Zaman: 24 Oca 2021, 15:33

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4642 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 ... 465  Sonraki
Yazar Mesaj

diffensore
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2020, 09:06 
Çevrimdışı

Kayıt:
30 Haz 2020, 10:52
Mesajlar:
295
Konum:
Harbiye/Antakya
ginola yazdı:
Dostum sen çıldırmışsın) Pandemi insanların sinirlerini bozuyor bunu biliyordum ama böylesini görmedim. Seni birileri kızdırmış ama gücün yetmemiş, gelip burada bize taşıyorsun, canın sağolsun.

"Benim hayatım ve çevrem x bir şehirdeki vatandaşa göre emin ol daha iyi."
Bu kısımdan emindim zaten. Zira tam tuzu kuruların talepleri var sende.

"Aynen kardeşim devlet ekonomisini yıllardır harika yürütüyor aman Allah zeval vermesin mazallah ekonomide sıkıntıya düşeriz yoksa" O kadar şey yazdım hala bana bu girişle cevap veriyorsan iki ihtimal var; ya yazdıklarımı okumuyorsun ya da anlamıyorsun. Ama sanırım ikincisi.

Çünkü genel bir konuyu (devletlerin niyetleri, varlık nedenleri vs) pandemi başlığı dallanıp budaklanmasın diye "ayrı konu" olarak belirttim ama sen bana bunu; "tıpkı birinci maddede ''o ayrı bir konu'' yazarak gene gene cevap veremeyip kaçtığın gibi" diye sunuyorsun. Hatta o parantez içini bile "devlet savunması" olarak bile algılamış olabilirsin, şaşırmam.

Sen fantazi dünyanda yaşamaya devam et. "Herkes bir ay asgari ücret alsın". Görünürde hoş bir talep ama olmayacağını biliyorsundur umarım. Maksat laf olsun, "Ben adaletten, eşitlikten yanayım" demek için fırsat işte; o kadar. Hiçbir karşılığı yok bunun bu toplumda, bu yüzyılda. Hele hele her asırda bir kez olan ve beklenmedik bir pandemi esnasında olacak şeyler değil. Bu ülkede bir fazla maaş için birbirini satan insanlar var; biraz nerede yaşadığımızın farkında olalım. Üstelik toplumun her kademesinde o kadar gelir adaletsizliği varken, gelip öğretmenleri seçmek de apayrı bir kıskançlık bence.

Bu arada bir ay asgari ücret diyorsun, ama pandemi en azından Türkiye'de 9 aydır sürüyor. Haliyle o muhteşem bir ay asgari ücret planın, en başından beri uygulansaydı 1 ay olacaktı sana 9 ay. O zaman bak bakalım kim kimi kesiyordu günün sonunda. Bana sakın "bir ay kapansaydık pandemi biterdi" deme; İspanya ve İtalya geçen ilkbaharda bunu nispeten yaptılar ama oralarda bile yine bitmedi. Eylül gelince orada da arttı yine. Bu kapanarak bitecek bir hastalık değil, en fazla azaltır ve hastaneleri rahatlatırsın. Gerçi sen uzmanları dinlemiyorsundur, bu hastalık ile ilgili yapılan çalışmaları okumuyorsundur, ne de olsa 'bulaş' diyorlar. Sana ters gelir öyle kelimeler...

En kısa zamanda gerçeklere dönmen dileğiyle. Dönemezsen zaten başına gelenlerin mantığını anlamadan sızlanmaya, sana gerçekleri anlatmaya çalışanlara da gülmeye devam edersin


- Beni bu toplum kızdırıyor. Bu topluma da bu sonuçlar ve kararlar az bile ama işte bu zeki toplum ve zeki yöneticilerin kararları ister istemez bize dokunuyor ona kızıyorum.

- Öğretmen değilim, 9 aydır çalışıyorum. Tuzum kuru değil anlayacağın. Mağdur(!) durumda olup ve işe gitmedikleri için 9 aydır evden, sahillerden, gezilerden fotoğraf atanlardan olsaydım tuzum kuru diyebilirdin. Bir tuzu kuru da asgari ücret almayı kabul etmeyen bunu mantıklı bulmayan sen ve senin gibiler oluyor anlaşıldığı üzere. Lafa gelince biz bize güzeliz Türkiyem, bu zor günlerde birlikte olmalıyız kutuplaşmalara son ama iş pratiğe, elini cebine atmaya gelince gelince herkes salağa yatar.

- Devletin varlığı vatandaşını korumaktır öldürmek veya birini korurken diğerini açıkta bırakmak da değildir. Böyle olsaydı devlet olmazdı zaten. İnsanlar ölsün, ayrımcılık yapayım mantığı devletlere eksi yazar. insanlar ölsün kimse kalmasın o zaman devlet devlet olur mu? Ülkede koyun, kuzu, keçi vb şeyler kalır sadece o devlet de devlet olmaktan çıkar.

Bana anlattığını sandığın gerçekler son kısıtlamalarda yıllar sonra skeçlere konu olacak olan saçmalıklardan başka bir şey değildir.

Mesela;


- Otobüs yolculuklarında bir koltuk boş bir koltuk dolu bırakmaya devam. Corona olan şoförler gerçek değil.

- Ofislerde, atölyelerde kalabalık ortamlarda çalışmaya devam.

- Şu saatte çık, bu saatte çıkma gibi muazzam bir mantığa devam. İmsakiye tarzı bir şey yapsalar da cebimizde mi taşısak acaba.

- Belli sayıda personeli olan iş yerlerinde esnek çalışma yapıldı ve kısa çalışma ödeneği uygulandı. Maaşlarda düşme oldu. Hmm. Bu özel sektördeki için oluyor ama nedense milli eğitim bakanlığı bünyesinde olanlara yapılmıyor. Çok adil ve mantıklıymış gerçekten. İşte devlet dediğin böyle durumlar için vardır. Zaten az maaş alan özel sektör işçisini daha da mağdur edip 9 aydır gezen kişilere tam takır maaş ödemek için.

- Gerçi online ders diye bir mucize olay var. 1 ayda bütün öğrencilere ulaştı. Batıda aynı anda bu uygulamaya giren öğrencvi sayısı neredeyse tam doluyken doğuda sadece 1 oluyor bazen hiç olmuyor. Harika bir uygulamaymış. Altyapı sorununu yazmaya gerek yok. Bilmem kaç km yürüyüp tepeye çıkıyordu çocuklar bağlanabilmek için ama olsun zaten normalde de o çocuklar okula gitmek için kar kış demeden yürüyorlardı. Şimdide bağlantı için yürürler ne olacak. Devlet dediğin böyle olur.

- Yıllardır online işlem yapan ve evden de bu işlemleri online eğitimden milyon kat daha rahat yapabilme olanağı olan meslek gruplarını işe gitmeye işe gitmediği zamanlarda da yıllık izinlerinden düşmeye zorluyorsan bu saçmalığın Allahıdır.

- Mesela aile hekimleri korona olursa maaşları kesiliyor. Bu adamlara daha çok maaş vermen gerekirken gidip maaşlarını kesiyorsun. Ben sana belli sektörler hariç maaş kesintisi yapılabilir (sağlıkçılar, güvenlik gibi hariç) v en azından birkaç ay idare edilebilir dediğimde bana gülüyorsun ama gidip bu saçma kararları savunuyorsun. Öte yandan emek vermediği halde maaş almaya devam edenlerin koruyucu melekliğine soyunuyorsun.

- Küçük ve orta ölçekli esnaflara saat kısıtlaması koyuyorsun adam mecburen işçisini çıkarıyor veya komple dükkanı kapatıyor. Çünkü dükkanı açsa dert açmasa dert. En iyisi açmam zarardan kar elde ederim diyor. Bu insanlara üstüne kredi veriyorsun ama sonuçta geç de olsa kredisini gene fazlasıyla ödetiyorsun. Tam da bu dönemde ilk ve ikinci kredilerin ödeme zamanı başladı. Devlet dediğin böyle olur.

- 1000 tl aile yardımı şovları yapabiliyorsun ama daha ötesi ekonomiyi bozar diyorsun. Diğer ekonomik durumlara geçmeme gerek yok roman yazmak zorunda kalırız yoksa.

- Kapanırsak pandemi biter demedim zaten ama azalır ve en azından kocaman hastanelerin salonlarını bile corona bölümüne çevirmek zorunda kalmazdın. Şu an birçok şehirde durum bu.

- Sana harika gelen bu saçma kısıtlamaların hayata yansımasını birçok örnekle şekillendirebilirim ama inan zaman yetmez. Bu topicte yazılanları okusan zaten anlamaya yeter. Herkes bir dertten yakınıyor. Ayrıca 1 haftadır yürürlükte olan bu efsane mantıklı ve doğru kısıtlamalar meyvesini verdi ve en çık vaka bildiren 1. ülke olduk dün. :D .

- Yukarıda da yazdığım gibi dün tıraş oldum 22.00 olan kapama saati 20.00 diye geri çekilmiş. İşten çık eve git derken 19.00 gibi gidip tıraş oldum bir kişi vardı önümde beklemek zorunda kaldım. Kapanışa yakın sıra bana geldi. Allahtan 20.00 olmadan bitirdi de çıktım. 19.50 gibi kaçtık virüsten. Dükkana girmesine 10 dakika falan vardı.

Ben gerçeklerin farkındayım ve tam ortasındayım ama sen maalesef o uykudan hiç uyanmayacak ve masallara kanmaya devam edecek taraftasın.

_________________
EF11


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2020, 11:19 
Çevrimdışı

Kayıt:
02 May 2005, 01:03
Mesajlar:
3741
Konum:
suadiye
Dostum fazla uzatmayacağım çünkü sen konuyu başka noktalara getirip saptiriyorsun. Yukarıda bir arkadaşa bile "Elinde cep telefonu var ekonomi kötu diyorsun" diyen bir model olarak çizmissin beni. Senin kafan biraz böyle çalışıyor belli ki. Benden olan benim gibidir, benle aynı fikirde olmayan yüzde yüz zıttımdır. Nereden geldıği önemsiz, bu modele çok alıştık yıllardır, artık şaşırmıyoruz.

Ben gecen hafta alinan iki karardan bahsettim, onlari tartisiyorum sen bana 9 ayda alinan tum kararlari siraliyorsun. Ustelik bu saydiklarinin büyuk kismi pandemi, saglik vs ile alakali da degil. Aslinda beni sakince okuncan, tartışmayı doğru düzlemde bırakabilsen belki aynı noktada oldüğumuz yerleri de göreceksin ama maalesef at gözlüğünü takıp koşturuyorsun.

Ayrıca beni asgari ücret almayı kabul etmemekle itham etmişsin. Daha önce de yazmiştim sana, ama okumadığın buradan belli; 9 aydir değil asgari ücret onun yarisini bile alabilmis durumda degilim. Su illet bitsin de isimize gucumuze ekmegimize bakalim diyorum. Zaten iş olsa, oturup sana uzun uzun mesaj atar miydim? O vakti burada sana harcamazdim.

İş güç olsa vallahi hastalık korkusunu bir kenara bırakıp çalışacağız ama sanma ki hastalik icin önlemlerimi almiyor degilim. Mesela 9 aydır berbere falan gitmiyorum, ne olur ne olmaz. Oradan bulasir, baskasina bulastiririm. Gerek yok o tarz şeylere simdilik. Sen de kalabalik bir yerde calisiyorsun, bence al ucuz bir makine eğri büğrü de olsa kes. Şekil tarz falan bu dönemin konuları değil. Ne kadar insanla az temas edersek, o kadar iyi..

Ayrıca "önlemler yetersiz bak vakalar yükseldi" demek de ya cehalettir, ya da senin her zaman yaptigin gibi bağlamından koparıp hakli çıkmaya çalışma fırsatıdır. Zira alınacak her önlemin sonucu 14 gun sonra belli olacak. Bu arada ben kısıtlamalari harika bulmuyorum zaten. Bana kalsa kısıtlama olmasın derim hatta. Kısıtlamalardan daha etkili olan televizyonda Corona tartışmalarınin dönmesi mesela. Geçen kış vaka sayisi 3000ken her kanal Corona programi vardi. Bu sefer vala sayisi 28000 olmus,haber kanallarinda Cubbeli Ahmet Hoca var. Toplum tehlikeyi hissetmeden kurala uymaz, hatta kurali delecek yok da bulur. Bu sefer de boşuna kısıtlama ile yaşadığımızla kalırız. Su an kimse tehlikeyi hissetmiyor,zira devletin öyle bir politikasi yok. Ac kapa ile düzelmesino bekliyorlar. Ama bu fikirde olmam, bu kararlarin ne düşünülerek alındığinı anlamama engel değil. Bunu da 3.4. kere yazıyorum ama bakalim bu sefer olur inşallah...

Ha bana gore onlemler artacak zaten. Bak savunmuyorum,tahmin ediyorum. Yurtdışindaki önlemlere bakıyorum, salgınin seyrine bakiyorum, buradaki toplumun uyuna bakiyorum eve tahmin yürütüyorum. Mesela sokağa cikma saatleri hafta icine de gelecek, Belki nisandaki gibi hafta sonu full olacak. Black Friday sonrasi mağazalar, belki AVM'ler de kapanacak. Bunlara hazir ol. Çünkü sen işe gitmeye devam edeceksin.

Biz de hazır olalim; çünkü sen de gelip burada "Mağaza çalışanları geziyor, ben işe gidiyorum" diye sizlanmaya devam edeceksin.

_________________
gönlümü put sanıp da kıran kim


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

diffensore
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2020, 14:52 
Çevrimdışı

Kayıt:
30 Haz 2020, 10:52
Mesajlar:
295
Konum:
Harbiye/Antakya
ginola yazdı:
Dostum fazla uzatmayacağım çünkü sen konuyu başka noktalara getirip saptiriyorsun. Yukarıda bir arkadaşa bile "Elinde cep telefonu var ekonomi kötu diyorsun" diyen bir model olarak çizmissin beni. Senin kafan biraz böyle çalışıyor belli ki. Benden olan benim gibidir, benle aynı fikirde olmayan yüzde yüz zıttımdır. Nereden geldıği önemsiz, bu modele çok alıştık yıllardır, artık şaşırmıyoruz.

Ben gecen hafta alinan iki karardan bahsettim, onlari tartisiyorum sen bana 9 ayda alinan tum kararlari siraliyorsun. Ustelik bu saydiklarinin büyuk kismi pandemi, saglik vs ile alakali da degil. Aslinda beni sakince okuncan, tartışmayı doğru düzlemde bırakabilsen belki aynı noktada oldüğumuz yerleri de göreceksin ama maalesef at gözlüğünü takıp koşturuyorsun.

Ayrıca beni asgari ücret almayı kabul etmemekle itham etmişsin. Daha önce de yazmiştim sana, ama okumadığın buradan belli; 9 aydir değil asgari ücret onun yarisini bile alabilmis durumda degilim. Su illet bitsin de isimize gucumuze ekmegimize bakalim diyorum. Zaten iş olsa, oturup sana uzun uzun mesaj atar miydim? O vakti burada sana harcamazdim.

İş güç olsa vallahi hastalık korkusunu bir kenara bırakıp çalışacağız ama sanma ki hastalik icin önlemlerimi almiyor degilim. Mesela 9 aydır berbere falan gitmiyorum, ne olur ne olmaz. Oradan bulasir, baskasina bulastiririm. Gerek yok o tarz şeylere simdilik. Sen de kalabalik bir yerde calisiyorsun, bence al ucuz bir makine eğri büğrü de olsa kes. Şekil tarz falan bu dönemin konuları değil. Ne kadar insanla az temas edersek, o kadar iyi..

Ayrıca "önlemler yetersiz bak vakalar yükseldi" demek de ya cehalettir, ya da senin her zaman yaptigin gibi bağlamından koparıp hakli çıkmaya çalışma fırsatıdır. Zira alınacak her önlemin sonucu 14 gun sonra belli olacak. Bu arada ben kısıtlamalari harika bulmuyorum zaten. Bana kalsa kısıtlama olmasın derim hatta. Kısıtlamalardan daha etkili olan televizyonda Corona tartışmalarınin dönmesi mesela. Geçen kış vaka sayisi 3000ken her kanal Corona programi vardi. Bu sefer vala sayisi 28000 olmus,haber kanallarinda Cubbeli Ahmet Hoca var. Toplum tehlikeyi hissetmeden kurala uymaz, hatta kurali delecek yok da bulur. Bu sefer de boşuna kısıtlama ile yaşadığımızla kalırız. Su an kimse tehlikeyi hissetmiyor,zira devletin öyle bir politikasi yok. Ac kapa ile düzelmesino bekliyorlar. Ama bu fikirde olmam, bu kararlarin ne düşünülerek alındığinı anlamama engel değil. Bunu da 3.4. kere yazıyorum ama bakalim bu sefer olur inşallah...

Ha bana gore onlemler artacak zaten. Bak savunmuyorum,tahmin ediyorum. Yurtdışindaki önlemlere bakıyorum, salgınin seyrine bakiyorum, buradaki toplumun uyuna bakiyorum eve tahmin yürütüyorum. Mesela sokağa cikma saatleri hafta icine de gelecek, Belki nisandaki gibi hafta sonu full olacak. Black Friday sonrasi mağazalar, belki AVM'ler de kapanacak. Bunlara hazir ol. Çünkü sen işe gitmeye devam edeceksin.

Biz de hazır olalim; çünkü sen de gelip burada "Mağaza çalışanları geziyor, ben işe gidiyorum" diye sizlanmaya devam edeceksin.


- Bahsettiğim konular tam olarak pandemiyle alakalı konular.
- Bu ülke böyle. Aksini görmedim daha.
- Pandeminin 9 aydır devam ettiğini söylediğim şeyi çürütmek için söyleyen de sendin. Ayrıca 9 ay önce alına kararlar da saçmaydı. Geçen hafta alınan kararlar ise bu sürecin en saçma kararlarıydı.
- Çalışmadığını söylemiştin zaten, okudum. Demek sana etki etmiyor ki işten çıkmışsın veya çıkarılmayı kabul etmişsin. Yok çalışmayıp zor durumda olduğun halde işe gitmeden, çalışmadan, gezerek para alan meslek grubunu savunuyorsan da sana müstahak demek ki. Değil 9 ay 99 ay çalışmasan da ilgilenmiyorum. (Eskiden çok kafa patlattık sizin gibiler için ama değmiyor hiç gerek yok üzülmeye, çabalamaya.)
- Hükümetin saçmalıklarını eleştirince önlem almadığımız mı çıkıyor ortaya? Bu da güzel.
- sosyal hayat, gereklilik, devlet vs gibi şeylerden bahsedip berber konusunda verdiğin akıl biraz değil bayağı komik olmuş. Şekil peşinde koştuğumu nereden çıkardın? Makine alıp saçı kazıtmayanlar şekil peşinde mi koşmuş oluyor. Berberler kapatsın o zaman bu esnada devlet babaları başka meslek grubuna para verirken berberlere de hayatlarını idame ettirecek kadar para versin babalığını göstersin. Yoksa bütün berberler batsın ama yok senin mantıklı bulduğun kararlardan biri de bu oldu işte şu şu saatler arasında açık olsun birkaç müşteri gelsin de bana yüklenmesin diye düşündü hükümet. Bu da sana mantıklı geldi ama öte yandan kararı eleştiren bizlere o aman makine al evde saçını kes diyorsun? Online yani hmm ama benim bildiğim bu ülkede sadece okullara online iş vardı. Hem de daha önce hiç uygulanmayan ve ilk günden çöken online eğitim sistemi.

Mesela demin dönerciye gittim mecburen döner ayran aldık dışarda bekledik içeride çalışan ustalar var, kasa elemanı, servis elemanı vs var. Birinde corona varsa bize bulaştı emektir bu. İşimiz şansa kalmış yani. Ben coronaya yakalanmamak için elimden geleni yapıyorum ama beni işe gitmeye zorluyorsan riskim devam ediyor demektir. Bu kadar basit. Şimdi de evden yemek getir dediğini duyar gibiyim. İşe nasıl gidecem? Özel helikopterim yok. Gidiş servisle oluyor, bazen dönüş belediye otobüsüyle oluyor. Tabiki tıklım tıklım. Spor mu yapsam acaba dönüşte, 15 km? Devlet babaysan eğer babalığını her meslek grubuna eşit seviyede göstereceksin. Senin savunduğun, mantıklı dediğin saçmalıklarla olmaz bu, zaten olmadı da.

- Asıl cahillik bu üst düzey saçma kararları (şimdi beğenmiyorum diye değiştirdin söylemini) mantık çerçevesine oturtmaya uğraşanların sahip olduğudur. Devletin olan/olmayan önlem politikasını mantığa bürüyen de sensin. Eminim daha önce sadece ''hasta'' sayılarının açıklamasını yeterli buluyor ve bunu panik, hayatın devamlılığı vs. gibi şeyleri bahane göstererek yapılanan kandırmacanın doğru olduğunu düşünüyorsundur. Asıl tam tersi, sayılar verilirken 1000 denilince kimse umursamıyordu şimdi 29.000 rakamını görünce corona yok abi diyen elemandan abi valla sayılar artmış çember daraldı dikkat etmek lazım diyenler görüyorum.

- Ve son olarak devlet baban kapanacak olan mağaza çalışanlarının ve diğer kapanacak olan özel sektör emekçilerinin işsiz kalmasına engel olamayıp devlet babalığını bir kere daha göstermiş olacak. Bunu da bünyesi içindeki kurumlara (meb tabiki) bağlı kişilere emek harcamadan para vererek gösterecek. Yani birinin (zaten zor ve az kazançla çalışan özel sektör emekçileri) işinden olmasına sebep olurken, diğerine emek harcamamasına rağmen para vermeye devam ederek.

Anlayacağın verdiğin örnek ve vurmaya çalıştığın konu sana geri döndü. Pandemi şartlarında evde popo büyüterek 9 aydır maaş alanlarla; özel sektörde kısa çalışma ödeneğiyle maaşı düşen ve işten çıkarılarak (işveren de haklı maalesef) işsiz kalan emekçilerle bir tutamazsın.

Gerçi sana hak veriyorum bak bu durumda gene sızlanırım ben ama mağaza çalışanlarının veya diğer emekçilerin işsiz kalmasından dolayı sızlanırım. Eleştirimi bu şekilde yaparım ama anlayana. Gerçi sen gene gelir yapılan ayırımcılığı görmez kıskançlık falan der ve bu saçma kısıtlamaları mantıklı bir yerlere oturtmaya çalışırsın.

_________________
EF11


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2020, 16:37 
Çevrimdışı

Kayıt:
02 May 2005, 01:03
Mesajlar:
3741
Konum:
suadiye
Beytulma yazdı:

Mesela demin dönerciye gittim mecburen döner ayran aldık dışarda bekledik içeride çalışan ustalar var, kasa elemanı, servis elemanı vs var. Birinde corona varsa bize bulaştı emektir


Sadece şu kısmı alıntıladim. Sen zaten meseleyi daha en başından anlamamışsın. Sana tavsiyem; biraz hastalıkla alakali çalışmaları, makaleleri, haberleri oku. Bulamazsan özelden iste, ben sana link yollarim. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum, yanlış anlama. Sanma ki bu hastaligi küçümsüyorum. Ama nasil bulastigini bilmeden ahkam kesersen bos yapmis olursun. Sonra da şans falan dersin. Dönerciye girince (hatta girmemişsin, disarida beklemissin) şans, berber kapaninca "10 dakika sonra virus mu bulasacak" esprisi. Bu da iyiymis. Ne guzel dünya...

Bu arada işten çikarılmadim. Proje odaklı çalışan biriyim, çalıştiğim sektörde proje namina bir şey kalmadıģı için bekliyoruz. Bir şeyi kabullendiğimden veya rahatımdan değil yani Sen ezberden karşındakileri tek tipleştirmeye devam et. Haklı çikmak için "dedigini duyar gibiyim" falan gibi boşlar yapiyorsun. Merak etme bir sey dersem, okursun buradan zaten.

_________________
gönlümü put sanıp da kıran kim


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 10:07 
Kullanıcı avatarı
Çevrimdışı

Kayıt:
26 Nis 2004, 19:55
Mesajlar:
1120
Konum:
Numaralının arkasından batan güneşin vurduğu Kapalıdan
ginola,

Resmen sabır taşiymişsin.

_________________
abacus 1001


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 12:04 
Kullanıcı avatarı
Çevrimdışı

Kayıt:
11 Haz 2016, 18:53
Mesajlar:
1034
Konum:
las vegas
Annem sağlık çalışanı hastaneye tedaviye biri geliyor girişte ateş ölçüyorlar 36 çıkıyor. Annemin yanına geliyor hasta odaya tam tedaviye başlayacak şiddetli ateş olduğunu hissediyor ve hemen ateşini ölçüyor ateşi 39 çıkıyor hemen kapıya haber veriyor nasıl içeri aldınız diye cihaz arka arkaya ölçtüğü için 36 çıkarmış herkesi. hemen geri gönderiyorlar kadına neden bu halde geldiniz diye soruyorlar tedavim vardı diyor birde üstüne hasta gribim demiş. bizim insanımız cahil arkadaşlar.

_________________
Sen siyahla , kırmızı


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 12:56 
Kullanıcı avatarı
Çevrimdışı

Kayıt:
01 Şub 2011, 11:57
Mesajlar:
3269
Bozkurt1903 yazdı:
26.11.20
Türkiye 29,132 günlük vaka sayısı ile dünya genelinde en yüksek vaka sayısı bildiren ülkeler listesinde 1. sıraya yükseldi.

1- Türkiye: 29132
2- İtalya: 29003
3- Rusya: 25487
4- Hindistan: 24371
5- Birleşik Krallık: 17555
6- Polonya: 16687


Bize de ikincilik yakışmazdı zaten. Bence birinci falan da değiliz, tur bindirmediysek bir şey bilmiyorum...

Yani kısaca bu rakamlara da inanmıyor, inanamıyorum ne yazık ki...

_________________
Eskişehirspor ve diğerleri...


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 13:30 
Kullanıcı avatarı
Çevrimdışı

Kayıt:
13 Şub 2015, 11:04
Mesajlar:
3003
esbalabanes yazdı:
Bozkurt1903 yazdı:
26.11.20
Türkiye 29,132 günlük vaka sayısı ile dünya genelinde en yüksek vaka sayısı bildiren ülkeler listesinde 1. sıraya yükseldi.

1- Türkiye: 29132
2- İtalya: 29003
3- Rusya: 25487
4- Hindistan: 24371
5- Birleşik Krallık: 17555
6- Polonya: 16687


Bize de ikincilik yakışmazdı zaten. Bence birinci falan da değiliz, tur bindirmediysek bir şey bilmiyorum...

Yani kısaca bu rakamlara da inanmıyor, inanamıyorum ne yazık ki...


Bu tablo yalan.
ABD de günlük vaka sayısı 200 bin. Bizde ki rakam gerçek mi değil mi bilmem ancak hızla kötüye gittiği gerçek.
Aralık ayını komple ülkeye kapatmak gerek.

_________________
''saffet attı 5 oldu, beşiktaş 3 kocaelispor 5''


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

diffensore
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 14:45 
Çevrimdışı

Kayıt:
30 Haz 2020, 10:52
Mesajlar:
295
Konum:
Harbiye/Antakya
ginola yazdı:
Beytulma yazdı:

Mesela demin dönerciye gittim mecburen döner ayran aldık dışarda bekledik içeride çalışan ustalar var, kasa elemanı, servis elemanı vs var. Birinde corona varsa bize bulaştı emektir


Sadece şu kısmı alıntıladim. Sen zaten meseleyi daha en başından anlamamışsın. Sana tavsiyem; biraz hastalıkla alakali çalışmaları, makaleleri, haberleri oku. Bulamazsan özelden iste, ben sana link yollarim. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum, yanlış anlama. Sanma ki bu hastaligi küçümsüyorum. Ama nasil bulastigini bilmeden ahkam kesersen bos yapmis olursun. Sonra da şans falan dersin. Dönerciye girince (hatta girmemişsin, disarida beklemissin) şans, berber kapaninca "10 dakika sonra virus mu bulasacak" esprisi. Bu da iyiymis. Ne guzel dünya...

Bu arada işten çikarılmadim. Proje odaklı çalışan biriyim, çalıştiğim sektörde proje namina bir şey kalmadıģı için bekliyoruz. Bir şeyi kabullendiğimden veya rahatımdan değil yani Sen ezberden karşındakileri tek tipleştirmeye devam et. Haklı çikmak için "dedigini duyar gibiyim" falan gibi boşlar yapiyorsun. Merak etme bir sey dersem, okursun buradan zaten.


Aynen kardeşim verdiğim 2 örnek de alınan ve senin mantikli bulduğun saçma ötesi kisitlamalara güzel iki farklı örnek. Sen sen ol 20.01'de berbere sakın gitme virus o saatte dolaşıma çıkıyormuş. Restoranda oturmak yemek yemek yasak ama servis elemaniyla, kasadaki adamla ve dönerciyle muhattap ol sorun olmaz. Evde online traşa da devam edip bankalara veya yıllardır online iş yapabilen kurum ve kuruluşlara işe gitmeye zorlamaya devam. Yazdığım her şey bu süreçte insanlarin sahada karşılaştığı şeyler. Oturduğun yerden bu saçma kisitlamalari mantikli bulmakla olmuyor biraz sahaya inmek lazım. Bugün alinan kisitlamalarda 8-9 gün oldu çevrede virüse yakalananlarin sayisi %100 artmış durumda ki çoğu da bilinçli ve dikkat eden tipler ama mecburen işe gitmek zorunda olup farklı sektörlerde çalışanlar bunlar. Bana bir şey olmaz diyip sağda solda dolaşan cahilleri saymıyorum bile.

