Zaman: 05 Mar 2021, 19:25

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 44  Sonraki
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Deprem | 30 Ekim
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 14:03 

Lise tarih hocamın 2 çocuğu- Kız kardeşi-Babası ve eniştesi enkaz altında kalmış.Babasını ve eniştesini çıkartmışlar ama çocukları ve kız kardeşi parka gitmek için evden çıkıyorlarmış asansörde mi yakalandılar yoksa merdivende mi daha belli değil ve haber alınamıyor inşallah daha fazla kayıp olmadan herkes sağ salim çıkartılır.

Dünden beri psikolojik olarak bitik durumdayım her an sallanıyormuşuz gibi hissediyorum.Sabah 8.30’da olan deprem eğer 5.0 ise dün olan depreme 6.9 diyenin cemi cümlesinin ........ Yaşayanlar ne demek istediğimi anlayacaktır eğer 5-10 saniye daha sürse idi bu deprem şuan izmirden buraya yazan bir çok kişiyi burda yazarken göremeyecektiniz yüksek ihtmalle.

Yerleşim alanı küçük ve kat sayısı az olan yerler şuan için daha güvenli yani en azından ben böyle düşünüyorum.Çocukla hanımı aldım ve baba evine kaçtım 6.katta olmaktansa

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Deprem | 30 Ekim
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 14:11 
Kullanıcı avatarı

21 yıl öncesi dün gibi aklımda.
Deprem sonrası Tüpraş fabrikasında çıkan yangın ve halk arasında İstanbul'a kadar her yer havaya uçacak söylentileri. Arabaları olanlar, otobüs servisi çekenler insanları doldurup merkezden uzakta köylere doğru götürüyordu. Bazıları yürüyerek eline bir kaç poşet almış kucağında çocuğuyla yürüyerek gidiyordu. Köylerde herkes çimenlerin üzerinde kafamızı çimenlere koyduğumuz her an artçı depremlerle zıplıyorduk. Bir türlü bu psikolojiyi yenemedik. 1 hafta köylerde kaldıktan sonra yangın sona ermiş ve şehire indiğimizde kamyonlar enkazları götürüyordu. Bu günleri gördüğümden İzmir bunu ucuz atlattı. Umarım enkaz altında kalanların hepsi sağ salim kurtarılır.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 14:23 

Hocam depremin gücünün hesaplaması biraz farklı o yüzden böyle algılanıyor. 5 ile 7 bize ne kadar yakın geliyor ama öyle değil.
Örnek olarak 6.0 şiddetindeki bir deprem 5.0 şiddetindeki bir depremden 10 birim büyüktür ama 30 kat daha güçlü enerji açığa çıkarır.
5 ile 7 arasında da 30*30= 900 kat enerji farkı vardır.

Yani esasında 6.8 ile 7.1 arasında da çok büyük bir kuvvet, haliyle yıkım gücü farkı var.

O yüzden 6.1 ile 6.5 i mesela yaşayan bir kişi aradaki şiddet farkını görünce genelde gerçek değil gibi geliyor.

Bizim kafamızda rakamlar birbirine çok yakın çünkü.
Karınca için 5 cm ile 7 cm arasındaki fark gibi düşünüyoruz. Ama doğrusu 5 metre ile 7 metre arasındaki fark kadar büyük.

Başa Dön

Power MOD
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 14:29 

Aradan 21 sene geçti Marmara depreminin üstünden ama öyle bir psikolijiki her depremde biz o günü yaşıyoruz o İzmit'in ölü kokusunu hala hissediyoruz. Arkadaşlarımızı akrabalarımızı kaybettik cenaze namazı kıldıracak hoca bile yoktu o derece zor kötü psikoliler yaşadık. Aradan 21 yıl geçti ama dönüp arkama bakıyorum hiç bir ders alınmamış Marmara depreminden bizim yaşadığımız deprem 7.4 denilsede ben asla inanmıyorum o depremin 7.4 olduğuna bide 45 saniye süren deprem dünde Allah korusun 45 saniye olsaydı sanırım İzmir'de taş üstünde taş kalmazdı bu binaları yapanlar bu binaları kontrol edenler hiçmi geçmişten ders almadı. Çok üzülüyorum cidden tv bile izlemiyorum izlemek istemiyorum Allah İzmir'li kardeşlerimizin yardımcısı olsun vefat eden yurttaşlarımızın mekanları cennet olsun

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 14:32 
Kullanıcı avatarı

Siddet - buyukluk konusuna deginilen ve genel olarak dunku depreme dair guzel derli toplu bilgi verilen bir entry okudum eksi sozluk’te az once. Paylasiyorum https://eksisozluk.com/entry/114983474 faydali olacaktir.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 14:37 

istanbulda bile en az 20-30 saniye hafif hissettik o an anladım biyerlerde büyük deprem olduğunu zaten.. hepimize geçmiş olsun.. böyle şiddetli bi depremde bu kadar az binanın yıkılması yinede bi teselli.. son olarakta bi imkan olsada şu depremi zina ve alkole bağlayan o..evlatlarının acı çeke çeke geberdiklerini görebilsek keşke be..

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 14:39 
Kullanıcı avatarı

ayd06an yazdı:
Hepimize geçmiş olsun kimse bu depremin 6.8 ve 18 sn sürdüğüne beni inandiramaz

afad 6.6 olarak açıkladı ancak kandilli 6.9, yunanistan ve avrupa sismoloji merkezi 7.0 olarak açıkladılar.

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/ea ... ?id=915787

istanbul'dan bile net olarak hissettik, 6.6 inandırıcı değil bencede. tüm izmirlilere geçmiş olsun..

Başa Dön

Power MOD
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 14:40 

Bide şu eksiklik var dün İzmitdi sonra Elazığ şimdi İzmir çok büyük eksiklik var personel konusunda dün yaşanan deprem az daha uzun olsa çok daha üzücü sonuçlar gelirdi teknik bölüm okuyan herkes kesinlikle deprem konusundada eğitilip deprem anında hemen o bölgelere sevk edilmeli ben mesela İsg mezunuyum Belediye'de görev yapıyorum Sivil Savunmacı arkadaşımızda var ama biz mesela İzmitdeyiz bizim böyle olaylar olduğunda o bölgede olmamız lazım her Belediye ve özel sektör kendi içinde donanımlı personel yetiştirmeli

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 15:04 

Dun bbc vs tv kanallarinda 7 acikladilar kandilli 6.9, afad ise 6.6 hadi 0.1 oynarda bu kadar fark gercekten komik. Buyukluge gore maddi yardim yapiliyormus sehirlere bu dogru mu? Herkese gecmis olsun

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2020, 15:53 
Kullanıcı avatarı

cubot yazdı:
Dun bbc vs tv kanallarinda 7 acikladilar kandilli 6.9, afad ise 6.6 hadi 0.1 oynarda bu kadar fark gercekten komik. Buyukluge gore maddi yardim yapiliyormus sehirlere bu dogru mu? Herkese gecmis olsun

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Evet doğru.
Elazığ depremi de 7 üzeriydi.
Afet bölgesi ilan edilmemesi için düşük gösterildi.
Aynısı İzmire de yapıldı :(

CASPER_VIA_M1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 44  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: bhy1, Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], Goztepem, Khanfer, pirlo35

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye