Zaman: 17 Eyl 2021, 19:28

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 134 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sonraki
Yazar Mesaj

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Orman Yangınları
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2021, 22:03 
Kullanıcı avatarı

Yalnız bu orman yangınları gördüğüm kadarıyla hava durumu ile alakalı değil. Ortada bariz bir şekilde eylem var.

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Orman Yangınları
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2021, 23:10 
Kullanıcı avatarı

Suriye uyruklu 2 PKK'lı terörist 3 ilde keşif yapıp, orman yakma planı yaparken yakalandı.Jandarma ve Emniyetin ortak operasyonuyla yakalanan Suriyeli PKK'lıların eylemleri gerçekleştirdikten sonra Suriye'ye kaçmayı planladıkları öğrenildi.
(İzmir,Manisa,Bursa)

İlk gelen haberler bu yönde.

En son Bozkurt1903 tarafından 30 Tem 2021, 09:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2021, 08:05 

italya ve yunanistan da orman yangınları çıkmış, çok sıcak bir yaz geçiriyoruz dünya olarak. Özellikle çam ağaçlarında terebentin maddesi olduğu için aşırı sıcaklarda tutuşabiliyor. Devlet olarak iklim krizine karşı hiç bir önlemimiz olmadığı gibi yangın söndürme uçak sayımız da yeterli değil. Ama saraya ve bakanlara ait bir onlarca uçağımız var hamdolsun.

durum sabotaj ise; kimden gelirse gelsin insanlığın en dip noktasıdır. Yeryüzünün içine etmeye devam ediyor insanlar ..

kapatma davası, suriyeliler vs derken toplumun ayarları ile iyice oynanıp 2023'e yine AKP ile uyanabiliriz. Şu mevzularda netlik yok, birileri yine tezgahı kuruyor

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2021, 08:50 

PKK bir terör örgütü. Verirsin parayı yak dersin yine yakar.

Mangalcılar sigara izmariti atar yine yanar.

Bunu söndürecek ekipleri donatmazsın, yönetemezsin yine yanar.

Bu işin tek çözümü EĞİTİM. Her alanda eğitim. Bu olmadığı sürece her zaman kaos var olacak. Eğitim ve Hukuk alanların da o kadar geriyiz ki elimiz kolumuz bağlandı resmen. İşin kötü yanı 1 gün, 1 ay da düzelebilecek şeyler de değil.

Umudumuzun biraz daha kırıldığı bir güne merhaba diyelim.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2021, 09:39 
Kullanıcı avatarı

Şu haritaya bir bakın hele. Anlık görüntü. Kırmızılar şu andaki (son 1 gün) yangınlar, turuncu noktalar son 7 gündeki. pkk hiç yakmıyor demiyorum, ancak haritadaki duruma, İtalya ve Ukrayna'ya falan bakınca (isteyen girsin sitesine baksın duruma) tüm yangınları onlardan bilmek bildiğin hedef saptırma oluyor bence.

Eklenti:
yangnn.jpg
yangnn.jpg [ 148.55 KIB | 768 kere görüntülendi ]

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2021, 10:51 
Kullanıcı avatarı

21 ilde 63 orman yangını çıkmasını doğal sebeplere bağlamak bana pek mantıklı gelmiyor. Sabotaj olması bende daha ağır basıyor.

Tüm sebepleri bir kenara bırakırsak söndüren ne yapıyor ona bakalım. Sahada canla başla mücadele eden insan topluluğu var. Onlardan ayrı ayrı allah razı olsun. Ama hemen hemen her sene çıkan bu yangınlara havadan müdahale anlamında bu kadar nasıl yetersiz kalınabiliyor anlamak güç. Yunanistan bizden kaç kat ufak adamların hava filosu bizim 10 katımız neredeyse. Siyasi organizmanın bu konuda çok büyük zaafı var. Heleki dün thk başkanın düğündeydim açıklaması inanılmaz sinir etti beni. O düğündeyim dediği sıralarda vazifesi olmamasına rağmen 20 yaşındaki genç sahada çalışanlara yardım etmek isterken canından oldu. Bu vebalin altında kalırlar, kaldıramaz kimse.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2021, 11:10 
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Muğla'nın Marmaris ilçesinde, dün öğle saatlerinde çıkan ve 1 kişinin yaşamını yitirdiği orman yangını devam ediyor. Yangını çıkardığı iddiasıyla 10 yaşlarında 2 çocuğun pedagog eşliğinde ifadeleri alındı. Çocukların, "Kitap yakıyorduk, alev çoğaldı. Kola şişesine su doldurup söndürmek istedik. Sönmedi. Biz de kaçtık" dediği öğrenildi.

İçmeler kara yolu Armutalan Mahallesi Siteler mevkisinin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda, dün saat 13.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler, kuru otlar ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yerleşim yeri ve otellere 100 metre uzaklıktaki yangın bölgesine, ilk etapta 1 helikopter, 7 arazöz ve su tankerleri ile çok sayıda orman işçisi sevk edildi.

Hangisi daha çok can acıtıcı, bilemiyorum... kitap yakmak mı, yoksa bir kitap yakarken aslında binlerce kitabı da yakmak mı?

unutmadan:
Alıntı:
CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, orman yangınları hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yla görüştüğünü belirterek , "Orman yangınlarının bir sabotaj sonucu çıktığına dair istihbarat bilgisine henüz ulaşılamadığını söyledi" dedi.

Ressambob yazdı:
21 ilde 63 orman yangını çıkmasını doğal sebeplere bağlamak bana pek mantıklı gelmiyor. Sabotaj olması bende daha ağır basıyor.

Tüm sebepleri bir kenara bırakırsak söndüren ne yapıyor ona bakalım. Sahada canla başla mücadele eden insan topluluğu var. Onlardan ayrı ayrı allah razı olsun. Ama hemen hemen her sene çıkan bu yangınlara havadan müdahale anlamında bu kadar nasıl yetersiz kalınabiliyor anlamak güç. Yunanistan bizden kaç kat ufak adamların hava filosu bizim 10 katımız neredeyse. Siyasi organizmanın bu konuda çok büyük zaafı var. Heleki dün thk başkanın düğündeydim açıklaması inanılmaz sinir etti beni. O düğündeyim dediği sıralarda vazifesi olmamasına rağmen 20 yaşındaki genç sahada çalışanlara yardım etmek isterken canından oldu. Bu vebalin altında kalırlar, kaldıramaz kimse.

Hocam, şöyle bir bilgiye denk geldim az önce. Kısa kısa notlar koyayım:
Alıntı:
* Yunanistan’ın yangınlarla mücadele için 38 uçağı olduğu söyleniyor: bu aslında doğru değil, çünkü aslında 44 uçakları var. Yine yangınla mücadele için olan 20 helikopteri de hesaba katarsak, toplamda 64 hava kuvveti aracı bulunuyor.

* Haziran 2021’de 1,76 milyar Euro’luk, “yangınla mücadele” paketi açıkladı. Yangın söndürücü uçaklar yenilendikleri gibi, yenileri de alınacak. İtfaiye ekipleri, 3 bin kişilik bir yeni ekiple güçlendirilecek.

* Aegis, yani Kalkan programı çerçevesinde, ABD yapımı 36 adet Air Tractor AT-802F kiralanacak. Program açıklanırken, zaten bu uçaklardan 6 tane kiralanmıştı. Rusya’dan da 12 ton su veya yangın söndürücü taşıyabilen, bu tip uçakların “maksi boyu” Beriev Be-200 kiralanmıştı. Yani, Yunanistan’ın elindeki yangınla mücadele uçağı sayısı zaten 51’e çıkmıştı. Şimdi, bu uçaklar satın alınacak ve başka ülkelere kiralanmaları yoluyla da 9 yılda kendilerini amorti etmeleri bekleniyor. Var olan, CL-415’ler de CL-515’e yükseltilecek ve 8 adet yeni Canadair CL-515 alınacak. Böylece, Yunanistan’ın toplam 58 adet yangınla mücadele uçağı olacak.

Bizdeyse 6-7 bakanlıktan daha büyük bütçeye sahip ancak bütçesinin %90'ı personel giderlerine ayrılan Diyanet, Temmuz itibarıyla ek bütçe istiyor. Duayla da sönmüyor ki bu yangınlar...

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2021, 11:12 
Kullanıcı avatarı

Sıradan bir olay gibi göstermeye çalışıyorlar..bariz belli sabotajla çıktığı.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2021, 11:22 
Kullanıcı avatarı

Yanlış bilinen bir durumu düzeltelim.
Dün düğündeydim diyen şahıs THK Başkanı değil.THK'ya 2019 yılında atanan Kayyumun Başkanı.Sanırım bu yıl içinde Kayyum tüm THK personelini işten çıkardı.Haliyle THK vasıfsızlaştırılmış oldu.
THK'nın uçaklarıda çürümeye terk edilmiş oldu.Bu uçakların kullanılmama sebebide uçakların yetersiz olması değil aslında.Yeni bir ihale kapısı açarak uçak kiralamak daha mantıklı geldi beyefendilere!!!
Peki ne yaptılar THK uçaklarını işe yaramaz hale getirmek için?Su kapasitesi 4900 litre olan bu uçakları şartnameyi değiştirerek minimum 5000 litre olma zorunluluğu getirerek ıskartaya çıkardılar.Yani bu kadar masraf sadece 100 litre su için mi sizce?
Rusya'dan kiralanan 3 uçaktan biride arıza yaptığı için Dalaman Havaalanına acil iniş yaparak yangınlara müdahele edemedi.
Ayrıca THK'nın uçaklarının manevra kabiliyetini Rus uçaklarından daha iyi.Bunuda not olarak düşelim buraya.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2021, 12:08 

Helikopter tercihinin nedenlerini dinleyince bana gayet mantıklı göründü:

1-Uçak belli bir hızla geçmek durumunda, duramaz. İkmal için zorlu prosedürleri var. Buna karşılık Helikopter nokta atışı yapma yeteneğine sahip, daha sık ikmal yeteneği var.

2-Helikopterlerin su taşıma kapasitesi küçük bir hesapla saat başına 5 kat fazla. (4,5 ton - 20 ton)

Kaynak

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 134 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: asalet, Bing [Bot], Bizans1905, drinktilloblivionn, fba, Google [Bot], Google Adsense [Bot], gunners, lacivertACAB, Moskov1925, sencokyasa1925, sherald, yasingzt

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye