Zaman: 05 Mar 2021, 19:37

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 44  Sonraki
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: Deprem | 30 Ekim
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2020, 20:02 

inadına_körfez yazdı:
Bugün aklıma gelip araştırayım dedim. 99 depreminde Yalova'da yaptığı siteler çöken ve 198 kişinin ölümüne sebep olan şahıs 18 sene ceza almış 7.5 sene yatmis. 2 yıl önce tekrar inşaat sektöründe ise başlamış.
Aşağıdaki haber kaynağı 5999 suçlu daha olduğu yazıyor. Ve durumu Rahşan affıyla ilişkilendiriyor. Ufak bir alıntı yapayım.

Örnek davalar ve sonuçları:

• Düzce Ersoy Apartmanı: 36 kişi öldü, dava zaman aşımına uğradı.
• Düzce Ömür Hastanesi: 11 kişi öldü, dava zaman aşımına uğradı.
• Yalova Ceylankent Sitesi: 98 kişi öldü, iki sanığa verilen hapis cezaları ertelendi.
• Kocaeli Ubay Apartmanı: 58 kişi öldü, müteahhit hakkında verilen ceza ertelendi.
• Yüksel Sitesi: 316 kişi öldü, beş sanığa verilen çeşitli cezalar ertelendi.
• Can Göçer ve Zafer Coşkun: Veli Göçer'in oğluyla ortağı yakalanamadığı için haklarındaki dava zaman aşımına girdi.
• Sakarya: 695 davadan beş kişiye ceza verilebildi.
• Kocaeli: 600 dava açıldı, 12 kişi onar ay hapis cezası aldı. Altısının cezası infaz edildi, altısı için süre istendi.
• Yalova: 173 dava açıldı, hemen hemen tamamı sonuçlandı. Ceza aldığı bilinen tek isim Veli Göçer olup 18 yıl 9 ay hapse mahkûm edildi.
• Düzce: Yaklaşık 220 dava açıldığı sanılıyor. Yargılamaların sonucunda hiç kimse cezaevine girmedi.

KAYNAK

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2020, 20:09 

minigolfmüdürü yazdı:
Bu dönüşümü en kolay nasıl yaparız bilemiyorum ama şu siyasi ve vahşi kapitalist iklimde bu işler çok zor. İnsanların gözünü para hırsı bürümüş.

Hikayenin özeti tam da bu benim için.
Arkadaşına çay ısmarlamaktan korkan adam da, malı götüren adam da, güçlüye eğilip bükülen adam da, kızına zengin koca arayan adam da aynı adam.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2020, 20:14 
Kullanıcı avatarı

fba yazdı:
Aşağıya daha çok yük bindiği halde aşağıdaki ile yukarıdaki kolon kalınlıklarının aynı olmasının sebebi sadece maliyet mi? Mesela 10 katlı bir binada ilk 5 katın iki kat kalın kolonlar ile inşa edilmesi maliyeti ne kadar arttırabilir ki? (Ya da iki kat demir ile...)

çok sayıda statik hesabı var. inşaat mühendisleri detaylı bilgi verebilir ancak aynı malzemeler ile farklı tasarımları kıyaslamak isterseniz aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=KPc89Ir ... JinMingKoh

Başa Dön

Power MOD
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2020, 20:53 

lacivertACAB yazdı:
bi kac saate nobetimiz baslayacak, afaddayim.
ne zormus be. 99'da 9 yasindaydim, yasananlari tahmin bile edemiyorum.

insani insan kurtariyor.
iyi dileklerinizi ihmal etmeyin.

Önceki sayfada yazdım kabuk tutan yaralarımızı tekrar kanatan deprem İzmir depremi oldu unuttuğumuz unutmak istediğimiz gözlerimizi kapattığımızda görmek istemediğimiz herşey İzmir depremiyle tekrar canlandı gözlerimizde

99 depreminde evimiz merkez üssündeydi ne eskisi gibi olduk nede eskiye dönebildik Dayım enkaz altında kalıyor ev ters dönüp çöküyor bunu yapan kişide İnadına_Körfez'in araştırdığı müteahhit ve daha hala dışarıda hangi vasıfla çalışıyor iş yapıyor bilmiyorum binlerce insanın ailenin katili şimdiki gibi imkan yok yatak odası arkadaysa bina ters dönünce cenazeyi ön bölgeden çıkartıyorlar o zaman böyle imkanlar yok yurtdışından gelince arama çalışmaları başlıyor akrabalar katılıyor öyle cenaze çıkıyor İzmit'in o kokusunu yaşamayan duymayan anlayamaz ambulans yok cenaze araçları yok herkes cenazesini kendi aracıyla taşıyor o taşınan araç 1 hafta bagaj açık kaldı koku çıksın diye camii yok imam yok hatır gönül bulunursa imamlar bulundu tabut yok şişmiş cenazeler buz pisti olmasa İzmit'de ne olurdu bilmiyorum ben o günden sonra o pistin içine girmedim bile

Sene 2020 şimdiki şartlar çok iyi yurtdışından ekip gelsinde çalışmalar başlasın durumuda yok deprem oldu hemen müdahale edildi. Şu var ama o evleri yıkılan ailelerin o evlerden cenaze çıkan ailelerin hayatları hiç bir zaman normal olmayacak bunları yazarken Ayda bebek ve annesini düşünüyorum çok üzücü hala toparlayamıyorum yanına gidenlere annesini soracak kim ne diyecek bu bebekleri annelerinden babalarından ayıran müteahhitlerin o evler yıkılsın denilince itiraz eden 3-5 kişinin bu hayatta olmasa bile yukarıda verecek çok hesapları olacak..

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2020, 21:02 

Recai Hocanın çocukları Ömer ve Feryal’in cezaneleri memleketleri Çanakkale’ye götürüldü.Allah tekrardan rahmet eylesin.

Başa Dön

Power MOD
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2020, 21:13 

Bide şu var yazmadan edemedim Ayda bizimde evladımız artık ama onun üstünden köfte ve ayran muhabbetleri olması cidden benim canımı sıkıyor twitter'da filan ünlü bir köfteci yazmış köftelerimiz yolda diye kaç gündür İzmir'de insanlara gönderseydiniz aydanın bu muhabbetinimi beklediniz Ayda'ya köfteler ayranlar can feda olsun ama ayda bebeği kullanarak şov yapmasın kimse reklamda..

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2020, 22:05 
Kullanıcı avatarı

Allah bir daha deprem ile sınamasın bizleri. Izmır lı vatandaşlarımıza geçmiş olsun, hepbirlikte aşacağız bu zor günleri. 99 depreminde ölü sayısını devrin hükümeti bilerek düşük gösterdi af tan yararlanilmasin diye yoksa çok büyük rakamlar mevcuttu Kocaeli ve Sakarya illerinde. Eşimin kardeşini, dayimi, dayımın oğlunu depremde kaybetmiştik , abartısız her ailenin depremde cenazesi vardır, çok zor günler di çok. Insanoğlu olarak yer yüzünde kıyamet i gördük, her tarak yıkık, elektrik su yok, yardim yok, teknoloji ve imkanlar bu kadar gelişmiş değil, 99 depreminin 3.günü sokaklar cenazelerin kokusu içerisindeydi gerisini siz düşünün.
Devlet ve millet olarak deprem ile yaşamayı öğrenmeliyiz, millî eğitim mufredatinda zorunlu deprem dersi olmalı, vatandaşlar olarak gönüllü bir şekilde stk lara üye olmalı, eğitimler almalıyız. Olası bir istanbul depreminde marmarada ki bütün iller etkilenecek yaklaşık 25/30 milyon arası insan demek, Allah yardımcımiz olsun

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2020, 22:14 

pirlo35 yazdı:
çok sayıda statik hesabı var. inşaat mühendisleri detaylı bilgi verebilir ancak aynı malzemeler ile farklı tasarımları kıyaslamak isterseniz aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=KPc89Ir ... JinMingKoh

Teşekkürler. Zihin açıcı oldu. Kalınlığı arttırmanın bir yerden sonra dayanıklılığı arttırmayacağını ve esneme kabiliyetinin önemini, ve özellikle hiç aklıma gelmeyen farklı frekanslarda dayanıklılığın apayrı bir mesele olduğunu net bir şekilde gördüm.

Sonra hiç aklımda olmayan,... binayı güçlendirmek yerine depreme tepkisizleştiren sismik izolatör çözümünü hatırladım. Maliyetini bilmiyordum ve hala merak ediyorum.

Kocaeli Ün. (2005) deprem sempozyumuyla ilgili bir dokümanda maliyeti sadece yaklaşık %30 arttırdığı ve fakat getirdiği avantajla demir kullanımında bir miktar azaltma ile neredeyse eşit maliyete vardıklarını anlatmış.

Yıldız Ün. 2007 makalesinde ise maliyetin %40 civarında artabileceği anlatılmış.

Eğer doğru anlıyorsam paramızla rezil oluyoruz demektir.

Bunun maliyeti en düşük gelir gurubuna ulaşacak düzeye getirmemiz şart.
Devletin üretimine dahi el atması yakışan bir konu.
Ama daha önemlisi bunun bina için bir koşul olmasının kanunlaştırılması olabilir.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2020, 23:43 
Kullanıcı avatarı

Okunan hiç bir yazıyı okumadım, okuyamadım. Çevre ve Şehircilik personeli olarak 4 gündür sahadayım. Hasar tespit çalışmaları ile meşgulüm. 4 gündür sahada olmam nedeniyle evimi, rahatsızlanan kızımı göremedim ama sosyal medyayı açabildiğim anlarda kurtarılan her çocuğu gördüğümde kendi kızımmış gibi sevindim. Güzel şeyler ya da kötü şeyler illaki yazılmıştır. Sizlere bazı gerçekleri yazacağım.

- Sosyal medyada depreme neden biçme derdinde olup Allah'ın işine karışanlara kızdığım kadar, İzmir farkı diyerekten şov peşinde olanlara da en az o kadar kızgınım.

- Diğer 80 ilden gelen teknik personel ile birlikte il personeli olan bizler canla başla hasar tespiti yapabilmek için sahadayız. Yıkılma tehlikesi yaşayacak binaları bir an önce tespit edelim ki başka canlar yanmasın diyoruz. Fakat evinde hasar bulunmamasına rağmen hasar varmış gibi gösterip tespit talebinde bulunan kişiler de bulunmakta. Hasar talepleri liste halinde gelmekte olduğundan ne durumda olduklarını bilmediğimiz için tespitlerini yapmak zorundayız. Sağlam binalarına tespit isteyen o kadar çok kişi var ki yıkılma tehlikesi yaşayanların veballeri umurlarında bile değil.

- Binasının tadilatı gelmiş kişilerin devletten bir şeyler kopartabilir miyim mahiyetindeki talepleri hiç de azımsanmayacak kadar.

- Evi sağlam olup, herhangi bir şekilde eşyaları da zarar görmemiş olmasına rağmen devletten para kopartabilirmiyim amacıyla gelenlerin sayısı da hiç azımsanmayacak kadar.

- Adamın arabası enkaz altında kalmış, hasarımı kim karşılayacak diyerek gelenlere kaskonuz var mı diye soruyorum. Hayır yaptırmadım diyor. Zararın karşılanmasını devletten istiyor. Bizim yani bulunduğum ekibin görevinin şu anda ilgilendiği konu tamamen hasar tespiti diyorum. Adam bizimle laf dalaşına girme derdinde. ya sabır diyerek işimize bakmaya çalışıyoruz, istediği cevabı alamadığı için devlet memuru değilmisiniz diye bu sefer sözlü saldırıya geçiyor.

- Haberlerde de geçmiş bazı resmi sitelerde de görmüşsünüzdür. Şu kadar ağır hasarlı, şu kadar orta hasarlı, şu kadar da az hasarlı var diye. Hasar olmayanları söylemiyorum bile. Biraz duyarlılık olsa önce ağır hasarlı ve orta hasarlıları tespit edebilsek, bir artçıda başka canları da yitirmesek diyeceğim ama insanımız malesef bencilce hasar olmayan binaları bildirmeye devam etmekte. Evlerinin oturulabilir olduğunu depremden sonra bize değil de keşke deprem öncesi yapı denetim firmalarına yaptırmayı akıl edebilselerdi.

- Bir çok yerde daha doğrusu sosyal medya üzerinde olay sonrası yapılan çalışmalar ya da yardımlar konusunda olay yine siyasi boyutlara gelmiş. İktidar partisi ile ana muhalefette yer alan yerel yönetimin taraftarları birbirlerine yine bok atmalarda ya da sidik yarışındalar.

- Bütün bu olanlara rağmen sahadaki biz Çevre ve Şehircilik çalışanları, arama kurtarmacılar, UMKE personeli ve diğer sağlık personeli, Aile ve Sosyal Politikalardan gelen Psikodestek personelleri, Kaymakamlıklardan görevlendirilenler, belediye personelleri hepimiz elele kol kola uyum içinde çalışıyoruz. Yani başkalarının siyasi görüşleri doğrultusunda yaptıkları yorumları 4 günün sonunda şimdi evime girdiğimde görebildim. Sahada bunları görmüyoruz, görsek de gram umurumuzda değil. Büyük bir badire yaşadık. Allah hayatını kaybedenlere rahmet etsin, enkaz altından sağ olarak kurtarılanlara acil şifalar versin. Bir daha böyle acılar yaşamayız inşallah.

Başa Dön

NO POST!
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2020, 00:12 

Dün yaptığım profesyonellik eleştiri üzerine burada eleştiri almıştım. Bugün Ayda'nın kurtarılma görüntülerinde söylemek istediğim daha ne oraya çıkmıştır sanırım.

İhh ekipleri Kadıköy Belediyesi ekiplerine fiziksel temasta bulunmuş. Diğerler tekbir getirip kızı daha çok korkutuyor, bazıları fotoğraf ve video çekme derdinde, sedyeyle ambulansa taşınırken herkes ben kurtardım demek için sedyeyi çekiştiriyor.

Bir önceki gün de yaşandı bu ilk gün de yaşandı.

Profesyonellik şart abi. Bu işlerde gönüllü çalışacak kişilerse arka planda iş yapmalı. Ülkecek her şeyde amatörüz. Biz göremeyiz o günleri ama umarım ileride birgün her konuda sistemli işleyen profesyonel bir ülke oluruz da bu rezil görüntüleri izlemeyiz.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 44  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: b10, Bing [Bot], caGe, Dordevic, emrefb1907, FONTE, Ftorres35, Google [Bot], Google Adsense [Bot], mmcg, yorgo-ksk

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye