Zaman: 26 Eyl 2020, 11:22

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4234 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414 ... 424  Sonraki
Yazar Mesaj

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs
MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2020, 16:12 

altayusa yazdı:
arkadaslar..
rakamlar butun ulkelerde yukseliyor.. ekonomi butun ulkelerde kotu.. er yada gec acilicak bu kararlar verilecekti.. yapicak hakikaten birsey yok..

bu tam olarak dogru degil.

Nasil oldu neden oldu hala tam anlamis degilim ama Isvicrede 1 ay boyunca asagi yukari günlük 500 1000 arasi vaka görünüyordu ki yüksek bir rakam 8 milyonluk ülke icin haftalarca kisi basi vaka rakamlarinda zaten birinci siradaydi ülke. 2.5 ay asiri olmasada baya bi karantina uygulandi. marketler ve eczaneler haric heryer kapatildi. ülkenin belkide yarisi evden calismaya basladi, 5 kisiden fazla gruplara izin verilmedi vs. evden cikma yasagi maske zorunlulugu falan olmadi ama devamli hijyen ve mesafe konusunda halk uyarildi ki Allahtan özellikle ilk 4 5 hafta halkta gercekten duyarli davrandi vaka sayilari 100ün altina düsünce ilk gevseme yapildi kuaförler vs acildi. ik ihafta sonrada neredeyse heryer acildi toplam 3 ay kisitlama oldu denebilir. hala bir cok insan home officete ki toplu tasimalarda 2 aydri bir kisinin yanina oturmak zorunda kalmadim devamli yanin arkan bos oluyo hala. 3 haftadir heryer acik üstlik artik gece kulüpleri falanda acik max 300 kisi almak suretiyle ve gece 12de kapaniyor millet cumartesi öglen 4te kuyruklar olusturuyor diskolarin önünde garip bir sekilde günlük tespit edilen yeni vaka rakamlari devamli 20 civarinda ki test rakamlari ayni nüfusa oranla hala gayet yüksek ve 4 5 bin civari test yapiliyor günde. herseyi gectim iki haftadir fuhusa tekrar izin verildi :)

Ya hasta olanlar test yaptirmayi birakti (gerci böyle olsa hastanelik olanlar tekrar artmaya baslardi oda yok, yada belli bir rakamin altina düsünce vaka sayisi ve contact tracing olayina yogunlasinca rakamlar artis göstermiyor fazla. bana öyle geliyorki cogu insan toplu tasimada hastaligi kapiyor galiba veya is yerinde. ana farkta buradan geliyor gibi. maske vs ise pekte önemli degil gibi halkin %10u maske ya takiyodur ya takmiyordur burada tek tük maskeli görüyorum genelde cok yasli olanlar takiyor.

ekonomik olarak haliyle etkisi büyük oldu salginin ama sanildigi kadarda kötü olmadi gibi. borsaya ve genel anlamda büyük sirketlere cok etki etmedi gibi özellikle finans sektörü asiri etkilendi denemez simdilik. ilac sektörü arti IT tam tersi artisa gecti. daha cok restoran, kuaför, ve bazi orta ölcek sektörler etkilendi ama gercek etkileri bir kac aya belli olur herhalde.

tabiki her krizde oldugu gibi isvicre frankinin degeri bi ara asiri artmaya basladi merkez bankasi olaya müdahele ederek özellikle euroya karsi düsmesini tekrar sagladi. dünyanin neresinde bi sorun olsa bizim kur tavan yapmaya dogru hareketleniyor sagolsun.

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2020, 17:03 

şahsen ilk günden beri alınan kararların yeterli olmadığını veya kararların altını doldurulamadığını düşünen birisiyimdir.

Karar mekanizmalarını haziranda hayatı normale döndürmeye çalıştıkları için eleştirmem ama halkın toplu şekilde bir araya geldiği noktalar için caydırıcı tedbir ve ceza kararları alınmalıydı.

Yapılacak tek bir hareket vardı.

Sahilleri kapatıp , kolluk kuvvetlerini sahillere indireceklerdi. Kimsenin gözünün yaşına bakmadan vereceklerdi mehteri.

Denize girilecek yerler için de günde belirli saatler ile aynı anda belirli kapasitede insanlara izin verilecek şekilde bir önlem ve izin paketi ayarlanabilirdi.

E şimdi bakıyorum c.ertesi pazar Ilıca plajı fulldu. Maske ve sosyal mesafe olaylarına hiç girmiyorum bile. Bu virüs bu kadar bulaşıcı ise sahilde 1 kişinin bile hasta olması rüzgarında etkisiyle birçok kişiye bulaştırmaya yeter de artar.

bu hafta sonu yasak tekrar gündeme gelebilir deniyor. Eğer yasak gelirse bana bişey olmaz diyip o kalabalıkların oluşmasına neden olan herkese içimden çok sağlam küfür edeceğim.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2020, 20:49 

1592

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2020, 09:58 

Daha önce ne düşünüyorsam aynısını düşünüyorum. Vaka sayısı artmış olabilir, Şu an vaka sayısı az olan ülkelerin bir çoğu bu artışı normalleştikçe yaşayacak. Bilim kurulununda dediği gibi bu salgın belki 2 sene sürecek. 2 sene sen bu şekilde tedbir alamazsın. Herkes kendisini, çevresini korumaya baksın. Ben devlet memuruyum yasaklamalardan en az etkilenen insanlardan biriyim ama bu sürecin ülke ekonomisine etkisinide görebiliyorum. Şu saatten sonra olacak tek şeyde bölgesel karantinadır muhtemelen.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2020, 22:00 
Kullanıcı avatarı

Bodrum/Güvercinlik 1-2 güne kadar karantinaya alınabilir.
Aynı Restaurantta çalışan iki kişi pozitif çıkmış.Tüm çalışanlar ve Güvercinlik esnafına test yapılmış.
6 kişi daha pozitif çıkarsa karantinaya alınacağı söylenmiş Güvercinlik için.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2020, 23:28 

Hiç bir ülke Covid'in ekonomik sonuçlarına dayanamadı. Bu saatten sonra eski yasaklara keskin bir dönüş olacacağını sanmıyorum. Vaka sayılarından ziyade yoğun bakımlık ve entübe hasta sayısı önemli. Zira buralardaki artış mevcut yoğun bakım yatak ve solunum cihaz sayısına yaklaşırsa yasaklar ve önlemler tekrar geri gelebilir.
Bu böyle kontrollü bir şekilde devam edecektir zira hastalığın ne ilacı ve aşısı henüz bulunanilmiş değil. Son zamanlar çıkan ikinci dalga haberleride pek olumlu değil ama insanlar tıpki lkindeki gibi oek durumu önemsemiyor. Umarım daha kötüsünü yaşamayız.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2020, 02:56 
Kullanıcı avatarı

Tahminimce bu saatten sonra yerel tedbirler alınır.
Bölgesel karantina,bölgesel belediye ulaşım,park vs kısıtlaması.
Genel anlamda tedbirlere dönüş olmaz diye düşünüyorum.İnşallah yanılırım.
Yalnız ikinci dalga ilkinden daha sert vuracak gibi gözüküyor.
Son olarak aq Lidyalıları.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2020, 15:17 
Kullanıcı avatarı

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu bugün toplanacak haberi var.
19:00 gibi de Sağlık Bakanı açıklama yapacakmış. Kontrolsüz normalleşince yeni yaptırımlar olabilir diyordu çoğu insan bakalım ne kararlar çıkacak. Bu dönem beklenen vaka sayısı 500 civarı iken 1500 lerdeyiz kaç gündür. Özellikle doğu ve güneydoğudan vaka artış haberleri geliyor kaç gündür. Hatay Valiside açıklama yapmıştı geçenlerde 140 asker polis sanırım 120 si asker vaka var diye Afrin bölgesinde savaş koşullarında çok sıkıntılı bir durum bence.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2020, 23:20 

İstanbul’da maske zorunlu...

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2020, 23:29 
Kullanıcı avatarı

Son 1 hafta günlük vaka sayısı ortalaması

İzmir 34
Konya 73
İstanbul 620
Diyarbakır 81
Bursa 84
Ankara 155

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4234 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414 ... 424  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], buyukailemiz, Google [Bot], Google Adsense [Bot], kei, Khanfer, Ressambob

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye