#
#
PREMIER LEAGUE
  1. TAKIMLAR
    O
    Av
    P
  1. Tamamını Göster »
PREMIER LEAGUE
Tottenham’ın başarılı teknik direktörü Mauricio Pochettino, BBC’den Nihal Arthanayake ile bir söyleşi gerçekleştirdi.
06/02/2018 - 15:52
“Hayatım 24 saat futbol hakkında konuşmak ile geçiyor, her konuşma her aksiyon, bu benim hayatım, tutkum”
 
Newell's Old Boys altyapısında başladığı futbolculuk kariyerine daha sonra  Espanyol, Paris SG ve Bordeaux gibi önemli takımları da ekleyen Arjantinli teknik adam, ilk menajerlik deneyimini de yine ter döktüğü Espanyol kulübünde yaşadı. Yaklaşık 3 yıllık İspanya macerası sonrası yolu İngiltere’ye düşen Pochettino, kısa bir Southampton macerasının ardından, 2014 yazından beri Ada’nın en köklü takımlarından olan Tottenham’ın başında. Her ne kadar futbolculuk kariyeri çok parlak olmasa da, son yıllarda Londra ekibi ile yaptığı çıkış ile bütün dikkatleri üzerinde toplamayı başardı.
 
Tottenham, 45 yaşındaki menajer ile üç buçuk yıllık macerasının ilk senesinde Premier Ligi beşinci, sonraki sezon üçüncü, geçtiğimiz sezonda ikinci sırada tamamlarken, bu sene Şampiyonlar Ligi’nde Dortmund, son şampiyon Real Madrid ve APOEL ile eşleşmelerine ragmen grubu namağlup lider olarak tamamladılar. Sürekli artan bir performansı dışında Harry Kane, Dele Ali ve Eric Dier gibi genç İngiliz triosunun da yıldızlaşmasını sağladı.
 
Dengeyi Bulmak Kolay Değil
“Her zaman rekabetçi olduğumu hatırlıyorum. Başlangıçta, kardeşlerimle, arkadaşlarımla, okulda oynarken, dahil olduğum her şeyde. Bunun hırs olduğunu bilmiyordum ama hayallerime kavuşmak için savaşmak ve sadece kendimi, hislerimi takip etmekti yaptığım şey. Şimdi çok daha fazla sorumluluğum olmasına ragmen halen bu şekilde hareket ediyorum; hislerimi ve duygularımı takip ediyorum.”
 
“Bu hayattan zevk almak için bulduğum bir yol. Benim için ailem ve futbol hayattaki en önemli şeyler. İkisi de aynı derecede öneme sahip. Dengeyi bulmak kolay değil ama ben şanslıyım çünkü bütün ailem futbola aşık.”
 
Eşimden tavsiye ve eleştiriler
“Maçlardan sonra eşim birçok tavsiye ve eleştiride bulunuyor. Bazen üzgün oluyorum ve bana neden bunu tavsiye ettin diyorum fakat hoşuma gidiyor. Çünkü farklı bir nokta ve bakış açısını dinlemek her zaman çok önemlidir. Daha yaratıcı olmanızı sağlayacak ve size yardım edecek farklı bir nokta ve açı bulabilirsiniz”
 
“Film izlemek ve kitap okumak gibi şeyler bulmaya çalışıyorum ama duramıyorsunuz. Belki izliyorsunuz ama konsantre olmadan izliyorsunuz, maçta ne olduğunu düşünüyorsunuz. Durmak zor, çok zor.”
 
“Bir menajer olarak kaybetmek çok daha acı verici. Her zaman oyunculara nasıl yardım edeceğinizi, takımı nasıl geliştireceğinizi düşünüyor, bazı kararlar nedeniyle kendinizi suçluyorsunuz. Bu çok acı verici olmasına ragmen baskı hissetmiyorum. Futbolun keyif almanız gereken bir oyun olduğunu kabul etmeniz gerekiyor
 
Babalıktan Futbola
“Baba olduğumda çok geçtim, 22 yaşındaydım. 1994 yılında Espanyol’a transfer olduğumda sadece eşimle ben vardık ama 1 yıl sonra ilk oğlum dünyaya geldi. Bu hayatımdaki en iyi tecrübeydi” 
 
“Bazen ebeveynler çocuklarla olan ilişkilerini bir arkadaş gibi tanımlamak ister ama bu imkansızdır. Her zaman anne ve baba olarak kalacaksın. Arkadaş kelimesinin bu tanıma tam anlamı ile uyup uymadığını bilmiyorum. Yapmaya çalıştığım şey koşulsuz şartsız bana ihtiyaçları olduğunda orada olmak. Yanlarında olmak, bunu onlara hissettirmek, istediklerinde ve problemleri olduğunda onlarla konuşmak önemlidir ama bu konuda zorlayamam, karar onların. Bu oyuncularla olan iletişimim gibi, her zaman onlara bağlı”
 
“Belki oyuncu yakın olmak ister, eğer konuşmaya ihtiyacı varsa, saha içi ya da dışında problemleri paylaşmak istiyorsa. Bu karakter ve kişilik ile ilgili. İki oğlum da tamamen birbirinden farklı. Biri daha yakınken diğeri mesafeyi korumak istiyor ve bu konuda onu zorlayamam çünkü sorunlara neden olabilir ancak onlar için orada olacağınızı anlamaları gerekir” 
 
“Şunu da anlamaları gerekiyor; bazı hatalar yapmalara ihtiyaçları var ve sonunda onları eleştirmeden yanlarından olup, ‘Evet, tecrübe kazanmak ve bunlardan ders almak için hatalar yapmak zorundasınız’ demelisiniz. Sadece başarılı olduğunuzda değil, başarısız olduğunuzda da bunu yapmak çok önemli.”
 
Neden teknik direktörlük yapıyorum?
“Her çocuğun içinde, futbol oynamak ve bundan keyif almak için gereken masumiyeti ve kararlılığı, gözlerindeki parıltıyı ve ifadeyi görebilir, hayallerini algılayabilir ve hissedebilirsiniz.”
 
“Teknik direktörüm çünkü her şeyden önce benim bakış açıma göre insanlara yardım etmek, onların hayallerine ulaşmaları için yardım etmek çok önemli. Bunu yapabileceğimiz bir konumdayız çünkü futbol bir tutku, bu duygular ile alakalı. Bence bu projeye dahil olmak, bunun bir parçası olmak, bir kulüp ile paylaşmak harika bir şey”
 
“Futbola olan aşkları sayesinde hayallerine ulaşmaları için onlara yardım etmek, devam etmemiz için gereken ilham kaynağı”
 
 
Boş zamanlarında film izlemeyi sevdiğini söylemiştin, favori filmin nedir?
- Sonuncusu bir seriydi, Game Of Thrones diyerek cevap veriyor; 7 sezon izledik ve bütün ekip, çalışanlar çok konsantreydik. Futbol ve sonra da GOT vardı. Eğer uyumayacaklarsa hazır olmalılardı
 
Bir kerede en fazla kaç bölüm izledin, 1 bölüm izleyip bıraktın mı yoksa saatlerce mi izledin?
- Bazı koçlar belki de gece 2 ve 3'e kadar izlediler ama ben böyle yapmadım.
 
Merak ediyorum, GOT'taki favori karakterin hangisi...
Hocanın, ''Tony kim olduğumu düşünüyorsun?'' sorusuna ''Jon Snow'' cevabı gelmesine rağmen Pochettino ''Hayır ben ejdarhayım'' diye cevap veriyor.
 
Çeviri: Ozan Aydın
https://twitter.com/ulanngassaray
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Eski firari Nissan CEO’su Carlos Ghosn, Türkiye üzerinden uzun süre konuşulan bir kaçışa...