@minigolf, hocam ne dedin de edit yaptın blmiyorum ama dün sistemi savunup, kısıtlamaları mantıklı bulup "ulan nasil hastaneye gidecez'' diye sorguladığını gördüm haliyle gülmem geldi.

@lecce , buyur bir sıkıntın mi var? Yaptığım eleştiriler 1 cevabın varsa yaz da okuyalım bakalim.

_________________
EF11


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 17:00 
Çevrimdışı

Kayıt:
02 May 2005, 01:03
Mesajlar:
3741
Konum:
suadiye
Karar alınalı 9 gün oldu ama uygulamaya geçmesi tam 1 hafta önceydi. Yani 7 gün oldu. Sen yazdiginda 6. gündü. Daha hangi karar ne zaman uygulanmış haberin yok. Ama zaten 8-9 olmasi da bir sey ifade etmiyor. En az 14 gün gecmesi gerekiyor sonuçların alınması için. Bu, kararların, uygulamalarin işe yarayacaği anlamina gelmesin. Ama daha neyi nasil yorumlaman gerektiginin farkinda değilsin ama yazmaya gelince durmuyorsun.

Ikincisi; berberde uzun sure berberle yakin temas halindesin. Risk olan şey bu. Ve berber gün içinde birçok kisiyle yakin temas halinde. Restoranlarda özellikle iç kısımlarda oturup(havalar soğuyunca bu daha da artti), uzun uzun yemek yersen bu da risk. Bazen insanlar bir mekana girdi mi 1 saatten önce çıkmıyor mesela. Kapali ortamda uzun sure vakit geçirmek bulaşma riskini arttırır. Haliyle servis elemaniyla en fazla iki dakika surecek sipariş + hesap ödeme kismi, önlemini aldigin sürece sorun teşkil etmez. Iki taraf maskeliyse ve birbirinize çok yakin durmadiysaniz veya herhangi biri digerinin yüzüne öksürüp hapşirmadiysa (veya sarılıp öpüşmediyse ki servis elamanina sarılacağini sanmıyorum) sorun olmaz. Tabi yüzde 100 güvenlik sağlayacak degil bu, istisnasi olur, hijyeni yetersizdir vs... Bu nedenlerden dolayı dikkati en ust seviyede tutmakta fayda var. Karşındaki hijyeniyle dikkatiyle sana güven vermiyorsa, o dükkani tercih etmeyebilirsin tabi. Bu temaslari azaltabilirsin, gun icinde görustugun insan sayısını elinden geldigince asgari derecede tutabilirsin. Üstelik bunu herhangi biri sana yasak dayatmadan da yapabilirsin. Zaten yasaklar, toplumun büyük kısmının dikkati azalttıği veya devletin kontrol konusunda yetersiz noktalarda işliyor. Mesela 7-24 restoranlari denetleyemedigin için, en sonunda kapatmayı tercih ediyorsun.

Sonuç olarak "pozitif olan birini gordum, ona selam verdim ben de pozitif oldum" diye bir durum yok. Ebelemece oyunu gibi degil yani.

Bu arada 20.01de virus dolasima giriyor gibi kalitesiz bir espriye de açıklık getireyim. Burada istenen 20.00'den sonra herkesin olabildiģince eve kapanmasi zaten. 20.00'den sonra berbere gitme, markete gitme evde otur. Sen benim matematik hesabimi sevmezsin ama bu işletmelerin iki saat daha acik oldugunu dusun. İki saat içinde Tuŕkiye'de kaç tane berber, kaç tane müşteri aliyordur? Hem berberin, hem müşterinin traştan sonra ailesinin yanina gideceğini de düşün. Bir günde ortaya çikabilecek birkaç riski ve vakayı aşağiya indirmis oluyor. Senin gibi yasak sevdalısi biri buna niye karşı çikiyor onu da anlamadim. Berber aceleden traşı kötü yaptı herhalde..

_________________
gönlümü put sanıp da kıran kim


En son ginola tarafından 29 Kas 2020, 00:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4642 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 ... 465  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: altayusa, ardaorkun, asalet, Bing [Bot], buonanotte, Google [Bot], Google Adsense [Bot], gunners, Hydrozn, inadına_körfez, karadeniz, kasadaparayok, körfezlee, Lazarov, Lombardo, Lusage, memduhbaskan, Milat1914, Nistelrooy, sorrento, Susuzdede35, terso, ZBurnU


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  


2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye