Zaman: 15 Eki 2019, 23:22

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: Mert Çetin Roma'da
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2019, 11:38 

Defans havuzumuza bir genç isim daha katıldı zeki çelik çağlar kaan ayhan ozan kabak merih demiral ve son olarak mert kardeşimiz hepsi en üst liglerde şuan imrenmemek elde degil yalniz bazen içimden geçmiyor değil bunlar varken gidip yine kendi ligimizden vasat altı bir stoperi milli takıma çağırıp oynatilmasından korkuyorum şuan ortasaha defans ve hücum tamamen avrupada dev liglerdeki oyuncularimizdan oluşuyor hatta yığılma var sadece forvet kısmında burak artik son senesi diye düşünürsek enesin bu yıl birşeyler yapması lazım o vitrine çıkması lazım çünkü cenk 'in yedeği yok yani acilen en az iki forvet yetiştirip avrupaya göndermeliyiz ben sırada dorukhan ve abdulkadir olduğunu düşünüyorum bir sene daha kalabilirler ama seneye kesin gitmeliler Türk futbol tarihinde rüyamızda göremeyeceğiniz bir olay yaşanıyor artik bizimde kalitemiz görüldü bütün ligler ülkemizde geziyor gercekten mutluluk verici bir durum gidenler basarili oldukca pazar degeri artacak ve daha fazla tarayici ekiplerini cekecegiz

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2019, 12:43 

zoban yazdı:
Bombayı bırakayım mi: Yabancı sınırlaması ile Türk futbolcuların yurtdışı çıkışının artmsı arasında ilgi alaka göremiyorum. Neden ilişkilendirilerek yabancı sınırıın serbest ya da şu anki 14 limitinde kalması talep ediliyor. Yabancı sınırı başka bir şey. Israrla manipule ediliyor. Sahaya 11 yerli ile çıkmak isteyene çıkamazsın mi deniyor.

Yurtdışında çıkan oyuncuların hepsi sıradışı oyuncular. Bu oyuncuların tüm gelişimleri buradaki kulüplerden çok yurtdışından nasıl izleniyor dert edilmesi gereken bu. Merih daha Fenerbahçe'den çıktığı ve Portekiz'e gittiği anda radara takılıyor. Hatta Fenerbahçe'de iken takip edildiğini söyleyen de duydum. Teknik imkanlar, programlar şunlar bunlar ve artık kıtalar arası örgütlenen scout ekipleri, ajanslar, şirketler..
Mesele bu işi daha profesyonel yapıyor olmak. Daha geniş satıhta yapıyor olmak.

Yabancı sınırı ile Türk futbolcuların son dönemde yurtdışında çıkışındaki artış arasında bence ilgi yok. Gidenler zaten ekstra oyuncular. Bu ekstra oyuncu Roma, Juventus'ta oynamak ister, gayet normal.

Abi zaten ilgi alaka olmadigi icin tepki gosteriyor insanlar. "Milli Takim icin, genc futbolcularimizin oynamasi icin" argumani direk cokuyor bu cocuklarin oralara gitmesi ile...

#25 Fernando Francisco Reges.

Başa Dön

Tribundergi HQ
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2019, 13:22 
Kullanıcı avatarı

kubrick yazdı:
merih demiral alanya'da parlamışken gs-fb-bjk milyon euro'luk teklifler yapmak mecburiyetinde kalacaklardı, merih de sassuolo'ya gidip kendimi geliştireyim der miydi? ben hiç sanmıyorum, alırdı istanbul'dan kontratını, arnavutköy'de evini, keyfine bakardı. yerli oyuncu zorunluluğu olsa çağlar söyüncü gibi bi adam freiburg'a mı gider yada istanbul'dan gelen teklifleri mi değerlendirir? g.saray'ın yerli oyuncu barındırması gerekse ozan kabak'ı küme düşen stuttgart'a bırakır mıydı, yoksa sözleşmesini 3 katına çıkarıp devam ettirir miydi?

ekstrem örnekler cengiz gibi arda gibi direk 1. sınıf kulüplerin gelip oyuncuları alması.

Somut örnek olarak Merih üzerinden konuşucaksak ben Merih'in özel bir adam olduğunu düşünüyorum. Kontrat alıp yatmazdı. Öyle olsa Fenerbahçe'de huzursuzluk çıkarmdan oradan barınmanın yolunu bulamaz mıydı. Merih oynamak istedi, şans bulamayınca da anlaşamadı, kontrat alamadi ve Vitor yollayın dedi (o döneme dair söylenen, ya da eski futbolculardan kurulu scout ekibinin yollayın demesi).

Merih yani bu örnekte doğru bir örnek değil. Kaldı ki futbol da artık öyle bir futbol değil. Ben dediğine tam örnek Tarık Çamdal uyuyor onu örnek vereyim. Tarık aldı kontratı ve yattı. Ama zaten Galatasaray'ın Tarık'ı alması başlıbaşına hataydı.Üstelik 5M'a. Gelirken asisti 0 bir adamı aldı Galatasaray o dönem. Sırf son birkaç maçı ve milli maçta biraz patlamalı deparlar ve bir iki orta kesti diye. Büyük bir illüzyon.

Merih, Cengiz, Yusuf, Zeki.. bu çocuklara bakın sıradışı oyuncular. Ortalama Türk oyuncusu değil ve Avrupa'daki kulüpler gidelim de Türk oyuncu alalım ucuza kapatırız diye kovalamıyorlar. Türkiye'deki oyuncular da artık Cengiz gibi, Arda gibi transferler sonrasında radara girdi.

Bu arada söylediğimden yabancı sınırını desteklediğim sanılmasın. Sadece Türk oyuncuların yurtdışında gidişine neden olan şey 14 yabancı hakkı değil. Salt bunla açıklanamaz ya da tamamen buna bağlanamaz. Bu oyuncular kendilerini gösterdiler ve belli bir düzey üstünde oldukları için radara girdiler, beğenildiler. Ve kendi ülkelerinin takımlarıyla yabancı takımların transfer yarışı içinde olacaklar artık.

Bir de Avrupa'ya gidip oynama ve kendini orada ispat etmek fikri bence ilkel bir düşünce olsa da hala Türk futbolcusu için böyle bir şey var: Yusuf mesela hayır benim Lille'de ne işim var yahu kalıp bu sene Trabzonspor ile UEFA Avrupa Ligi'ni almalıyız demiyor. Lille, Yusuf için üst düzey değil, ama zıplama taşı. Keza öte yandan Trabzonspor, Yusuf'un gitmek istemesinden daha fazla gitmesini istiyor çünkü €20M ciddi bir para ve gelir-gider dengesinde satmak zorunda olunan bir ortam doğuruyor.
Değerini bulunca satmak da var. Belki 1 s ezon daha kalıp sonraki sezona bu değerden gidemeyebilirdi, belki sakatlanırdı. Kısmet hepsi.

Başa Dön

TD Editör
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2019, 13:28 
Kullanıcı avatarı

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2019, 15:29 
Kullanıcı avatarı

Yolun açık olsun kardeşim.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2019, 16:16 

zoban yazdı:
Bombayı bırakayım mi: Yabancı sınırlaması ile Türk futbolcuların yurtdışı çıkışının artmsı arasında ilgi alaka göremiyorum. Neden ilişkilendirilerek yabancı sınırıın serbest ya da şu anki 14 limitinde kalması talep ediliyor. Yabancı sınırı başka bir şey. Israrla manipule ediliyor. Sahaya 11 yerli ile çıkmak isteyene çıkamazsın mi deniyor.

Yurtdışında çıkan oyuncuların hepsi sıradışı oyuncular. Bu oyuncuların tüm gelişimleri buradaki kulüplerden çok yurtdışından nasıl izleniyor dert edilmesi gereken bu. Merih daha Fenerbahçe'den çıktığı ve Portekiz'e gittiği anda radara takılıyor. Hatta Fenerbahçe'de iken takip edildiğini söyleyen de duydum. Teknik imkanlar, programlar şunlar bunlar ve artık kıtalar arası örgütlenen scout ekipleri, ajanslar, şirketler..
Mesele bu işi daha profesyonel yapıyor olmak. Daha geniş satıhta yapıyor olmak.

Yabancı sınırı ile Türk futbolcuların son dönemde yurtdışında çıkışındaki artış arasında bence ilgi yok. Gidenler zaten ekstra oyuncular. Bu ekstra oyuncu Roma, Juventus'ta oynamak ister, gayet normal.

İlgisi olmaz mı. Ben futbolcuyum mesela. Yabancı sınırı var diyelim. Roma bana senelik 3 milyon € veriyor, gs ise yerli statüsündeyim diye 5 milyon € veriyor. Nereye giderim? Tabiki gs’ye. Zaten 10 sene topçuluk kariyerim var cukkayı doldurayım derim. Uzun süreli kontratımı yaparım ne kendimi geliştiririm, ne yeni hedefler koyarım kendime 10 sene sonra da açarım bi oto galeri girerim inşaat işine açarım populer restorant filan öyle işte. Allah bereket versin derim.

Ama yabancı sınırı olmayınca gs bana o parayı vermez. Tabi bunu kafası çalışan yönetimler için söylüyorum gs bir örnek sadece. Yurtdışından afrikadan, kuzey avrupadan, güney amerikadan ucuz maliyetli potansiyelli genç topçulara yönelir. Ucuz maliyetli 5 transferden 1 i tutsa yine yurt dışına satıp kara geçer. Uzun uzun yazmaya gerek yok porto filan işte anlatmaya çalıştığım.

Peki ben naparım. Potansiyelliyim roma bana 3 milyon € vermiş burda da o kadar veriyorlar. Bu sefer para değil kariyer peşine koşarım. Ama yurtdışı öyle değil tabi gitmekle bitmiyor. Zoraki kendini geliştirmen lazım fizik anlamında, kendini geliştirmen lazım zihinsel anlamda, üst düzey hocaların eğitimden geçiyorsun. En azından futbolun temel bilgilerini doğru şekilde yeniden öğreniyorsun sağolsun bizim altyapılarımızda bu bile düzgün verilemiyor. Ülkende yaşamadığın için dil öğrenmek gibi, uyum sağlamak gibi kişisel gelişimler bu saydıklarıma dahil bile değil. Belki iyi eğitim görmemiş bir genç topçu olarak ülkeden çıkıp futbolcu bakımından temel prensiplere sahip, kendini geliştirmiş üst düzey şekilde milli takıma fayda sağlıyorsun. Kişisel olarak da dünya vatandaşı olmayı öğreniyorsun. Belli nargile cafelerde hayat geçirmek yerine.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2019, 16:34 

Sadece Mert değil bu sene sonu Berat da kesinlikle ya İstanbula ya da Avrupa'ya gidecektir.Rahmi ve İlker de sık forma şansı bulursa onları da tutmamiz çok zor

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2019, 17:03 

Uzun anlatmaya gerek yok dun malatya da bugra erkan mustafa kazmalarini gordunuz yabanci siniri geldiginde bu gibi kazmalardan her takimda 5er 6sar tane dolduracaklar üstelik milyon euro lara

Başa Dön

TD Editör
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2019, 04:06 
Kullanıcı avatarı

Moskov1925 yazdı:
Uzun anlatmaya gerek yok dun malatya da bugra erkan mustafa kazmalarini gordunuz yabanci siniri geldiginde bu gibi kazmalardan her takimda 5er 6sar tane dolduracaklar üstelik milyon euro lara

Yönetim x Menajerler x Futbolcular üçgeninde kulübü soymak.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2019, 23:34 

Bu çocuk geçen sene Gençlerde oldukça göze batıyordu, sahada duruşu, fiziği gerçekten güven veriyor. Kendi kardeşim şu transferi yapsa ancak bu kadar sevinirdim, belki bu sezon direkt ilk 11 oyuncusu olamayacak ama yolun açık olsun bizim bebe.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Bozkurt1903, daynnite, Google [Bot], Google Adsense [Bot], ilrimed, kabaktadı, kei, KsT_SuC, Moskov1925, NerdesinBeAbi, Opis, tribunde

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye