Zaman: 18 Oca 2021, 10:03

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 464 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Sonraki
Yazar Mesaj

diffensore
 Mesaj Başlığı: Re: Deprem | 30 Ekim
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2020, 15:01 

terso yazdı:
@Beytulma 'nın dediklerine harfiyen katılıyorum.

Acıdan , orgazmlık malzeme çıkaran tek milletiz. Hepimiz mazoşistiz.

Senelerce şehitlerle övündük. Birimiz de çıkıp yahu hayatında dağ keçisi bile görmemiş, eli manikürlü Mavişehir çocuğunun Hakkari Dağları'nda ne işi var demedik.

Corona oldu,Abd'ye giden yardımları, İsveç'e kalkan uçakları izleyip, benim maskem, ilacım, kesilen maaşım nerede demedik.

Ayda neden enkaz altında kaldı, annesiz büyüyecek demedik.

Taraftar grupları, Haluk Levent tayfa eyvallah da bu devlet 3 öğün yemek dağıtıp,uyku tulumu veremiyor mu demedik.

Demeliyiz kardeşim. Demeliyiz.

Başkan yazdığım bu kadar kolay şeyleri bile anlayamayan veya işine gelmediği için eksi veren olmuş. Hoş eski artı olayında değilim zaten de halen bu yazdığım basit şeyleri anlayamayan veya o fikirde olmayanlar var ona yanarım.

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2020, 16:11 

Olaylara genelde negatif yönünden bakarım. Vatandaş olarak resmen loserlığa alıştırıldık. İyi oynadık ama kaybettik, 100 geçkin kişi öldü ama şu kadar kişi şu kadar saat sonra kurtuldu. Bunlar züğürt tesellisi. Gerçekler acıdır. Gerçekleri görmeliyiz söylemeliyiz. Günümüz sokağında yani twitter da bile doğru düzgün bir hashtag oluşturulmadı. İnanılmaz. Beni yaptığımız hatalar değil de hala hatalardan bir ders çıkaramamış olmak üzüyor. Depremden sonra okuduğum bir yazı beni çok etkiledi. Önceki sayfaları okumadım paylaşıldı mı paylaşılmadı mı bilmiyorum.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2020, 20:10 

9 bina çöktü. 114 kişi vefat etti. 178 ağir hasarli yikilacak bina var. en çok ölüm emrah ve ali riza bey apartmaninda gerçekleşti. çoğu apartman kutu gibi aşağiya çökmüş ama özellikle emrah apartmanının enkazına bir bakin. ne bir kiriş belli ne bir kolon belli. bir binadaki her şey moloz yiğinina dönüşür mü arkadaş? insan hayati bu kadar mi değersiz. bu cinayet değilde ne şimdi? anladik ayakta duracak bina yapamiyorsunuz bari kirişi kolonu tuz buz olmayan bina yapin yaşam üçgenleri oluşsun insanlarin bir nefes alanı olsun bari bunu becerin.

az önce de enkazdan çıkarılan bir öğretmeni dinledim yukarıdaki her harekette kafamıza kum yağiyor ve daha da ölüme yaklaşiyorduk diyor. enkaz dinamiğinin nasil işlediğini alt katlara nasil ulaştiklarini bilmiyorum. yani çok hassas işler. bu depremde ekipler 1.kat seviyesine 4-5 günde indi. iki bebeğimiz hariç belli bir saatten sonra çikarilan olmadi. onlarda bedenleri küçük olduğu için ufak boşluklardan ezilmeden faydalanabildiler. 9 değil 99 bina çöktüğünde işler daha da vahim olacak. yani alt/orta katlarda oturmak yerine mümkün olduğunca üst katlari tercih etmek daha sağlıklı gözüküyor. tabii her şeyden önce sağlam binalarda oturmak.
işiklar içinde uyusunlar, diyecek bir şey yok.

Başa Dön

Administrator
 Mesaj Başlığı: Re: Deprem | 30 Ekim 2020 Ege Denizi Depremi
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2020, 23:04 
Kullanıcı avatarı

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2020, 09:58 

Mesele zaten orda. Mülk sahipleri dönüşüme yanaşmıyor.
Hani herkes diyor ya, yeni evler kutu gibi, eski evler kocaman. İşte onun sebebi, eski evlerin hakkın daha büyük yapılmasıydı.
Örnek veriyorum ; 500 m2 bir arsa üzerinde şuan 10 daireli bir apartman olduğunu düşünelim.
O bölgede emsalin 1.5 olduğunu varsayalım. 500 m2 × 1.5 = 750 m2 toplam inşaat hakkı var. 750 ÷ 10 = 75 m2.
Yani daireler 75 m2 olmalı. Ama abilerimiz zamanında imara uygun yapmadığı için 120 m2 evler yapmış. 120 × 10 = 1200 m2. Yani binanın 450 m2 si kaçak.
Şimdi kentsel dönüşüme gidince herkes cebinden para vererek yaptırmak zorunda burayı. Çünkü zaten 10 tane daire sahibi var. Müteahhite kat karşılığı versen %50 %50, daire boyutları 37.5 m2 ye düşüyor - ki bu boyutta daire olmaz-
O yüzden mecburen o 10 kişi inşaat maliyetini ceplerinden karşılayıp binayı yeni baştan yapmalı.
Daire sahipleri de diyor ki hem cebimden para vereceğim hem de daire küçülecek çok saçma. O zaman böyle oturmaya devam edeyim.
Ben sistemi böyle tıkayayım, devlet ilerde mecburen imar artışına gider (1. 5yi 2.07 yapar) o zaman ben de bir müteahhite anlaşırım bedavaya küçük daire yaptırırım.

Yani temel problem burda insanımızda. O yüzden devletin bu konuyu vatandaşın keyfine bırakmaması lazım.
Kentsel dönüşüm kredisi veriyor devlet kat malikleri e. Bölgeden bölgeye değişiyor, o bölgedeki m2 fiyatlarına göre. Maksimum 250bin liraya kadar veriliyor. Şuan istanbulda bölgeden bölgeye içinde kullandığın malzeme değiştiği için farklılık gösterebiliyor ama inşaat maliyeti m2de 2000 ile 3000 arası değişiyor diyebiliriz. Yani verilen krediyle ev rahatça yapılabilir. Şuan bizim maltepenin ortalama bir mahallesinde 30 35 yıllık 3+1 bir daire 400 450 bin liraya satış görüyor.
250 bin harcayıp daireyi yenildiğini varsayalım en üst limitten. Sıfır daireler de 750-850bin arasında.
Zararda değilsin yani esasında. Ama insanoğlu kendi 40 yıllık dairesini yıkıp sıfırın yapmayı kendine külfet sayıyor. Neden 200 bin vereyim diyor. 150 bin vereyim diyor

Başa Dön

Moderator
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2020, 10:58 
Kullanıcı avatarı

@ilrimed

İmar yasasını 1500 kez değiştiren devlet suçsuz,dönemin şartlarına göre ev yapan vatandaş suçlu öyle mi?

Herşeyi çok güzel anlatmışsın.Bir anda kendimi bir İskandinav ülkesi vatandaşı gibi hissettim.Ama burası Türkiye.Vatandaşın götünde don kalmadı.250 bin liracık o krediyi nasıl ödeyecek peki? Onu da anlatır mısın? Adamın cebinde parası yoksa kentsel dönüşüm için canını mı versin?

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2020, 14:19 

Devlet zaten yanlışa müsaade ettiği için suçlu onda hemfikiriz.
Ama şuan kentsel dönüşümde devletten beklenen, yine yanlışlar yapsın, imar arttırsın, hakkından büyük yapılaşmaya izin versin VS.

Apartmanı yıkıp yenisini yaptırmak isteyen daire sahiplerinin iki yolu var.
1.si bir müteahhitler kat karşılığı anlaşma yapmak. - bu oranlar bölgeden bölgeye değişir ama kolay hesap olsun diye ben böyle kullanıyorum) müteahhit ile toprak sahipleri %50 %50 ortaklık kurar. Müteahhit bütün binayı yapar. Dairelerin yarısı müteahhitin olur yarısı toprak sahiplerinin.
Bunu yapabilmek için mevcutta arsa üzerinde olan daire sayısı ile arsanın büyüklüğünün buna elverişli olması gerekir. Yani mesela 1000 m2 bir arsa vardır. 11000× 1.5 emsal olursa 1500 m2 inşaat hakkı çıkar. 75 m2 den 20 daire olur. Bu dairelerin yarısı müteahhit in yarısı da toprak sahiplerinin olur.
Dairelerin sahipleri ceplerinden hiç para çıkmadan dairelerinin yenilemiş olurlar.
2. Metod, hiç müteahhit ile anlaşmadan, daire sahiplerinin ortaklaşa inşaatı yapması.
Genelde bunu sadece, arsa müteahhitler anlaşamayacak kadar küçükse yapıyor insanlar.
Mesela 500 m2 arsa var. 500×1. 5 emsal= 750 m2 inşaat hakkı.
Müteahhitler anlasan yarısı gidecek, daire başı 37.5 m2 kalmış oluyor, haliyle bunu yapabilme imkanın yok.
O yüzden mecburen kendi cebinden para ile yapacaksın.

Yada, yapmayacaksın. Öyle oturmaya devam edeceksin. Yada diğer daire sahipleri yapmak istiyor ama senin gücün yetmiyorsa, o zaman satarsın evini, paran yetiyorsa başka yerden daire alırsın. Olmuyorsa kiraya çıkarsın.
Bunun başka yolu yok yani hocam. Sen evini yenileyeceksin diye bunun maliyetini devlet karşılamaz. Karşılaşmamalı da. Bu adalet değil. Ben 30 yıldır kirada oturuyorum, devlet bana da o kadar para versin o zaman. Evi olan adama 250bin hibe vermesinin mantığı yok.
Devlet yardım eder. Düşük faizden uzun yıla yayılmış kredi imkanı sunar.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2020, 16:43 
Kullanıcı avatarı

Ya iyi hoş güzel söylüyosunda, birader kim çıkarıp 250bin tl zınk diye vericek, adam ticaret yapmıyo ki orda oturmaya devam edeceğini varsayalım evinin değer kazanması ne ifade edicek o adama? 250bin kredi çeksen geri ödemesi 500bin kim girebilir bu dönemde o riskin altına ?

Bu iş için en mantıklı olanı bence kat sayıları arttırılabilir, yani 5 kat 20 daire var ise 7 kat 28 daire diyelim o yeni daireler müteahhitin olur, kurtarmaz ise kalan ücret ev sahipleri arasında karşılanabilir. Ha imar olayları nası olur zemin kurtarırmı yeni katlar daha risk oluştururmu orası meçhul tabi.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2020, 17:09 

Antalyaspor1966 yazdı:
@ilrimed

İmar yasasını 1500 kez değiştiren devlet suçsuz,dönemin şartlarına göre ev yapan vatandaş suçlu öyle mi?

Herşeyi çok güzel anlatmışsın.Bir anda kendimi bir İskandinav ülkesi vatandaşı gibi hissettim.Ama burası Türkiye.Vatandaşın götünde don kalmadı.250 bin liracık o krediyi nasıl ödeyecek peki? Onu da anlatır mısın? Adamın cebinde parası yoksa kentsel dönüşüm için canını mı versin?
1975 deprem yönetmeliği vardı, denetim olmadığı için kim ne yaptı belli değil.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2020, 17:15 

ilrimed yazdı:
Devlet zaten yanlışa müsaade ettiği için suçlu onda hemfikiriz.
Ama şuan kentsel dönüşümde devletten beklenen, yine yanlışlar yapsın, imar arttırsın, hakkından büyük yapılaşmaya izin versin VS.

Apartmanı yıkıp yenisini yaptırmak isteyen daire sahiplerinin iki yolu var.
1.si bir müteahhitler kat karşılığı anlaşma yapmak. - bu oranlar bölgeden bölgeye değişir ama kolay hesap olsun diye ben böyle kullanıyorum) müteahhit ile toprak sahipleri %50 %50 ortaklık kurar. Müteahhit bütün binayı yapar. Dairelerin yarısı müteahhitin olur yarısı toprak sahiplerinin.
Bunu yapabilmek için mevcutta arsa üzerinde olan daire sayısı ile arsanın büyüklüğünün buna elverişli olması gerekir. Yani mesela 1000 m2 bir arsa vardır. 11000× 1.5 emsal olursa 1500 m2 inşaat hakkı çıkar. 75 m2 den 20 daire olur. Bu dairelerin yarısı müteahhit in yarısı da toprak sahiplerinin olur.
Dairelerin sahipleri ceplerinden hiç para çıkmadan dairelerinin yenilemiş olurlar.
2. Metod, hiç müteahhit ile anlaşmadan, daire sahiplerinin ortaklaşa inşaatı yapması.
Genelde bunu sadece, arsa müteahhitler anlaşamayacak kadar küçükse yapıyor insanlar.
Mesela 500 m2 arsa var. 500×1. 5 emsal= 750 m2 inşaat hakkı.
Müteahhitler anlasan yarısı gidecek, daire başı 37.5 m2 kalmış oluyor, haliyle bunu yapabilme imkanın yok.
O yüzden mecburen kendi cebinden para ile yapacaksın.

Yada, yapmayacaksın. Öyle oturmaya devam edeceksin. Yada diğer daire sahipleri yapmak istiyor ama senin gücün yetmiyorsa, o zaman satarsın evini, paran yetiyorsa başka yerden daire alırsın. Olmuyorsa kiraya çıkarsın.
Bunun başka yolu yok yani hocam. Sen evini yenileyeceksin diye bunun maliyetini devlet karşılamaz. Karşılaşmamalı da. Bu adalet değil. Ben 30 yıldır kirada oturuyorum, devlet bana da o kadar para versin o zaman. Evi olan adama 250bin hibe vermesinin mantığı yok.
Devlet yardım eder. Düşük faizden uzun yıla yayılmış kredi imkanı sunar.
Adaletli olmayabilirde, riskli bina da oturmak zorunda kalıyor insanlar.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 464 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], cozker, emrefb1907, FestusOkey, Google [Bot], Google Adsense [Bot], pcinho32, ShaneFalco, tribunde, wog

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye