Zaman: 02 Mar 2021, 11:37

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 36 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: Bilmediğimiz-Anlamadığımız- Spor Terimleri
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2020, 19:49 

Deplasman takımı atak yaparken tribünlerin ıslıkla baskı yapması nasıl rakibin dengesini bozuyor hiç anlayamadım. Sonuçta bunlar 18-20 yaşındaki gençler değil. Iletişimleri mi kopuyor noluyor?

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Bilmediğimiz-Anlamadığımız- Spor Terimleri
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2020, 08:22 
Kullanıcı avatarı

Hazar23 yazdı:
Deplasman takımı atak yaparken tribünlerin ıslıkla baskı yapması nasıl rakibin dengesini bozuyor hiç anlayamadım. Sonuçta bunlar 18-20 yaşındaki gençler değil. Iletişimleri mi kopuyor noluyor?

her futbolcu profesyonelligi geregi baskiyi kaldirabilir psikolojide olmuyor.

11 kisilik bir takim oyununda bir, iki zayif halkanin kirilmasi takim oyununa sirayet eder.

Maksat burada o oyunculari bulabilmek. Asiri motivasyonla maca cikan oyuncular bu tepkilerden sonra farkli agresiflikler icine girebiliyor. burada da tribun zehri sahaya zerk etmis oluyor.

emre, caner, arda dusunmeden akla gelenler. tribun tepkileriyle mactan kopmalar ve surekli kart gorme ihtimalleri var haliyle bu durum takim iyi giderken bazi seyleri terse cevirebiliyor.

bu liste cok fazla uzayabilir.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2020, 14:42 

cAtii yazdı:
Hazar23 yazdı:

her futbolcu profesyonelligi geregi baskiyi kaldirabilir psikolojide olmuyor.

11 kisilik bir takim oyununda bir, iki zayif halkanin kirilmasi takim oyununa sirayet eder.

Maksat burada o oyunculari bulabilmek. Asiri motivasyonla maca cikan oyuncular bu tepkilerden sonra farkli agresiflikler icine girebiliyor. burada da tribun zehri sahaya zerk etmis oluyor.

emre, caner, arda dusunmeden akla gelenler. tribun tepkileriyle mactan kopmalar ve surekli kart gorme ihtimalleri var haliyle bu durum takim iyi giderken bazi seyleri terse cevirebiliyor.

bu liste cok fazla uzayabilir.

Katılıyorum. Kastettiğim biraz farklıydı aslında. Mesela anlık yapılan hatalar. Pas hatası yapıyor adam 5 metre yanına topu veremiyor ıslığı duyunca.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2020, 08:43 
Kullanıcı avatarı

minigolfmuduru yazdı:
En son Başakşehir-Beşiktaş maçında kullanılan serbest vuruşta kurulan barajda vardı.
Barajın arkasına ve yere yatmak. Yerden vuruşlarda top geçmesin diyeymiş.

Bu taktik nereden peydah oldu? Kaçırdım ben.

yanlis hatirlamiyorsam bu akimi baslatan dani alves’ti. real-barca maci olmasi buyuk bir ihtimal. aklimda oyle kalmis. yere yatan oyuncu gorunce zihnimde hep alves beliriyor.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2020, 13:52 
Kullanıcı avatarı

minigolfmuduru yazdı:
Oyuncu değişikliği neden 65. dakikada yapılır?

Benim de aklımda hep şey var, 5 dk uzatta verilmiş , 2 farkla öndesin. Uzatmanın dördüncü dk.sını geçmişsin bakıyorum oyuncu değişikliği. Yapmak zorunda mı takımlar 3 değişikliği de? yapma işte ya.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2020, 20:24 

minigolfmuduru yazdı:
Serbest Fikstür...

Göztepe’li arkadaşların başlığında rastladım. Bunu çeken dezavantajlı oluyormuş. 2 sene önceki Uğur Meleke köşe yazısı haricinde pek bir kaynak bulamadım. Sadece Fb bunu avantaja çevirmiş. Nedir bu olay?
Uğur Melekenin dediği gibi işte. 2.devre her gittiğimiz deplasman maçından önce ev sahibi takım 1 hafta önce yine evinde oynamış oluyor, seri yapma hedefi, iç sahada ilk maçı kazanıp rakibin bize karşı moralli çıkma durumu olabilir. İlk devre de bizim sahaya gelen her takım bir hafta önce yine deplasmanda bu bu da bize avantaj olabilir. 3 kere üst üste serbest fikstür çektik olma olasılığı 5000' de 1.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2020, 21:36 

HasanSari yazdı:
minigolfmuduru yazdı:
Oyuncu değişikliği neden 65. dakikada yapılır?

Benim de aklımda hep şey var, 5 dk uzatta verilmiş , 2 farkla öndesin. Uzatmanın dördüncü dk.sını geçmişsin bakıyorum oyuncu değişikliği. Yapmak zorunda mı takımlar 3 değişikliği de? yapma işte ya.

Maç başı oynayan futbolcular olur bilirsin.
Futbolcu- hoca diyaloğu iyiyse, topçu kazansın diye son dakika alırlar. 1 dakika oynasa dahi topçu maç başı parasını alır.
Bir de zaman geçirmek, oyunu soğutmak için değişliklik yapan hocalar var, 80'lerin kafası.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2020, 20:53 

minigolfmuduru yazdı:
Süper Lig dışındaki liglerde yabancı teknik direktör çalışabiliyor mu?
Hayır. Sadece en üst ligde

Tek ihtimal var, Süper Ligden düşenler, sözleşme bitimine kadar çalıştırabilir.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2020, 14:25 

Ben bu sezon çok sayıda avantaj sonrası sarı kart uygulaması gördüm.

Fakat kırmızı kart için denilen doğru. Gerçi o da uzun zamandır uygulanıyor, yeni değil.

Oyuncu sarı kartlıysa ve faulden dolayı ikinci sarı kartını görecekse avantaj devam ettirilemiyor. Zira o an atılması gereken oyuncu, avantajın devamında pozisyona dahil olabilir ve maçın seyrini değişebilir. Tabi o anın hızlı karar verme sorumluluğuyla oyuncunun önceden sarı kartı olup olmadığı gözden kaçabiliyor.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2021, 16:16 

minigolfmüdürü yazdı:
“Takım boyu uzadı”
“Takım boyu kısaldı”

Ben bunu hep uzun boylu forvet,stoper sokup doldur boşalttan gol arayacak diye kullanılıyor sanıyordum.

Herkesin dilinde. Tam olarak ne oluyor?

Kaleci-forvet arası mesafe diyor. Ama kullanım olarak ters ifade ediliyor.

Takım kapanıp 1.bölgeye çekilince takım boyu uzadı diyorlar, 2.- 3.bölgeye kaleci hariç yığılınca da takım boyu kısaldı deniyor.

Aslında kaleciyi dahil etmemek lazım.
savunma ile forvet arası mesafe daha sağlıklı.

savunmadaki son adam ile forvetteki son adam arasındaki mesafe takım boyudur.

Takım boyu neden önemli? Eğer takımın oyuncuların birbirine yakın oynayabiliyorsa, yani takımın boyu kısalıyorsa bu iyi bir şeydir. Demek ki beraber hareket edebiliyorsun.
Fakat takım boyunu kısa tutmaya çalışmak özellikle hücuma çıkışlarda bir hantallığa neden olabiliyor.

Aslında takımdan takıma fark var. Mesela kapanarak oynayan ve kontra arayan bir takımda takım boyunun kısa kalması çok bir anlam ifade etmez. zaten ayda yılda bir hücuma çıkıyorlar, hemen dönüyorlar. kısa olsa ne olur uzun olsa ne olur))

Ama mesela büyük takımlar devamlı rakip sahada oynamak ister. Bu da hücumdayken stoperlerin öne çıkmasını, orta sahaya yakın olmasını mecburi kılar. Aynı zamanda savunmaya geçişler de forvet beleşte kalmamalı. O nedenle ligi, turnuvayı, maçı domine eden takımların takım boyu kısa olmalı.

Bazı oyuncular bu konuda mimli. Aklıma gelen ilk isim Volkan Şen. Fenerbahçe'deyken tek başına takım boyunun uzun kalmasına neden oluyordu. Aykut Kocaman'ın da neredeyse takıntılı olduğu bir mevzuydu bu. Zaten kadro dışı bırakmıştı yanlış hatırlamıyorsam..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 36 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], DeLaGuarda55, DeliMavi, funkyhouse, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Haydutbela, neolsun, tribunde, USAKSPOR64, wentworth

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye