Zaman: 28 Şub 2021, 15:38

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4443 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431 ... 445  Sonraki
Yazar Mesaj

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2020, 12:51 
Kullanıcı avatarı

esbalabanes yazdı:
Pazartesi başlayan boğaz ağrısını " soğuk biraya " bağlayıp umursamadım... Hatta her sene 3-4 kez geçirdiğim akut faranjite...

Salı işler değişmeye başladı. Önce ayaklarım, sonra belim ağrımaya başladı. Artık yutkunamıyordum da... Hafif hafif ateşleniyordum, ara sıra da titreyerek...

Bugün doktora gittim. Artık şansıma mı diyeyim şehir hastanesi covid polikliniğinde çok az insan vardı. 15 dakikada "yalandan" muayenemi oldum, kanımı verdim, pcr sürüntü testimi yaptırdım...

Kan sonuçlarım çıktı. Hepsi normal sınırlarda...

Pcr test sonuçlarımı bekliyorum. Hakkımızda hayırlısı, ne diyelim ?

Soğuk biradanmış. Yırttık bu sefer...

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

Moderator
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2020, 13:11 
Kullanıcı avatarı

ilrimed yazdı:

Hocam tam anlayamadım kinaye mi yapıyorsun.

Gerçekten bu yönde karar verdiyseniz biraz aydınlatabilir misin bizleri? Yani artısı nedir eksisi nedir diye.

Esasında ben hangi aşıyı bulursam onu yaptırayım kafasındayım ama Çin aşısına karşı toplumdaki genel önyargıyı ben de taşıyorum.
Bir bilenden dinlesek içiniz biraz daha rahatlar belki

Öncelikle sağlık çalışanı değilim.Bir bilen olarak değil de bana işin uzmanlarının anlattıkları kadarını yazayım.(Ailemde ve çevremde çok fazla sayıda doktor var)
Dedikleri şu ki Çin'den gelen aşı inaktif yani ölü aşı.(Etkinliğini yitirmiş olan virüsün vücuda enjekte edilmesi)
Geçmişte kullanılan aşılar ölü aşılardır.Bu tarz aşıların vücutta yan etkisi,yeni nesil mRNA aşılara göre daha az görülüyor ve yan etkisi olsa bile bunun riski diğer aşılara göre daha düşük.
Eski tip inaktif aşılar yeni nesil aşılar gibi özel dolaplarda saklanmıyor ve dağıtımı daha kolay.
Bu aşıların eksisi bağışıklık süresi daha kısa yeni nesil aşılara göre.
Süreleri sallıyorum Yeni Nesil Aşı virüslerden 1 sene koruyorsa,eski tip aşılar seni 6-7 ay koruyor.
Garantici biriysen Çin aşısı olmak daha mantıklı.Yok hayır ben yeni teknolojilere vs güveniyorum dersen yarı ölü yeni nesil mRNA aşılar tercih sebebi olacaktır.
Tabiiki bu anlattıklarım aşının tamamen doğru şekilde üretilip,bu süreçteki testlere olumlu yanıt verip,insanlar üzerinde kullanabileceğini varsayarak yapılan yorumlar.
Çin bu konuda dünyaya yanlış bilgi verip aşıyı insanlarda kobay olarak deniyorsa vay halimize.Ama bu risk şu anda piyasadaki tüm aşılarda mevcut.

Toplumda Çin aşısına olan önyargı virüsün başlangıç yeri olmaları ve kapalı devlet yapılarından dolayı.Yoksa bu aşı hakkında olumsuz yazanların %90'ının bu aşı konusuyla ilgili herhangi bir araştırma yaptıklarını veya fikir sahibi olduklarını düşünmüyorum.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2020, 14:49 

Aslında aşıları tam şu noktada birbiriyle kıyaslayıp, güvenilir ve güvensiz diye ayırmak haksızlık olur.

Şu an tüm aşılar (gündemde dolaşan aşıları kastediyorum) aynı güvende ve güvensizlikte. Hepsi büyük aşama kaydetti ama normal zamanda gerekli olan kapsamlı taramayı bitiremedi. Böyle bir pandemi döneminde de o son aşamayı geçmeleri beklenmeyecek gibi ve hemen hepsi kullanılacak. O yüzden Çin aşısı mı iyidir yoksa Alman aşısı mı, bunu kestirmek güç.

Fakat şöyle bir durum var. Batı merkezli aşıların büyük kısmı Batı'da paylaşıldı bile.Örnek; Kanada'nın 37 milyon nüfusu var ama Oxford, Moderna ve Pfizer aşılarından toplam 96 milyon doz sipariş ettiği söyleniyor. Karaborsa yapacaklar herhalde)

Yine ABD 750 milyon doz sipariş vermiş. E bu aşıların üretimi o kadar da kolay değil. Açıkçası dünyanın geri kalanına nasıl dağıtılacağı muamma. Üstelik Pfizer aşısının depolama süreci çok maliyetli ve zahmetli. Haliyle bizim gibi ülkeler Çin ve Rus aşısı kalacak gibi. Bu kötü mü? Değil. Daha doğrusu kötü demek için aceleci davranmak olur.

Öte yandan büyük konuşmak gibi olmasın; ama bu aşıların hiçbirinin büyük yan etkileri olacağını da sanmıyorum. Bir kesim şöyle düşünüyor, "Çin aşısı olursak 6 ay sonra bizi öldürebilir". Bu aşamada ve bu yüzyılda böyle bir şey olacağını sanmıyorum. Zaten böyle bir durumda Dünya Sağlık Örgütü devreye girer. Hatta şu anın küresel rekabet şartlarında Çin ve Rusya'nın en ufak olumsuzluğunda dahi Batı büyük bir propaganda başlatır ve aşıları itibarsızlaştırır. Şu an öyle bir durum yok; hatta pandemi bitsin diye hemen her aşıya (en azından 3.fazı tamamlamış) ihtiyaç var.

En fazla olabilecek şey, olduğumuz aşı yetersiz ve etkisiz kalır, diğeri çok daha güçlüdür ve zaman kaybetmiş oluruz. Bu da üzücü bir durum tabi. Ama bu durumlar hangileri için geçerli olur, bunu şu an kime kestiremez.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2020, 16:19 

minigolfmüdürü yazdı:
“Aşıyı ol, maskeyi çıkar” gibi bir düşünce var. Ki ben de böyle sanıyorum. Galiba şu “aşı nedir?” konusuna 0 dan bakmak lazım.

Kesinlikle böyle değil. Sonuçta aşı; zırh değil. Yani virüsün girmesini engelleyecek bir şey değil. Bünyenin, bağışıklık sisteminin virüsle savaşmasını sağlıyor. Genelde çoğu aşı; virüsün enjekte edilmesidir. Yani bünyeye virüsü (ölü veya az miktarda canlı) atarsın, ve bünyeye bununla savaş dersin. O da onunla savaşmayı öğrenir ve devamında virüs kaptığında da hazırlıklı olur, virüsü tanır ve hemen ekarte eder. Yani bünyenin hastalanmasını engeller. Sonuçta virüsü yine kapıyorsun. Sağlıkçı arkadaşlar daha iyi anlatır ve eksikleri tamamlar ama özeti biraz böyle...

E şimdi bu aşıların ne kadar güçlü olduğunu bilmiyoruz. Çeşitli rakamlar var tabi ama bu rakamlar aşının gücünün ne kadar süreciğini bize anlatmıyor. Mesela Alman aşısının yüzde 94'lük bir başarısı olduğu söyleniyor. Evet ama bu aşının virüsü etkisiz hale getirme gücü. Mesela altı ay sonra aşı etkisini kaybedebilir (zaten aşılar henüz çok yeni, altı ay sonraki etkisi görülmedi, bilinmiyor) ve o nedenle tekrar aşı olmak gerekebilir. Tıpkı her kış olduğumuz grip aşısı gibi.

Haliyle 6 ay mı, 1 sene mı, 2 sene mi süreceğini bilmediğimiz bir aşıdan bahsediyoruz. Bir de nüfusun büyük bir kısmının aşılanması gerekiyor ki bu da uzun bir süre demek. Yani aşı olan maskeyi çıkarırsa belki 6 ay sonra aşı etkisiz kaldığından ve nüfusun tamamı aşılanmadığından tekrar virüsü kapabilecek.

Bu aşıları kızamık aşısından ziyade; grip aşısı gibi düşünmek lazım. O nedenle benim kişisel tahminim en az 1 sene daha maskeli bir hayatla devam ederiz. Tabi yazın hastalığın seyrinin düştüğünü gördük. Bu nedenle Nisan Mayıs sonrası rahatlamayı da düşünebiliriz ama bu aşı sayesinde değil, yaz sayesinde olur. Üstüne de aşılanma çalışmaları tamamlanırsa önümüzdeki kışa rahat gireriz. İnşallah ve amin..

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2020, 23:37 
Kullanıcı avatarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Kovid-19'la Mücadele Özel Oturumu'nda video mesajla seslendi.

"Bazı ülkelere bütçe desteği vermeye çalışıyoruz"

Türkiye'nin gelişmekte olan bazı ülkelerde, yerel kaynaklar kullanılarak kişisel koruyucu malzeme üretilmesine yönelik eğitim programları düzenlediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Salgın nedeniyle ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan bazı ülkelere bütçe desteği vermeye çalışıyoruz. Özel sektörümüz de kamusal alandaki çabalarımıza katkı sağlamaktadır." dedi.

https://www.iletisim.gov.tr/turkce/habe ... karsiyadir

Şaka mı bu

Başa Dön

NO POST!
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2020, 11:00 

Bozkurt1903 yazdı:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Kovid-19'la Mücadele Özel Oturumu'nda video mesajla seslendi.

Türkiye'nin gelişmekte olan bazı ülkelerde, yerel kaynaklar kullanılarak kişisel koruyucu malzeme üretilmesine yönelik eğitim programları düzenlediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Salgın nedeniyle ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan bazı ülkelere bütçe desteği vermeye çalışıyoruz. Özel sektörümüz de kamusal alandaki çabalarımıza katkı sağlamaktadır." dedi.

Şaka mı bu

Hepsi gerçek. :D

Bu şeylere şaşırılmasına şaşıyorum artık.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2020, 11:52 
Kullanıcı avatarı

Bozkurt1903 yazdı:

Şaka mı bu

Kepenk indiren esnaflara,işsiz ekmeksiz kalan emekçilere vermeye çalışsınlar o desteği...

Neler yazasım var ama, neyse...

Başa Dön

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2020, 13:03 

Antalyaspor1966 yazdı:

Öncelikle sağlık çalışanı değilim.Bir bilen olarak değil de bana işin uzmanlarının anlattıkları kadarını yazayım.(Ailemde ve çevremde çok fazla sayıda doktor var)
Dedikleri şu ki Çin'den gelen aşı inaktif yani ölü aşı.(Etkinliğini yitirmiş olan virüsün vücuda enjekte edilmesi)
Geçmişte kullanılan aşılar ölü aşılardır.Bu tarz aşıların vücutta yan etkisi,yeni nesil mRNA aşılara göre daha az görülüyor ve yan etkisi olsa bile bunun riski diğer aşılara göre daha düşük.
Eski tip inaktif aşılar yeni nesil aşılar gibi özel dolaplarda saklanmıyor ve dağıtımı daha kolay.
Bu aşıların eksisi bağışıklık süresi daha kısa yeni nesil aşılara göre.
Süreleri sallıyorum Yeni Nesil Aşı virüslerden 1 sene koruyorsa,eski tip aşılar seni 6-7 ay koruyor.
Garantici biriysen Çin aşısı olmak daha mantıklı.Yok hayır ben yeni teknolojilere vs güveniyorum dersen yarı ölü yeni nesil mRNA aşılar tercih sebebi olacaktır.
Tabiiki bu anlattıklarım aşının tamamen doğru şekilde üretilip,bu süreçteki testlere olumlu yanıt verip,insanlar üzerinde kullanabileceğini varsayarak yapılan yorumlar.
Çin bu konuda dünyaya yanlış bilgi verip aşıyı insanlarda kobay olarak deniyorsa vay halimize.Ama bu risk şu anda piyasadaki tüm aşılarda mevcut.

Toplumda Çin aşısına olan önyargı virüsün başlangıç yeri olmaları ve kapalı devlet yapılarından dolayı.Yoksa bu aşı hakkında olumsuz yazanların %90'ının bu aşı konusuyla ilgili herhangi bir araştırma yaptıklarını veya fikir sahibi olduklarını düşünmüyorum.

Eyvallah hocam bu ölü aşı meselesini bilmiyordum.
Gönüllü olarak aşı yaptıranlar, ilk 2 3 gün virüse yakalanmış gibi eklem ağrıları, ateş VS yaşıyormuş. Bu sebepten heralde.

Allah sonumuzu hayretsin. Bize ilk aşamada Çin aşısı dan başkası düşmez zaten heralde. Yaptırıcaz, sonu kötü olmaz inşallah :)

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2020, 13:54 

Yoğun bakımda yatanlara aşı vurulunca nasıl oluyor acaba?
Bir de şöyle düşünelim:Sürekli grip aşısı oluyoruz sonra yine yakalanıyoruz hem de yılda birçok kez. Bu aşı da öyle olacak galiba.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2020, 15:03 
Kullanıcı avatarı

Jaba06 yazdı:
Yoğun bakımda yatanlara aşı vurulunca nasıl oluyor acaba?
Bir de şöyle düşünelim:Sürekli grip aşısı oluyoruz sonra yine yakalanıyoruz hem de yılda birçok kez. Bu aşı da öyle olacak galiba.

yakın zaman önce covid'e yakalanmış olanlar ile o an covid'li olanlara aşı yapılmayacakmış sanırım..

https://www.youtube.com/watch?v=28bhAkSPgNU

şu an için sanki coronavac aşısı yan etkiler bakımından diğerlerine nazaran daha az riskli gibi ama uzun vadede özellikle influenza'yla savaşta mRNA yeni cins aşılar çok daha büyük devrim olabilir, yani grip ilerde tarihe karışabilir..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4443 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431 ... 445  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: abraxas, albatros35, Angora06, Bing [Bot], Bizans1905, burakerdim, cepni, d3sperandum, DeLaGuarda55, ekono0635, gattegoria, gelivera28, Google [Bot], Google Adsense [Bot], GreenTown, kasadaparayok, locoamigo, Majestic-12 [Bot], MorMenekseler, mstf1910, muhalif55, Psycho, samsunum, tarihyazar, yirmi8

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye