#
#
FUTBOL KÜLTÜRÜ
Türk futbolunun en çok kritik edilen, yapıkları eleştirilen, özel hayatına kadar girilme cüreti gösterilen teknik adamı. Kimseye yaranamayan adam Ersun Yanal'a dair notlar...
02/07/2015 - 01:38
Teknolojiden yararlandığı için ''Bu işler laptopla olsaydı'' diye dalga geçilen Ersun Yanal'ın 15 sence önce kullandığı idman yöntemleri bugün kulüplerin vazgeçilmezi oldu. Bu işler laptopla olsaydı diyenlerin halen bir eposta adresi muhtemelen yok... 
 
Gelin 6 maddede Ersun Yanal'ın yoluna bakalım:
 
1- Akademisyen Hoca
Manisa Spor Akademisi'ni bitiren Ersun Yanal, bölgesel takımlarda bir süre antrenör ve teknik adam olarak çalıştıktan sonra Denizlispor'un başına geçti. Kariyerinin ilk yıllarında sürekli olarak futbolculuk kariyerinin yetersizliği yönünde eleştirilse de Yanal'ın kendisine yöneltilen eleştirilere sahada yanıt vermesi çok da uzun sürmedi.
 

 
2- Ankara yılları ve bilimsel idmanlar
2000'in başında Ersun Yanal, Ege'nin kıyıya dik uzanan dağlarının ardına geçti ve soluğu Ankara'da aldı. Bilimsel çalışma yöntemleri ile Ankaragücü'nde adından daha da sık söz ettirmeye başlayan Yanal, 2002'de şehrin diğer takımı Gençlerbirliği'nin yolunu tuttu. Hem Süper Lig'de hem de Avrupa'da kırmızı-siyahlılara en parlak dönemlerinden birisini yaşatan Yanal'ın o dönem bilimsel çalışma yöntemleri kadar çantası da meşhur oldu. Ankaragücü taraftarının ahını da aldı, bırakıp gittiği için. Ankaragücü ile İstanbul deplasmanlarında yaptığı işler unutulmadı.
 
http://www.tribundergi.com/g/97/2498/b/07022015022557_a9798.jpg
 
3- Milli Takım'da görev vakti
2002 Dünya Kupası'nı 3. sırada tamamlayan Ay-yıldızlılar, çok değil iki yıl sonra Letonya faicasını yaşadı ve dönemin teknik patronu Şenol Güneş ile yollar ayrıldı. Büyük umutlarla 2004'te göreve getirilen Yanal'a çok değil yaklaşık bir yıl sabır gösterildi. Milli Takım'da ise oynanan futbol ve alınan sonuçlar kadar konuşulan bir diğer konu ise Yanal'ın Hakan Şükür'ü sistemine uymadığı için oynatmamasıydı. 
 
http://funkyimg.com/i/2Mmpb.jpg
 
4- Manisa / Trabzonspor / Eskişehirspor Üçlemesi
Yeniden Ege'nin yolunu tutan Ersun Yanal'ın adresi Manisaspor oldu. O dönemin genç oyuncularının gelişiminde önemli pay sahini olan Yanal'a buradaki başarısı Trabzonspor'un kapısını aralamasına yardımcı oldu. Ancak herkesin teknik direktör olduğu şehirde oynattığı futbol alkış toplasa da yaptıkları yeterli bulunmadı. Yaklaşık iki yıl saha kenarından uzak duran Yanal, 2011-13 yılları arasını ise Eskişehir'de geçirdi. Eskişehir'de oynattığı ofansif futbol ile şehirde güzel izler bıraktı...
 
http://funkyimg.com/i/2Mmps.jpg
 
5- Kadıköy, rüya, kabus
Son iki şampiyonluğu ezeli rakibi Galatasaray'a kaptıran Fenerbahçe'de başkan Aziz Yıldırım, takımı Ersun Yanal'a emanet etti. Geldiği ilk günden beri şampiyonluk hedefini ortaya koymaktan çekinmeyen tecrübeli çalıştırıcı iddiasını da sezon sonunda ispatlamış oldu. Fenerbahçe ile şampiyonluk yaşayan Yanal'ın görevine ise 2014-15 sezonu başlamadan son verildi. Arkasından oyuncular ve yönetim tarafından edilen sözler görevde iken fırtınalar estiğinin sağlaması oldu. Ne özel hayatı kaldı, ne adamlığı... Vurdular, ölmedi.
 
http://funkyimg.com/i/2MmpJ.jpg
 
6- Özel hayatı, ithamlar ve ikinci Trabzon dönemi
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, bir gün önce basın mensuplarına ''Kimsenin özel hayatı sizi ilgilendirmez'' derken çok değil ertesi gün tecrübeli çalıştırıcı ile yollar ayrıldı. 2014-15 sezonunda Ersun Yanal, Halilhodzic'in yerine yeniden bordo-mavili takıma döndü. 25 ayda 5 teknik adam harcayan İbrahim Hacıosmanoğlu'nun son kurbanı oldu. ''Constant'ı yollayın'' dedi. Kulüp ''Kalacak'' dedi. ''O zaman ben bırakıyorum'' dedi ve istifa etti. (1 Temmuz 2015)
 
 
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Yerli firma Okçu, lüksün sınırlarını zorlayan Mercedes-Benz V-Class çalışması...