Zaman: 26 May 2020, 23:48

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 40 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4
Yazar Mesaj

rookie
 Mesaj Başlığı: Re: Kumpir
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2011, 17:54 

guray1921 yazdı:
Evde yapan arkadaşlar nasıl hazırlıyorlar? Patatesi haşlayıp saatlerce kaşık ve benzeri aletlerle eziyorlar mı?

Ayrıca kumpiri kumpir yapan içinde ki malzemelerdir :) Öncelikle ; mısır, rus salatası, bezelye, salam/sosis ve turşu banko olmalı.Bunun dışında herkesin zevkine saygımız var ama bulgur ve havuç rendesi olmuyor be kumpire :)

Yanlış biliyorsun dostum 1 sene kumpircide çalıştım sana anlatayım :D

Öncelikle iri patatesleri hazırlıyorsun. Normalde kumpircilerde tüplü pişirme aleti vardır. Turuncu olur genelde. Onun içinde ateşte pişer ama içinde su falan yoktur sadece patates pişer. Patates yumuşayınca 2 tane patatesi alırsın. Bir patatesi yarıya bölersin içini kaşıkla ayırırsın. 2. Patatesi ise ikiye bölersin ve içindeki patatesi biraz önceki bölmüş olduğumuz patatesin içine ilave edersin. Eğer az olduğunu düşünürsen iki patatesinde içini birleştirebilirsin. Daha sonra 1 kaşık tereyağ ve patates görünmicek şekilde rendelenmiş kaşar serpmelisin. Daha sonra patatesi dağıtmadan karıştırmalısın. Alt tarafta patatesin kabuğunı sıyırarak karıştırmalısın. Tamamen sarı olacak ve bıcakla patatesi kaldırdığında kopmadan uzayacak hale gelmelidir :) Bundan sonra üzerine ne koymak istersen koyabilirsin. Önemli olan patatesin tadını almaktır, diğer malzemeler adı üstünde mezedir :D

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

BANNED
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2011, 18:00 

6 sene önce öyle acıkmışımki kabuklarıyla beraber mideye götürdüm :)

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2011, 23:56 

@rivayy_edd sağolasın bilgiler için ama kafam karıştı benim :) Ben evde hazırlayanlar için sormuştum sen tüplü bir aletten bahsetmişsin.Evde hazırlayanlar evlerinden bu alete sahipler mi? Eğer sahiplerse nerden almışlar? ne kadara almışlar? :)

Başa Dön

rookie
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2011, 07:05 

guray1921 yazdı:
@rivayy_edd sağolasın bilgiler için ama kafam karıştı benim :) Ben evde hazırlayanlar için sormuştum sen tüplü bir aletten bahsetmişsin.Evde hazırlayanlar evlerinden bu alete sahipler mi? Eğer sahiplerse nerden almışlar? ne kadara almışlar? :)

Dostum o alet tabiki evde olmaz ama o alet ile yapıldığını söyledim. Onun yerini evde ne tutar bilmiyorum :) Belki haşlanmış patates ilede olabilir ben denemedim hiç. Saygılar.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2011, 11:58 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar kumpir dedimmi aklıma ilk kadiköydeki kumpirciler aklıma geliyo..

tabi izmir alsancaktakilerde iyide, kadiköydekiler bir başka be :D

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2011, 15:21 

İzmir'de Atıştır fast food'un kumpiri üzerine kumpir yemedim desem yeridir. Tam karışığı çok zor bitirebiliyordum.. Şimdilerde nasıl bilmiyorum ama Alsancak Sevgi Yolu'nun bitiminde sol köşede kalıyor mekan.. Kumpir'in olayı patateslerin yıkanmaması ve 280 dereceye kadar ısıtılmış fırınlarda pişirilmesidir.. O yüzden evde yapmak biraz zordur.. En yakın tad bildiğimiz ev tipi fırınlarda yakalanabiliyor.. Haşlanmış patatesle aynı tadı ve kıvamı yakalamak mümkün değil..

Başa Dön

rookie
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2012, 13:20 

karşıyaka çarşıda vitamin diye bir yer var of of of kumpirin kralını yapıyorlar

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2012, 23:07 

Evde yapıyorum.
Orta boydan hallice bir patatesi fırına atıyorum. Yaklaşık 1 saat kalıyor 170-180 derecede... Pişip pişmediğini bıçakla kontrol edebilirsiniz. Yumuşamış ise tamamdır.

Patatesin açılıp saçılabileceği ebatta, borcam tadında bir tabağa alıyorum. Yukardan aşağı bir çizik atıp hafifçe aralıyorum. O boşluktan içeri tereyağını koyuyorum. Ardından tatlı kaşığı ile kibar fakat etkili hareketlerle karışıtırıyorum. Oluşan yumuşaklığa göre tereyağ eklemeye devam ediyorum. Yaklaşık 4-5 dakika bu şekilde karıştırdıktan sonra rendelenmiş kaşarları ekliyorum ve karıştırmaya devam ediyorum. Burada dikkat edilmesi gereken bu karıştırma esnasında aşina olduğumuz kumpir görünümüne ulaşmaya dikkat etmek\çalışmak. Hayvan gibi karıştırıp patatesin ağzını yüzünü ayırmamak gerekiyor.

Temeli attıktan sonra, daha önceden hazırladığımız zımbırtılarımızı ekliyoruz. Rus salatası, kısır, yeşil dolma zeytin, siyah zeytin, mantar, mısır vb. şeklinde. Üzerine tuz, ketçap ve mayonez...

Servise hazır, afiyet olsun.

**

Evdeki denemeyle ulaştığım lezzet sonrası dışarıda kesinlikle yemiyorum. Malzemenin tazeliği direk belli ediyor kendini.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 23 May 2020, 18:15 

Anadolu yakasında önerebileceğiniz kumpirci neresi var?

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 23 May 2020, 19:27 

küçükken yaylada kuzine sobada pişirdiğimiz patatesin içine tereyağ, peynir gibi kahvaltılık malzemeler ile yaptığımız yiyeceğin kumpir olduğunu çok zaman sonra öğrendik.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 40 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: 1404, Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], ozerctnky, Rime, sorrento

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye