#
#
1 Mayıs Salı günü Brezilysa milli futbol takımlarıyla karşılaşacak olan futbolcularımız Macarista'ı yenen kadrosuyla Mithatpaşa stadında.
12/11/2014 - 13:35
Türk milli takımı 1955/56 mevsiminin sonuncu ve en mühim karşılaşmasını 1 Mayıs günü şehrimizde Mihtatpaşa stadında Brezilya milli takımına karşı yapacak.
 
Futbolcularımız 1955/56 mevsimindeki ilk karşılaşmalarını Aralık ayında birer hafta arayla üstüste Paris ve İstanbul'da Fransa B, Portekiz A takımları ile yapmışlar ve Fransa'ya 1-3 yenildikten sonra Portekiz'i de aynı netice ile mağlup olmuşlardı. Şubat ayında ise milli futbol takımımız, bilindiği gibi şehrimizde Macaristan'u 3-1 mağlup ederek dünya futbol tarihinin en sansasyonel neticelerinden birini elde etmişti.
 
Dünya efkarına Macarlara karşı elde ettiğimiz muvaffakiyetin bir tesadüf eseri olmadığını ispat için ,25 Mart'ta Lizbon'da oynanmış olan Türkiye - Portekiz maçından çok şeyler bekliyorduk. Fakat futbolcularımız burada insanı hayrette bırakacak derecede cansız bir oyun çıkararak 3-1 mağlup oldular. Ne kadar gariptir ki oyuncularımız yaptıkları dört karşılaşmanın hepsinde ya 3-1 gelmiş veya 1-3 mağlup olmuşlardır. 
 
Şimdi milli takımımızı yeni bir imtihan beklemektedir. Bu, 1. Mayıs'ta Brezilya ile yapılacak karşılaşmadır. Faka şunu itiraf etmek mecburiyetindeyiz ki, Brezilya karşısında elde edeceğimiz bir galibiyet, dünya efkarında sadece şu tesiri yapacaktır: ''Türkler kendi sahalarında mağlup edilmesi zor takımdır.'' Fakat bu bizim futbolumuzun itibarını bir kanaat olmayacaktır. Zira bizim bu vasfımızı herkes bilmektedir.
 
Brezilya milli takımı, Mart ayı sonunda memlekelerindeki lig maçlarının sona ermesiyle 22 kişilik futbolcu kadrosu ile Avrupa kıt'asına ayak basmış, bugüne kadar birçok karşılaşmalar yapmış ve bu maçlarda pek de parlak neticeler alamamıştır.
 
Umumi kanaat göre Brezilya futbolu, son 1954 Dünya Kupası'ndaki durumundan daha zayıflamış bir manzara arzetmektedir. Üstelik Brezilyalılar, Avrupa memleketlerinde oynanan oyuna alışık olmadıklarından ve Avrupalıların yakından markajlı sert oyunununa dayanamadıklarından iyi neticeler alamamaktadırlar. Bugün Brezilya milli takımı kadrosuna mensup 22 futbolcu da topla her türlü cambazlığı yapmakta ve fevkalade top kontrolna malik bulunmaktadır. Fakat yukarda da belirttiğimiz gibi bu oyuncular sert oyuna dayanamamaktadırlar.
 
Gerek eleman gerekse takım bakımından milli takımımız hiçbir zaman Brezilyalılarla mukayese edilecek klasta değildir. Fakat buna rağmen Brezilyalıları da mağlup edebilmemiz birşey olarak kabul edilmemelidir. Şunu söyleyebiliriz ki, kendi sahasında bambaşka bir hava içinde oynayan takımımız, yine canlı ve çalışkan bir oyun çıkarırsa Brezilya'yı pek ala mağlup edebilir.
 
Not: Bu metin Hayat dergisinin eski bir nüshasından alınmıştır. 
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen Samsung Galaxy S20 Fan Edition detaylanmaya devam ediyor. Model birçok...