#
#
Dün gecenin belki de uzun zaman hafızalardan çıkmayacak olayı, Demba Ba'nın 87'deki golü sonrası ŞL'den elenen Paris Saint Germain'in hocası Laurent Blanc'a tribünden gösterilen efsane Bulgar forvet Kostadinov'un forması oldu.
09/04/2014 - 05:09
Peki neden Kostadinov forması?
Blanc'lı Fransa, 1993 senesinde Kostadinov'lu Bulgaristan'la Dünya Kupası eleme gruplarında kritik maça çıkar. Maçın son dakikasında Kostadinov'a atılan topu ancak seyredebilen Blanc'ın önünde yapılan gol Fransa'yı Dünya Kupası 94'ün dışında bırakır.
 
İşte o unutulmaz maç ve Kostadinov'un golü:
 
Bu unutulmaz maça dair Ekşi Sözlük'ten ''ich''in yazdıklarına kulak verelim:
 
Amerika 94 dünya kupasına gitmek için oynanan ve unutulmayan futbol karşılaşması. dünya kupasına gitmeyi hemen hemen garantileyen fransa, finlandiya deplasmanında aldığı galibiyetten sonra liderdi. kalan maçları grup sonuncusu israil ve bulgaristan ile.
 
İlk şok Paris'te grup sonuncusu israil'e 90. dakika da yenen golle kaybebilen maç ile yaşandı. ama asıl şok için bir ay daha beklemeleri gerekecekti. parc des princes'de beraberlik dahi fransa'yı 94 dünya kupasına götürüyordu.
 
maçın 32. dakikasında eric cantona'nın volesi ile 1 - 0 öne de geçti fransa. daha sonra fenerbahçe'ye gelecek olan kostadinov durumu 1 - 1 yaptı. devre 1 - 1 bitti. ikinci yarı fransa'nın hep bir gol yeriz korkusu ile geçti. taa ki 89. dakikanın ilk saniyelerine kadar. bulgar yarı sahasının sonunda fransa serbest vuruş kazandı. oyuna sonradan giren ginola garip bir biçimde acele ederek topu ortaladı ve fransa topu kaptırdı. orta sahayı hızla geçen bulgaristan'da balakov bir ara pası ile emil kostadinov'u çarprazdan ceza sahasına sokuyor, blanc ve lama'ya rağmen kostadinov topa vurduğunda ekranda '' 2' 44:59 '' yazıyordu. fransa o mucize gol ile eleniyor ve dünya kupasına mucize bir biçimde bulgaristan gidiyordu.
 
maç sonrası fransa'da bir dönem kapandı. platini saha kenarında gözünde yaş dolaşırken cantona topu kaptıran ginola'ya saldırdı. fransa'de yepyeni bir yapılanmaya gidildi ve bir sonraki dünya kupasını kazandılar.. bulgaristan dünya kupasına gidip, fransa'da yazmaya başladığı tarihi yazmaya devam etti. ne zamana kadar? dünya kupası yarı finalinde fransız hakem joel quiniou'nun yönettiği ünlü italya yarı finaline kadar.. bulgaristan bu maçı 2 - 1 kaybederken hristo stoiçkov aslında 1993 yılına gönderme yapan o ünlü '' tanrı hala bulgar ama hakem fransız '' sözünü söyledi.


 
Futbol Hafızası
Futbolda fil hafızası diye bir şey var. Çoğu taraftarda olmayan, olanlarına gıpta ile bakılan. Taraftar belleği bu tip yapıtaşı maçları unutmuyor. Dün gece Stamford Bridge'e Bulgaristan forması götürmeyi akıl eden o taraftar, ekranları başındaki milyonlara futboldaki fil hafızası meselesini tekrar anımsattı. Unutma, unutturma...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Salgın sürecinin ardından tanıtımı gerçekleştirilen ilk model olan Ferrari Portofino M, 620...