise Türkiye’nin söylendiği gibi 3 saat havalimanında tutulmadığı, havalimanına inişten tam 2 saat sonra Türkiye’nin Reykjavik’teki oteline ulaştığı belirttiler.
 
*Keflavik Havalimanı ile otel arası, navigasyon servislerine göre 49 km civarında. Yapılan açıklamalara göre Milliler, havalimanında 3 saat değil yaklaşık 1 saat kadar bekletildi. Açıklamalara göre standart pasaport kontrolü ve valizlerin alınması gibi olağan durumlar düşüldüğünde havalimanında 35-40 dakika civarı bir bekleme süresi ortaya çıkıyor. 
 
 
3- Nihat Özdemir ve Servet Yardımcı kameralar önünde
TFF Başkanı Nihat Özdemir, Başkan Vekili Servert Yardımcı ile beraber İzlana’da basının karşısına çıktı ve açıklamalarda bulundu. Nihat Özdemir, karşılığının mutlaka verileceğini ve UEFA nezdinde girişimlerde bulunulacağını belirtirken Yardımcı da benzer açıklamalarla konunun UEFA’ya taşınacağını belirtti. Aşağıdaki tweet’leri açarak açıklamaların tamamına ulaşabilirsiniz.
 
 
 
4- Fırça uzatan kişi Belçikalı çıktı
Havalimanından çıkışta fırça uzatan kişinin, mevcut sıkıntının üzerine işi daha büyük boyutlara taşımak isteyen bir İzlandalı taraftar olduğu düşünülüyordu ancak ilk olarak sosyal medya araştırmaları sonrasında da kendi yaptığı açıklama ile söz konusu kişinin Belçikalı olduğu ortaya çıktı. Mikrofon yerine çantasında bulunan fırçayı kullandığını açıklayan Belçikalı, amacının herhangi bir hakaret olmadığını, İzlanda’dan Belçika’ya dönüşte kendi uçağını beklerken Türk Milli Takımı’nın çıkış yaptığını görünce eğlenceli bir video çekmek istediğini belirtti. Böylece fırça olayının havalimanındaki esktra güvenlik araştırmasından bağımsız bir olay olduğu anlaşıldı. Belçikalı turist, başka bir kamera görüntüsünde görüldü. Emre’ye fırçayla yaklaşmadan dakikalar önce telefonuyla kendisini çekerken de elindeki fırçayı kendisine mikrofon olarak tutuyordu.
 
Belçikalı turistin açıklamaları:
 
5- Türkiye’den İzlanda’ya nota
Türkiye, Oslo Büyükelçiliği aracılığıyla İzlanda’ya durumu kınayan bir nota verdi. Notada Milli Takım’ın ülkeye girişinde yetkililer tarafından uzun süre bekletilmesi, eşyaların detaylı aranması ve futbolculara yönelik saygısızca hareketlere dikkat çekildi. Ayrıca ek güvenlik önlemleri talep edildi ve Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, İzlanda’ya hareket etti.
 
 
6- Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İzlanda’ya hareket etti
Yaşanan sıkıntıların üzerine maç günü İzlanda’ya gitmesi beklenen Kasapoğlu, bir gün önce İzlanda’ya hareket ederek olayları yakından takip etmek ve millilere destek olmak istedi. Kasapoğlu, takımımızın kaldığı otelin önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Millilerimize moral vermek, destek olmak için onlarla birlikteyiz. Az önce İzlanda'ya arkadaşlarımızla birlikte geldik. Federasyon başkanı ve ekibi karşıladılar sağ olsunlar. İnşallah yarın da gün boyu hem onlarla beraber olacağız hem de takımımıza destek olacağız ve millet olarak inşallah takımımızın başarısıyla gurur duyacağız.”
 
7- Şenol Güneş’in ağzından yaşananlar
Milli Takım’da Şenol Güneş ve İrfan Can Kahveci’nin son antrenman öncesi yaptığı basın toplantısında da yaşanan olaylara değinildi. Gelen sorular üzerine Şenol Günel şunları dile getirdi: “Arama tamamen kasıtlı olarak bizi durdurmaktı. Bu bizim küçüklüğümüz değil. Bugünkü toplantıdan alınan bilgilere göre rakip oyuncular Konya'da böyle bir olay yaşandı demişler. Olduysa ayıptır. Ona misilleme olarak yapıldıysa daha da ayıptır. Dünkü olayı oradaki memur yapmadı, ona birileri yaptırdı. Büyük devletler bununla uğraşmazlar. Biz bunlarla uğraşırsak küçük işlerle uğraşmış oluruz. Ben 43 yıl önce buraya geldim. İzlanda soğuk bir ülkeydi ama çok güzel, insanları saf, sıcak bir ülkeydi. Sahaları aynı olabilir ancak şehirler gelişmiştir belki, belli ki zaman geçtikçe şehirler büyümüş ama kafalar küçülmüş. Birçok İzlandalı Türkiye'de oynadı. Biz neyin peşindeyiz ya? İki tane memurun yaptığı terbiyesizliği mi konuşacağız? Ben 53 yıldır futbolun içindeyim. Bu bildiğimiz gümrük değil. X-ray cihazına giriyorsunuz. Görevli pasaportumu aldı sallıyor. Ne yapmak istiyorsun? Burası küçük bir ülke nüfus olarak ama insani değerlerinin büyük olduğunu düşünüyorum, küçüldünüz mü? Tüm bunlar saha dışı işler ama fikrimi belirtiyorum. Daha önce Konya'da bunu bize yaptılar dediler, eğer yapılmışsa terbiyesizliktir bu. Orada yapıldı diye burada da yapıldıysa bu da çirkinliktir. Biz büyük bir ülkeyiz, küçük işlerle uğraşmayız. Bu konuyu kapatıyorum. 2 maç üst üste içeride, bu avantajı size vermişler, sizi koruyorlar zaten, küçük şeylerle uğraşmanıza gerek yok.”
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Nothing şirketinin ilk ürünü Nothing Ear 1 kablosuz kulaklık sonrasında Nothing Ear (Stick) modeli de...